ovulatia, menstruatie neregulata

07-08-2008
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
buna seara, ami cer scuze ca nu stiu prea multe despre ovulatie la varsta mea, am 34 ani si nu am o menstruatie regulata, de obicei la 22, 23, 24 de zile chiar daca am luat novinette la recomandarea ginecologului 3 luni si le-am antrerupt tot asa vine, antrebarea mea este, cand se face testu de ovulatie?pana la menstruatie sau dupa?mentionez ca am pierdut o sarcina acum 4 ani si de atunci nu am mai ramas, raspunsu medicului ar fi lipsa sau ovulatia rara, va rog din suflet sa ami dati un sfat, as ancerca orce tratament si as face totu sa am macar un copil, sant de 10 ani casatorita si simt ca sotu meu nu mai are rabdare cu toate ca el zice ca anca avem timp.astept cu ancredere si nerabdare un raspuns.
5 comentarii
0
08-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
LA un ciclu normal de28 de zile, ovulatia are loc in ziua a 10-14-a, calculata de la prima zi a menstruatiei(sangerarii).deci testul de ovulatie se face dupa incetarea sangerarii, ziua 10-14
0
08-08-2008, ora 00:00
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
mrss pt raspuns, dar eu am ciclu la 22 sau 23 zile, an cazul acesta cum calculez?
0
08-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Mai exista o metoda de a determina ovulatia acasa cu ajutorul temperaturii intravaginale.Am sa ma mai informez eu cum(stiu doar ca temp creste cateva gradatii in perioada de ovulatie, dar nu stiu cat exact)si-ti spun.
0
09-08-2008, ora 00:00
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
mrss, pe asta cu termometru o aflasem de curand.mrss orcum
0
23-11-2008, ora 01:44
marga30
Nu este medic/terapeut
marga30
ovulatia are loc dupa menst.intre 10-14zi 15-18, depinde cite zile ai...iar temperatuta bazala trebuie sa depaseasca de 37in ziua cind ai 37 incepe ovulatia...37, 5 este super...aceasta trebuie sa fie continuu 4-5zile de 37, 5daca nu este asaatunciá ai probleme cu ovulatia sau cu glanda tiroida
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  •