proteina c reactiva 9.60 mı-au spus doar ca este mare dar nu mı-au dat nıcı un tratament

03-07-2013
RamonAmy
Nu este medic/terapeut
RamonAmy
Buna ziua!!Am facut nişte analize la sange in turcia şi mi-a ieşit proteina c reactiva 9.60 mı-au spus doar ca este mare dar nu mı-au dat nıcı un tratament nu mı-au spus nıcı ce ınseamna şi nici macar cum o pot scade.pe ınternet ma tot uıt dar nu ınteleg mai, nımıc...decat ca am risc de ınfarct mıocardıc marit dın cauza aceste proteıne c reactiva.Si zaharul ın sange mı-a ieşit 100 şi lımıta este de 110...am risc de diabet??Va rog sa ma ajutatı cu un raspuns!!!
O zı buna.
4 comentarii
0
03-07-2013, ora 19:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ramona
scrie pe google:

Iulian NEAGU: "Ghid explicativ al principalelor ANALIZE MEDICALE"

si citeste CE te intereseaza si multe...altele.
sanatate maxima-ti doresc.
0
03-07-2013, ora 19:15
RamonAmy
Nu este medic/terapeut
RamonAmy
Multumesc frumos pentru raspuns!!!!Sanatate multa va odresc de asemenea!!O seara buna!!
0
06-07-2013, ora 15:09
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
CRP este un marker de inflamatie nespecific, el creste in numeroase boli infectioase si inflamatii non-infectioase. Intre altele, creste si cand o placa de aterom de pe vase sufera fenomene inflamatorii(se numeste placa complicata si reprezinta un risc crescut de infarct miocardic acut), insa nicidecum nu este specific acestei situatii. Trebuie itnerpretata analiza in contextul celorlalte analize si al tabloului clinic.
De asemenea, doresc sa orecizez ca de o importanta mai mare in patologia cardiovascukara este proteina C reactiva inalt senzitiva.
0
06-07-2013, ora 15:13
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
http://www.synevo.ro/proteina-c-reactiva-inalt-sensibila-hscrp/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •