Vaccinare anti Covid-19, pacient cu boli cronice

20-01-2021
Attention
Nu este medic/terapeut
Attention
Buna seara, va rog, am nevoie de un sfat medical, este vorba de mama mea, in varsta de 77 de ani, care se afla in categoria de risc, avand insuficienta cardiaca, utilizeaza de 4 ani stimulator cardiac, in urma cu 40 de ani a facut soc anafilactic la Streptomicina, cand i s-a implantat stimulatorul, i s-a administrat un antibiotic fara a mai avea probleme, acum ceva vreme a facut tromboflebita, a avut hepatita, are coxartroza, este greu deplasabila, are probleme digestive. Avand aceste probleme de sanatate, doresc sa stiu daca este indicat sa faca vaccinul anti Covid-19? In data de 6 februarie este programata sa i se administreze prima doza, insa sunt extrem de ingrijorata de faptul ca nu exista teste antialergice corelate cu vaccinul si ma tem de o reactie adversa care poate fi fatala unui pacient cu stimulator cardiac, va multumesc din suflet pentru un raspuns!

O seara frumoasa!
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
1 comentarii
0
21-01-2021, ora 12:18
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Se poate vaccina prima doza cu acordul medicului alergolog si eventual premedicatie cu antihistaminic si supraveghere mai lunga dupa vaccin - 30'-1h, iar a doua doza in functie de reactia la prima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.