Probleme la genunchi

12-02-2013
bogdan0298
Nu este medic/terapeut
bogdan0298
Buna ! Cam de 1 luna am probleme cu genunchii. Prin aceste probleme vreau sa spun ca imi pocnesc excesiv cand indoi piciorul, cand ma ridic de jos. Acum o luna ma durea destul de tare genunchiul stang, nu putem sa fac presiune pe el. Mentionez ca am 15 ani. Am luat niste calciu 2 saptamani si nu ma mai doar genunchiul stang, in schimb imi pocnesc ambii genunchi prea mult. Cand imi pocnesc genunchii sunt o usoara durere dar nu tot timpul. Ce ar trebui sa fac ? E grav ?
5 comentarii
0
14-02-2013, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Principial nu este nimic grav si nu aveti nimic de facut, in afara evitarii sporturilor agresive, "de contact": foot-ball, hand-ball, kasket-ball, jogging, tenis, etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2013, ora 13:34
bogdan0298
Nu este medic/terapeut
bogdan0298
De cativa ani ma dau pe role, practic tenis de masa si am mai practicat handal. Ar trebui sa ma opresc definitiv din mersul pe role ?
0
14-02-2013, ora 14:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu are nici o legatura cu calciul.
Atat tenis-ul, cat si rolele dar mai ales hand-ball-ul sunt agresive pentru genunchi.
Evident ca nu va interzice nimeni sa le practicati, insa trebuie sa va asumati, in cunostinta de cauza, consecintele asupra articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2013, ora 14:06
bogdan0298
Nu este medic/terapeut
bogdan0298
Multumesc pentru ajutor !
0
18-03-2013, ora 01:19
B Andrei
Nu este medic/terapeut
B Andrei
Buna ziua

Acum circa 3 luni si jumatate din neatentie un coleg din fata mea a alunecat pe gheata si a cazut direct pe genunchiul meu drept. Am auzit o pocnitura urata si am simtit o durere groaznica. Dupa 2-3 minute cand m-am ridicat de abia puteam sa pasesc. Toata noaptea durere, a doua zi era foarte umflat si paseam si mai greu decat cu o seara inainte. Nu am putut merge imediat la medic. Am mai asteptat vreo 2 zile ( timp in care l-am masat de 2-3 ori pe zi cu diclac gel ) dupa care am hotarat sa merg la Spitalul Clinic de Urgente Iasi cu toate ca parea sa se amelioreze usor durerea si umflatura.( in special cand i-l miscam un timp mai indelungat ).
Am asteptat vreo 4 ore la Urgente, timp in care nu era foarte aglomerat... ( nu sunt aici sa judec munca lor). Am decis sa plec si timp de o luna jumatate disparuse durerea aproape complet.
Pe la finalul lunii ianuarie in timp ce incercam sa fac cateva exercitii fizice de rutina a pocnit din nou. De atunci de fiecare data cand incerc sa i-l fortez putin se umfla din nou si ma doare cateva zile.
As dori sa stiu daca e ceva grav. Poate fi ruptura de menisc ?
Puteti cumva sa imi recomandati un medic in Iasi.
Am incercat la Policlinica pentru Studenti si nu m-au putut ajuta pentru ca nu am trimitere de la doctorul de familie. Lucrand in Iasi nu pot ajunge la medicul de familie de acasa.

Scuzati descrierea pe larg.

Multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul