Raceli repetate si otita

02-01-2012
busteani
Nu este medic/terapeut
busteani
Din noiembrie incoace, am tot avut raceli una dupa alta, din decembrie simt un lichid in spatele timpanului. Medicul mi-a pus diagnosticul de otita media catarala, am luat 10 zile antibiotic dar lichidul persista. Mentionez ca nu am avut urechea infundata, nici nu m-a durut nici la inceput nici acum, doar simt lichidul cand inghit. Nasul e desfundat acum, fac inhalatii cu musetel si inhalant si dau apoi cu colargol, insa mai am unele secretii si uneori cu firisoare de sange sau chiar chegulet de sange. Intrebarea mea este: e normal sa curga din nas acele firiosare de sange si lichidul in spatele timpanului cat poate persista? Cum voi scapa de el? mentionez ca in noiembrie am avut si o sinuzita tratata cu antibiotic 10 zile. Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
02-01-2012, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. dupa investigatii si consult o sa excluda o posibila sinuzita care a dus ca si complicatie la o otita seroasa
medicul ORL..decide care este tratamentul corect
0
04-01-2012, ora 12:43
busteani
Nu este medic/terapeut
busteani
E posibil sa am sinuzita si dupa 2 ture de antibiotic? Nasul curge din nou, cu secretii si galbene, desi pe 31 am terminat antibioticul. Tratamentele urmate au fost de la medic orl, dar parca o tot iau de la capat. Ce sa fac?multumesc anticipat
0
04-01-2012, ora 16:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Exist a for me de sinuzita micotice care nu se vindeca de la antibiotic.
E nevoie in unele cazuri si de punctii sinusale si de oxigenoteraie local a say de tratament chirurgical
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •