posibilitate vaccinare cu doza lll dupa tomografie toracica si inainte de dexa

06-11-2021
luisa-maria
Nu este medic/terapeut
luisa-maria
Azi, 6 noiembrie a.c, am efectuat o tomografie toracica fara substanta contrast( istoric cu alergie la iod) pentru masurarea mai exacta a dilatatiei aortei ascedente ( anevrism mediu), existand monitorizare permanenta prin ecografie doppler transtoracica. Pe 8 decembrie sunt programata si pentru dexa. Rog daca pot efectua peste cateva zile doza a lll-a de vaccin pfaizer avand in vedere ca nu mi s-a adminstrat substanta de contrast la TC? Am citit ca pentru Dexa trebuie sa treaca 3 saptamani dela o tomografie sau RMN cu substanta de contrast.( nu este cazul meu ) Intrucat la primele doze de vaccin am avut mici neplaceri, (durere toracica, tahicardie, care au cedat la medicatie) pot sa merg cu inima deschisa sa fac cea de a lll a doza.Nu cred ca ar putea exista o contradictie dar as primi cu bucurie o opinie medicala.Un mare multumesc.
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
2 comentarii
1
07-11-2021, ora 13:15
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic ca puteti face !
1
20-01-2022, ora 01:09
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Doamna eu zic sa consultati mai multi medici inainte sa luatino decizie. Daca un medic v.a dat in sfat nu inseamna neaparat ca are si dreptate. Nu va mai uitati la.medici ca la niste autoritati de care trebuie neaparat sa ascultati ca ei intotdeanu au dreptate. Pentru ca se pot insela, credeti.ma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.