Posibil BTS, oare sa fie HIV?

31-10-2014
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Buna ziua,

Am 25 de ani si acum 2 saptamani aproape 3 (pe 12.10.2014 mai exact) am avut o aventura cu o doamna 'profesionista' sa-i zic asa. Contactul a fost oral neprotejat vreo 2 minute, dupa care normal folosind prezervativ.
La 4-5 zile dupa am simtit ca incepe sa ma doara in gat, apoi am descoperit ceva alb pe amigdale ceea ce ORL-ul mi-a spus ca este cazeum, ca nu e nici o problema. Gatul meu totusi era rosu si inflamat, asa ca am urmat tratament cu zinnat timp de 10 zile. La o saptamana dupa contact (cand abia incepusem tratamentul cu zinnat) am simtit niste usturimi pe uretra ce au durat 2-3 zile, usturimi usoare, o data am observat si o substanta albuie scurgandu-se, dar foarte putin. Din ce am citit, cred ca a fost gonoree. Dar din cauza zinnatului usturimile au disparut, nu pare nimic neinregula si la testul de urina nu a iesit nimic. Nu observ nici o pata pe penis, totul pare ok din exterior.

Acum am terminat tratamentul cu zinnat, dar durerea in gat inca persista. Pe langa asta, am simtit o usoara durere inghinala pe partea dreapta si tot analizez si palpez sa vad daca e vreun ganglion umflat si se pare ca e o mica umflatura. Nu sunt sigur, e prea mica sa-mi dau seama, poate mi se pare. Nu am avut febra, nu am avut diaree si nici frisoane. Dar totusi sunt speriat cum ca e posibil sa fi contactat hiv. Nu stiu daca respectiva doamna avea sau nu, dar de la contact pana acum nu ma pot gandi la nimic altceva si sunt mega-panicat. Am facut un test hiv marti dimineata (la 2 saptamani dupa contact) care a iesit negativ. Stiu ca este prea devreme, si trebuie sa treaca 3 luni sa fie concludent, dar e posibil totusi sa fiu infectat? Este posibil sa fac un test mai devreme? Citisem pe internet despre testul PCR, dar nu stiu daca e indicat sa-l fac si nici unde sa il fac.

E posibil sa fie si alta boala, am fost la un medic general si mi-a spus sa astept sa treaca 3 luni dupa care sa fac teste pentru hiv, sifilis, chlamydia si hpv, iar daca apar simptome neasteptate atunci sa ma duc la dermato-venerolog. Dar eu sunt speriat maxim din cauza durerii in gat care se pare ca persista dupa 10 zile de zinnat si de mica umflatura situata in zona inghinala pe partea dreapta. Medicul general mi-a palpat gatul si a zis ca sunt niste ganglioni mici doar, dar nu vede probleme. In zona inghinala nu aparuse nimic cand am facut vizita.

Vreo sugestie? Nu stiu cum voi reusi sa stau inca 2 luni si ceva...

Multumesc.
9 comentarii
0
31-10-2014, ora 16:10
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Am uitat sa mentionez, in timpul tratamentului cu zinnat, timp de vreo 3-4 zile m-am simtit foarte slabit, muschii membrelor slabiti, iar muschii picioarelor se simteau de parca as fi avut febra musculara. Mici dureri la muschii fesieri pe partea dreapta si ma dureau umerii (ca atunci cand te prinde curentul si simti muschii umerilor super incordati).
0
03-11-2014, ora 08:50
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Astazi am observat o crusta pe capul penisului. Arata ca si cum ar fi o coaja de la o rana. Sunt speriat rau de tot, am facut o programare la un medic dermato-venerolog.
Din cate am citit pe net s-ar putea sa fie chlamydia. Sper sa fie asta, orice curabil, imi este frica de hiv... Daca aveti vreun sfat, orice, va rog sa scrieti.
0
03-11-2014, ora 19:52
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ce tot ai cu HIV?
0
04-11-2014, ora 10:56
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Sper sa fie doar o nebunie de-a mea, sa fiu doar paranoic. Dar am tot citit despre simptome si o parte mi se potrivesc. Mai ales ca nu e exclus sa se transmita si prin felatie. De hiv mi-e teama cel mai tare. Sifilis, gonoree, chlamydia, se trateaza. Poate mai greu, dar se trateaza. Hiv-ul este practic o sentinta la moarte.
0
05-11-2014, ora 00:44
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Au aparut ganglioni inflamati si la gat. In partea dreapta a gatului este ca o galca mare, se vede cu ochiul liber de la o posta. Acum sunt speriat de-a binelea. O sa sun maine la prima ora la medic. Poate sa fie de la gonoree/clamidie/sifilis? Doamne, toate 3 de-ar fi numai hiv nu...
0
05-11-2014, ora 11:01
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Crusta e posibil sa fie sancrul sifilitic daca e rotunda iar daca ai luat gonoree si nu o tratezi nu e de bine! Du-te cat de repede la dermato-venerice ca nu e de joaca!
0
05-11-2014, ora 11:10
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Am fost la dermato-venerolog, m-a pus sa-mi fac analize pentru HPV, VDRL+TPHA, gonoree, chlamydia. Asta s-a intamplat luni. Ganglionul de la gat l-am observat aseara. Analizele din pacate le pot face abia marti saptamana viitoare, asa m-au programat la regina maria, nu se poate mai devreme.

Leziunea de pe capul penisului nu e rotunda. Am vazut poze pe net cu cea de sifilis, dar nu arata asa. Este ca o liniuta mai degraba. Maine seara ma duc si la un hematolog, ganglionul de la gat m-a speriat in ultimul hal. Este aproape cat o nuca. Nu doare, dar se simte. Si inca ma dor muschii dintre umeri si ceafa, de vreo saptamana sunt tensionati. Sunt speriat maxim, nu stiu ce sa mai fac. Aseara abia am dormit cateva ore de panica.
0
13-11-2014, ora 11:31
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Am fost si la hematolog. Ala nu era ganglion la gat, era un muschi usor inflamat care si-a revenit. Am totusi microadenopatii latero-cervicale conform medicului hematolog.

Mi-au venit azi o parte din analize, toate bune pana acum. VDRL, THPA, HPV, chlamydia, gonoreea toate negative.
In schimb a iesit Epstein-Barr pozitiv:
Anticorpi EBNA IgG Epstein Barr = 800 U/mL 20

Este o valoare destul de mare si ma sperie. Acest virus am inteles ca indica mononucleoza infectioasa. Este vreo legatura intre el si HIV? Citisem ca simptomele hiv sunt confundate cu cele ale mononucleozei. Am motiv sa ma sperii?

Multumesc.
0
28-06-2018, ora 19:22
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
nu ai mai scris nimic.Ce ai desckperit pana la urma?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.