ovare polichistice, menstruatie dereglata... pot avea un copil?

16-06-2008
ancab_79
Nu este medic/terapeut
ancab_79
sunt diagnosticata cu ovare polichistice, ambele, din aceasta cauza am dereglari de ciclu, sunt casatorita de 6 ani si nu am ramas insarcinata niciodata, am sanse sa raman
am facut cateva tratamente de stimulare hormonala dar fara rezultat.
5 comentarii
0
18-06-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Draga ancab_79 si eu am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice.Si eu urmez tratment de stimulare dar nimic.In luna martie am fost operata laparoscopic prin care mi s-a efectuat drilling ovarian adica mi-au facut niste gauri in capsula ovarului deoarece in aceasta afectiune ovarul este gros si tare si foliculii nu pot iesi din ovar.Dar vad ca toate acestea degeaba.Acum sunt in a 2 luna de stimulare.Inca ceva mie doctorul mi-a spus ca daca nu raman pana la toamna ma trimite la FIV.DAca vrei sa vorbim despre aceasta afectiune -
0
19-06-2008, ora 00:00
cris_25
Nu este medic/terapeut
cris_25
chiar asa de serios este?ce alte analize mai tr sa fac sau cum tr sa procedez?
0
19-06-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Cris_25 nu stiu ce analize ai facut pana acum.Daca vrei vorbim la Id de mai sus si iti spun ce si cum ar trebui procedat.
0
11-03-2009, ora 23:01
aurelia2008
Nu este medic/terapeut
aurelia2008
Buna ziua tuturor fetelor de pe forum care se confrunta cu fel si fel de probleme de sanatate !
Am citit ce a-ti scris voi si vreau sa ma alatur si eu acestui forum deoarece ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare.
Mai exact am ovare micropolichisitice, este interesant ce am tot citit pe internet de ceva vreme dar in acelasi timp doctorul meu mi-a spus altceva, si pot spune ca este un doctor bun si eu am incredere in el.
Am 35 de ani si imi doresc FOARTE MULT un bebelus si abia de 6 luni incerc sa raman si nimic.
Bineinteles ca stiam de problema pe care o am dar nu am putut incerca sa raman insarcinata mai devereme deoarece am avut toxoplasmoza care a trebui s-o tratez 2 ani si in sfarsit am scapat si totul este ok, de-asta am unda verde pt sarcina.
Ce vreau sa spun este ca sincer nici eu nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac.
Am fost in luna Februarie la doctorul meu si i-am spus ca de 6 luni incerc sa raman si nimic.
El stie ce problema am si mi-a facut din nou o ecografie sa ma vada ca nu m-a mai mai vazut de 2 ani din cauza toxoplasmozei asa cum v-am spus.
La eco, bineinteles aceeasi problema, eu am vrut sa fac pe citita si i-am si spus ce am tot citit eu pe internet de cateva luni, asteptam sa vad ce raspuns imi da daca vede ca totusi sunt documentata.
Cand l-am intrebat de ovarele micropolichistice, mi-a spus ca este normal pt ca sunt ovare care ovuleaza, adica se pare ca de la ovulatie s-au format chistuletele, ceva de genul asta.
L-am intrebat cum este cu ovulatia ca am inteles ca este greu ca ovulul sa se elibereze datorita chisturilor si nu parea sa fie pesimist pe tema asta si mi-a spus ca poate o sa-mi dea ceva sa-mi stimuleze ovulatia, dar nu ca nu ar fi ovulatie, DAR ca sa iau teste de ovulatie lunar si sa vad cand ovulez si sotul sa faca un test de spermograma ca sa fim sigur ca el nu are nici o problema.
Si cand l-am intrebat daca pana la urma voi avea sanse sa raman insarcinata, mi-a spus, O SA RAMAI !
Asta este tot deocamdata, eu mi-am luat testele de ovulatie, abia am inceput si o sa vad ce va fi.
Doctorul care-l am este bun si am incredere in el ca stiu ce face si de-asta am fost mirata de ce mi-a spus pt ca eu ma dusesem la el fara nici o speranta.
Acum nu stiu ce va spun, vad ce se intampla peste 2 luni si daca nimic, ma duc iar peste el la cabinet sa vad ce mai spune.
Este ciudat ca am auzit cazuri care au ramas insarcinata cu ovare micropolichistice iar alte cazuri care se chinuie de ani de zile si nimic, nu stiu ce sa mai cred, stiu ca depinde de organsim dar totusi...
Rugamintea mea este sa incercam sa comunicam pe cat posibil mai mult si sa incercamsa ne ajutam reciproc.
Nu imi vine sa cred ca, cu toata stiinta din ziua de azi, ne confruntam cu probleme de genul asta si ca INCA nu pot face nimic sa ne ajute si pe noi sa ramanem insarcinate, ca sa nu mai spun de FIV, este FOARTE SCUMP si sunt multe femei care nu-si pot permite asa ceva, de ce asta este singura posibilitate la care se recurge? am eu impresia sau si treaba asta cu FIV-ul este cusuta cu ata alba, mai exact se stie ca la FIV sunt sanse slabe sa se prinda sarcina, dar v-ati gandit daca si asta este o scuza pt a lua bani de bietii oameni? daca ar fi cineva din familia lor, sunt convinsa ca ar putea s-o ajute mult mai usor sa raman insarcinata.
Chiar nu doresc la nimeni sa ajunga sa faca FIV, numai ideea...si ma ingrozeste.
Astept parerile voastre !
0
12-03-2009, ora 17:31
ancab_79
Nu este medic/terapeut
ancab_79
bine la mine e mai complexa situatia, eu am CM odata la 3, 4 luni, deci nu luna de luna, am facut investigatii la hormonii, progesteronul mi-a iesit mai mic, dar in rest nu am modificari, nu stiu ce sa mai cred de la ce sunt dereglarile astea, sa fie vina ovarelor?
a mele sunt mari si polichistice, ca aud la unele dintre voi ca sunt micropoli.adika sa inteleg ca mici si po.?
acum voi incepe in curand o stimulare a ovulatiei timp de 6 luni, sa vedem ce se intampla
Sa auzim de bine si de bebey!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici