recuperare medicala ligamentoplastie

22-08-2010
razbaici
Nu este medic/terapeut
razbaici
as dori sa stiu care este cea mai buna clinica de recuperare, sau unde ar trebui sa fac recuperarea dupa o operate de inlocuire de ligament incrucisat anterior si o ruptura de menisc. daca aveti vreun sfat, va rog!
poate a mai avut cineva astfel de probleme. va multumesc!
5 comentarii
0
26-08-2010, ora 20:11
dadia
Nu este medic/terapeut
dadia
Buna,
Am avut si eu acum 5 luni o interventie : ligamantoplastie artroscopica :), recuperarea am facut-o la clinica Nova Vita din Tg Mures, o clina de talie internationala atat din punct de vedere a dotarilor necesare recuperarii cat si a personalului super calificat. iti recomand cu caldura aceasta clinica.Ca si pret zic eu ca e rezonabil asta daca esti internat pt 12 zile 1800 lei, 14 zile 2100 lei ( deci pe zi e 150 lei asta daca esti salaratia, pens, etc)
recuperare grabnica :)
0
26-08-2010, ora 20:32
razbaici
Nu este medic/terapeut
razbaici
multumesc de ajutor, vreau sa te mai intreb, la cat timp dupa operatie te ai dus la clinica asta, si in cat timp ai reusit sa mergi normal? ai un id de mess, sau e-mail? multumesc mult
0
29-08-2010, ora 11:23
dadia
Nu este medic/terapeut
dadia
recuperarea se incepe imediat dupa interventie urmand sfaturile unui kinetoterapeut. eu am facut greseala de a merge la recuperare doar dupa 3 luni de la interventie:(. acum merg bine, dar incet si cu pasi mici.
imi poti scrie -*


(*modificat de administrator)
0
04-01-2014, ora 16:13
robertanicolae
Nu este medic/terapeut
robertanicolae
Buna ziua. Eu am suferit o interventie la dr. Andrei Ioan Bogdan, o ligamentoplastie. Dupa ce am trecut prin aceasta experienta vreau sa va impartasesc cateva lucruri:
1. nu va aruncati la operatii fara sa cunoasteti medicii. Cand va luati o masina nu cititi despre ea? nu mergeti la test drive? Comparatia este tampita, dar mergeti la consultatii ca sa cunoasteti medicul, iar daca nu va place, nu aveti o comunicare buna mai cautati.
2. interesativa de implanturi, cititi, nu va aruncati cu capul inainte
3. interesativa inainte de operatie cat dureaza recuperarea, unde o faceti, cu cine, cine va indruma?
4. fi-ti atenti la detalii, ele conteaza cel mai mult.
Eu cred ca daca m-as opera la Filipescu, Popescu, Andrei...operatia ar fi la fel pentru ca oamenii astia asta fac. Diferenta o da fiecare detaliu: comunicarea cu medicul, planul de recuperare, planul de vizite la medic dupa operatie, practic coordonarea. Eu m-am operat la dr. ANDREI BOGDAN, iar daca ar fi sa ma operez din nou tot acolo m-as duce. Iar programul de recuperare l-am primit de la medic pe mail.
0
04-01-2014, ora 16:22
robertanicolae
Nu este medic/terapeut
robertanicolae
Va atasez si programul de recuperare primit de la medicul meu: dr Andrei Ioan Bogdan. Pe mine m-a ajutat foarte mult:
După o intervenţie chirurgicală înainte de a părăsi sala de operaţie o imobilizare de genunchi şi o punga de gheaţă vor fi aplicate pe genunchi.
"¢Punga cu gheata va contribui la reducerea durerii şi umflăturii. Crioterapia ar trebui să fie utilizata continuu pentru primele 3-4 zile dupa operatie. Ulterior gheata ar trebui să fie folosita pentru aproximativ 30 de minute, între sesiunile de kinetoterapie.
"¢ Imobilizarea in atela ajută la menţinerea extensiei şi trebuie purtata in timpul mersului, efectuarii exercitiilor de recuperare si somnului, pana la 4 saptamani.

Principiile generale privind ingrijirea operatiei:
"¢ Pansamentul aplicat la spital trebuie sa fie curat si schimbat ori de cate ori este nevoie.
"¢ Pacientului ii este interzis sa faca dus sau baie inainte de scoaterea firelor de sutura la 14 zile de la interventie. Locul inciziei trebuie mentinut curat si uscat. Exista in comert plasturi impermeabili care permit efectuarea dusului.
"¢ Anuntati medicul daca pansamentul se pateaza, pielea isi modifica culoarea, zona este mai calda, faceti temperatura, frison, apar usturimi la mictiune, gamba sau coapsa se umfla sau apar dureri.
"¢ Luati-va temperatura de doua ori pe zi (dimineata si seara).
"¢ Luati medicamentele prescrise la iesirea din spital. Medicamentele vor fi administrate strict conform indicatiilor medicului curant. Veti primi anti-coagulante pentru prevenirea formarii cheagurilor de sange in venele gambelor sau coapselor deoarece acestea pun in pericol viata. In plus veti primi un antiinflamator pentru 7zile si un antialgic (medicament pentru durere) la nevoie. Va trebui sa luati antibiotice in plus daca exista pericolul unei infectii bacteriene, spre exemplu o faringita, bronsita, abces dentar, furuncul, panaritiu periunghial,...


Protocol de recuperare in primele 7 zile dupa ligamentoplastie:
-este extrem de IMPORTANT sa incepeti sa lucrati pentru a recapata extensia.
Obiective:
- controlul durerii şi al tumefactiei
- efectuarea imediata a unei game variate de exerciţii de mişcare
- atingea şi menţinerea complet pasiva a extensiei
- prevenirea atrofierii muschiului cvadriceps
-reluarea mersului fara incarcare
Controlul durerii şi al tumefactiei
1)In perioada imediat interventiei chirurgicale trebuie sa stati cu piciorul ridicat (pozitie procliva si sa puneti gheata pe genunchi)
2) Nu stati perioade lungi de timp cu piciorul într-o poziţie fixa (mai jos decât restul corpului), ca acest lucru va duce la cresterea in volum a genunchiului si a piciorului. Când sunteti aşezat pentru o perioadă semnificativă de timp, ridica-vă piciorul pe un scaun.
3) Conbaterea durerii presupune administrarea de altialgice si antiinflamatoare in cursul spitalizarii.
4) In primele 7 zile va sfatuim sa nu pe piciorul operat.
5) Puteti sa faceti dus, dar suturile trebuie protejate de apa.

In prima zi şi noapte, după o ligamentoplastie, vă puteţi aştepta ca pansamentele sa se imbibe cu sange. Acest lucru este normal! Vrem ca sângele să se scurgă din genunchi in pansamente, mai degrabă decât sa se acumuleze în genunchi şi sa produca tumefactie şi dureri.
Dupa 2 zile, timp in care durerile si tumefactia s-au ameliorat, pacientul va incepe kinetoterapia prin inlaturarea imobilizarii din 3 in 3 ore:
-3 reprize/zi a cate 3 seturi de 10 repetari: contractii izometrice ale ms. cvadriceps. Fiecare contractie are o durata de 6 secunde.
-3 reprize/zi a cate 8 seturi de 10 repetari: flexia coapsei pe bazin la 45-60 grade. In decubit dorsat, cu genunchiul in extensie, pacientul ridica piciorul la 45-60 de grade si mentine pozitia 6 secunde. Excercitiile se executa cu multa blandete. Dupa fiecare ridicare pacientul isi poate relaxa musculatura 2-3 secunde.
-3-4 reprize/zi a cate 10-15 minute: extensia completa. Extensia o puteti recastiga prin 2 tipuri de exercitii pe care trebuie sa le alternati. In decubit dorsal, plasati un prosop strans sub tendonul achilean (sub glezna), si lasati piciorul sa se relaxeze. In decubit ventral, stati cu 1/3 inferioara a coapsei pe marginea mesei de kinetoterapie si relaxati membrul pelvin. Hiperextensia trebuie evitata.
-4-6 reprize/zi a cate 10 minute de flexie pasiva si extensie activa 0-90 grade: la marginea mesei de kinetoterapie piciorul este lasat in jos pasiv sub actiunea fortei gravitationale, si ridicat prin contractia ms cvadriceps, ajutat cu piciorul controlateral (neoperat) in ambele faze.
-pacientul poate folosi pasiv o bicicleta ergonomica, pedaland doar cu piciorul sanatos.


Protocol de recuperare in zilele 8-14 dupa ligamentoplastie:
Obiective:
-mentinerea extensiei complete
-atingerea flexiei de 90 de grade, limitata de utilizarea ortezei
-mers progresiv cu sprijin partial pe membrul operat
-reintegrarea psiho-sociala si familiala

Pacientul trebuie sa continuie kinetoterapia: contractii izometrice, ridicarea membrului la 60 de grade, extensie pasiva, extensie pasiva asistata prin contractia ms. cvadriceps, flexie pasiva si activa. Toate exercitiile se fac dupa acelasi program. Ordinea lor nu are importanta, doar numarul de repetari si timpii de odihna. Fiecare perioada a zilei de kinetoterapie trebuie sa cuprinda toate exercitiile enumerate in programul anterior.
Daca pacientul are o munca de birou, i se permite reintegrarea dupa 14 zile. Daca are un job care presupune activitate fizica intensa, perioada de repaus este de 8-12 saptamani.

Protocol de recuperare in zilele 15-21 dupa ligamentoplastie:
Obiective:
-mentinerea extensiei complete
-atingerea unei flexii de 100-120 de grade
-tonifierea musculaturii coapsei, astfel incat pacientul sa poata renunta la imobilizare
Pacientul trebuie sa scoata imobilizarea de 4-6 ori pe zi a cate 10-15 minute, sa continuie kinetoterapia: contractii izometrice, ridicarea membrului la 90 de grade, extensie pasiva, extensie pasiva asistata prin contractia ms. cvadriceps, flexie pasiva si activa. Flexia trebuie sustinuta cu piciorul controlateral pana se ating 100-120 de grade.
In plus, pacientul trebuie sa stea in ortostatism (in picioare), cu membrele in usoara rotatie externa, sa se sprijine cu mainile de o masa pentru a avea stabilitate si sa flecteze usor genunchii. Flexia trebuie mentinuta 6 secunde si exercitiul trebuie efectuat pe parcursul a 3 seturi de 10 repetari.
Pacientul va incepe sa se ridice pe varfuri: 3 seturi a 10 repetari, 6 secunde fiecare exercitiu.
Pacientul va continua sa lucreze la bicicleta astfel:
-la intensitate mica
-rezistenta se va mari dupa 5-6 saptamani postoperator
-timpul petercut pe acest aparat va creste progresiv de la 3 reprize a cate 5 minute in prima saptamana la 3 reprize a cate 20 de minute in a treia.
-dupa 4 saptamani nu exista o restrictie legata de timpul petrecut pe bicicleta.
Dupa 3 saptamani, pacientul poate renunta la carje si la imobilizare. Masina poate fi condusa dupa 4-6 saptamani, daca piciorul operat este dreptul si dupa 3 saptamani daca este stangul. Daca masina are cutie automata, in cazul piciorului stang dupa 7 zile. Daca pacientul nu a ajuns cu recuperarea in etapa dorita, trebuie sa tina imobilizarea inca 1 saptamana.

Protocol de recuperare in zilele 22-40 dupa ligamentoplastie:
Dupa 3 saptamani pacientului ii este permisa incarcarea completa pe membrul operat.
Pacientul trebuie sa continuie kinetoterapia: contractii izometrice, ridicarea membrului la 90 de grade, extensie pasiva, extensie activa asistata prin contractia ms. cvadriceps, flexie activa. Flexia trebuie sa atinga 125 de grade. Practic pacientul trebuie sa castige toate gradele de mobilitate.
In continuare se poate adresa unei sali de gimnastica pentru a lucra cu greutati sub indrumarea unui profesor de kinetoterapie. Este foarte important innotul in aceasta etapa. Pacientului i se permite dupa 4 saptamani sa mearga cu bicicleta in aer liber, fara a merge pe diferente de nivel.
Jokingul este permis dupa 12 saptamani, iar alergarea cu schimbarea directiei dupa 16 saptamani.
Reintegrarea sportiva este permisa dupa 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: