Probleme genunchi
Bună seara, am 17 ani, 182 cm și 56 de kg ! De mult timp mă supără genunchii. Am o proieminenta mai jos de rotula ( genunchi drept) care mă doare la flexie sau pur și simplu la atingere, am făcut radiografie și mi s-a spus că e nucleu de creștere neosificat, că nu am nimic... Totuși durerea este foarte mare și mă îngrijorează. Menționez faptul că genunchiul pocnește foarte tare la fiecare flexie sau când îl rotesc puțin, iar dimineața este înțepenit, când e mohorât afara simt o durere surdă și înlemnește!
Cu genunchiul drept e alta poveste, simt durere la flexie undeva in lateral stânga spate și dimineața și când e urat afara tot așa, parca înlemnește, dar nu așa tare precum dreptul !
Am aceași problema cu pocnitul și la încheietura mâinii drepte, glezna piciorului drept, umărul stâng și șolduri dar aici nu sunt dureri mari! Ce ar putea fi? Mulțumesc anticipat. Sa nu mai spun că mă chinuie efortul si ora de sport
Cu genunchiul drept e alta poveste, simt durere la flexie undeva in lateral stânga spate și dimineața și când e urat afara tot așa, parca înlemnește, dar nu așa tare precum dreptul !
Am aceași problema cu pocnitul și la încheietura mâinii drepte, glezna piciorului drept, umărul stâng și șolduri dar aici nu sunt dureri mari! Ce ar putea fi? Mulțumesc anticipat. Sa nu mai spun că mă chinuie efortul si ora de sport
3 comentarii
Buna ziua,
De obicei sunt simptome tranzitorii, legate de cresterea si dezvoltarea aparatului locomotor, dar agravate de efortul fizic.
Un raspuns precis necesita, evident, o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
De obicei sunt simptome tranzitorii, legate de cresterea si dezvoltarea aparatului locomotor, dar agravate de efortul fizic.
Un raspuns precis necesita, evident, o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Buna ziua. Am suferit o fractura de platou tibial fara deplasare in urma cu 6 saptamani, timp in care am purtat o orteza fara a calca pe picior. Am inceput fizioterapia de recuperare a genunchiului flexia castiga grade dar extensia nu o pot face, Piciorul Ramane in Pozitia in Care a Ramas Cand sa Intamplat Lovitura. RMN si CT nu arata alte leziuni. Mi sa recomandat fizioterapie sau daca nu dupa 6 luni anestezie si indreptarea fortata.
Ma nelinisteste faptul ca in extensie a ramas in aceeasi pozitie imediata loviturii.
Va multumesc !
Ma nelinisteste faptul ca in extensie a ramas in aceeasi pozitie imediata loviturii.
Va multumesc !
Buna ziua,
Intr-adevar, aceste fracturi articulare sunt grave prin consecintele functionale (redoare, ankiloza).
V-as sugera un consult la un specialist cu mare experienta in chirurgia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Intr-adevar, aceste fracturi articulare sunt grave prin consecintele functionale (redoare, ankiloza).
V-as sugera un consult la un specialist cu mare experienta in chirurgia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2un raspuns urgent...durere de genunchi
- 2Durere in spatele genunchiului
- 4probleme genunchi
- 3Durere genunchi
- 3dureri de genunchi din copilarie
- 4Dureri de genunchi
- 3durere la genunchi dupa operatie
- 1durere de genunchi dupa bai fierbinti
- 2durere genunchi
- 1Durere sold, pulpa, genunchi!
- 26Artrita reactiva
- 4Durere Genunchi rotula.
- 7Durere genunchi
- 0Durere in zona rotulei
- 0Genunchi stang Probleme
- 1Lovitura genunchi
- 3Durere de genunchi !
- 4Posibilitate de ligamentoplastie după 7 ani de la accidentare LIA?
- 1Ce anume poate cauza cracmente excesive la miscarea si rotirea capului?
- 1Dureri genuchi
Mai multe informații despre: Durere de genunchi cracmente genunchi
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: