Rinita cronica hipertrofica si deviatie de sept

29-06-2011
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
Am fost diagnosticat cu "Rinita cronica hipertrofica" si cu "Deviatie de sept".
Mi s-a recomandat o interventie la cornete cu radiofrecventa, sugerand ca astfel nu mai e nevoie de operatia de deviatie de sept. Totusi, am citit pe net ca:
" In alegerea tipului de interventie se tine seama de prezenta afectiunilor concomitente ( ***deviatie de sept***, rinosinuzita, polipoze) a caror rezolvare chirurgicala are ***prioritate*** deoarece hipertrofia cornetelor nazale apare adeseori ca fenomen compensator, reactiv si poate fi ***reversibila***."
10 comentarii
0
29-06-2011, ora 18:15
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
(continuare la mesajul antrerior)
"Spre exemplu hipertrofia compensatorie a cornetului nazal de pe partea opusa deviatiei de sept nazal poate pune probleme postoperator, dupa indreptarea septului nazal, deoarece pacientul nu mai reuseste sa respire eficient pe fosa nazala ingustata prin operatie (permeabila inainte de operatie)."
0
29-06-2011, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit corect
Numai medicul ORL., care vede nasul. in interior, . si vede cat de mare este deviatia de sept.. decide.. ce e mai important de operat septul sau cornetele
0
10-07-2011, ora 09:05
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
Buna ziua!
As mai avea cateva nelamuriri:
1. intrucat, " hipertrofia cornetelor nazale apare adeseori ca fenomen compensator, reactiv si poate fi ***reversibila*** "., inteleg ca aceasta boala apare si datorita prezentei deviatiei de sept. In aceste conditii, interventia de micsorare a cornetelor poate duce la raceli mai frecvente sau sa favorizeze alte boli(sinuzite, etc ?)
--rog cititi mesajul urmator pentru continuare 1--
0
10-07-2011, ora 09:07
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
--rog cititi mesajul urmator pentru continuare 1--
2. operatia cu laser a deviatiei de sept versus operatia mecanica. Exista in Romania posibilitatea de a face interventia de inlaturare deviatiei septului cu laser? Unde ?
Am citit pe
http://www.orlonline.ro/archives/173
ca :
"Dorim sa inlaturam confuzia larg raspandita in randul pacientilor care solicita operarea deviatiei septului nazal "cu laser", intrucat septul nazal -structura osteocartilaginoasa - este indreptat mult mai eficient prin mijloace mecanice (dalta, ciocan, etc) si nu prin pulverizari superficiale cu laser!"
--rog cititi mesajul urmator pentru continuare 2--
0
10-07-2011, ora 09:19
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
--rog cititi mesajul urmator pentru continuare 2--
3. am citit in acelas site si articol specificat mai sus, articol datat "15 iulie 2008" ca:
"Aparatele de ultima generatie realizeaza un control strict al cantitatii de energie aplicata in submucoasa cu ajutorul unor circuite electrice speciale, care masoara rezistenta electrica a tesutului dintre cei doi poli ai pensei de aplicare. In acest mod se evita erorile de dozare, cu necroza celulara secundara si formarea de cruste nazale suparatoare."
Ati putea sa-mi spuneti dca acele aparate sunt produse doar de o anumita firma, sau cum pot sa-mi dau seama caci cabinetul unde vreau sa fac interventia are un asemenea aparat?
0
10-07-2011, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.NU.. NU duce nicidecum la raceli mai frecvente.. si nici nu favorizeaza alte boli
2 DA. ati citit corect
Laserul NU are puterea necesara sa taie Osul.
septul se opaereaza clasic
3 DA.. aceste aparate sunt aparatele cu Radiofrecventa.. si obligatoriu cu Pensa Bipolara
arata ca o furculita cu 2 dinti de 5 cm
0
10-07-2011, ora 11:03
liviudelureanu
Nu este medic/terapeut
liviudelureanu
Deci inteleg a ca ***orice aparat cu Radiofrecventa*** are capacitatea de a masura rezistenta electrica a tesutului dintre polii pensei si functie de rezistenta sa dozeze corect energia, astfel incat sa nu apara "necroza celulara secundara si formarea de cruste nazale suparatoare" ?
0
10-07-2011, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.
aparatul; NU face singur asta. Medicul care lucreaza cu aparatul vede dupa cularea cornetului cum decurge volatilizarea apei din celula.
IN mod normal acele cruste se formeaza oarecum..organismul trebuie sa arunce celulele moarte...
0
05-10-2011, ora 16:41
dposnaes
Nu este medic/terapeut
dposnaes
Buna ziua domnule doctor,
sunt din bucuresti si de cativa ani m-am pricopsit cu o sinuzita maxilo-faciala acuta. Nu m-ar deranja prea tare decat ca stranutul este foarte urat mirositor si am dureri groaznice de cap - zona frontala - atunci cand stau in incaperi cu aer conditionat mai mult timp. De curand am facut radiografie si am primit diagnosticul: "SAF fara modificari de transparenta si ingrosare de cornete nazale". D-na doctor mi-a recomandat reducerea cornetelor prin radiofrecventa, iar apoi, daca nu se rezolva, operarea deviatiei de sept pe care se pare ca o am. Intrebarea si totodata rugamintea mea la dvs este daca ma sfatuiti sa fac inainte un tratament cu COLARGOL SAU PROTARGOL, abia dupa aceea sa decid daca este nevoie de o interventie chirurgicala. Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
0
05-10-2011, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate face 10 zile.. inhalatii + spalaturi nazale+ colargol
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: