Sangerari in sarcina - hematom, zona de decolare - Grup de Suport

09-10-2014
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Grup de suport pentru sangerari ( mai ales in primul trimestru, dar nu neaparat ) plus diverse patologii : hematom decidual marginal, subcorial, retroplacentar, zona de decolare

In primul rand sa stabilim ce inteleg eu prin saptamani : saptamana a 6a incepe cu ziua saptamana a 5a si 1 zi si se termina cu ziua saptamana a 6a. Primele 2 saptamani sunt cele dinainte de ovulatie. Eu ovulam cu 2 zile mai devreme - ziua 12-13 deci si sarcina mea este cu 2 zile mai avansata decat varsta gestationala ( adica perioada scursa de la data primei zile a ultimei menstruatii = LMP )


Azi sunt in saptamna a 12a (adica am 11 saptamani si 2 zile= w11d2= dupa LMP - ultima menstruatie ) sau 12 saptamani dupa masuratorile fatului - ieri avea 5 cm. Cu alte cuvinte bebelusul este mai mare decat varsta gestatonala cu 5 zile, 2 normal de la ovulatia precoce si inca 3 s-a dezvoltat el mai mult. - oricum o diferenta de 7 zile in plus sau minus nici nu schimba datele sarcinii.

Sarcini anterioare : o sarcina oprita in evolutie in saptamana a 6a-a7a. La eco din saptamana a 7a nu era activitate cardiaca, deci sarcina se oprise deja. In saptamana a 5a am avut cateva zile cu spotting - maroniu.

Sarcina actuala :din sapt a6a -spotting, de la roz la rosiatic, sange ( cam 7 zile din 9 cand mai mult cand mai putin, dar spotting, nu sangerare- nu s-a umplut niciun tampon de zi sa fie plin ) plus o singura data, o usoara sangerare intr-o noapte la w7d4v( in saptamana a 8a...sa fi fost o reamintire a vechilor obiceiuri??)

ecografiile :
- In saptamana a 6a (w5d4)- sac, vezicula 2, 1mm =5w5d-cu 99 bpm( batai pe minut ).
- in saptamana a 7a (w6d2)- crl ( lungimea embrionului/ fatului de la cap la fund )= 5, 76mm- zona mica de decolare 12/7mm
- in saptamana a 9a (w8d3) - crl = 21mm, 190 bpm - zona de decolare nu se mai vede

Din saptamana a 6a si pana in prezent am luat in continuu Utrogestan - 3 pe zi pana in saptamana a 10a si apoi 2 pe zi.

In saptamana a 11a, la final ( w11) dintr-o data, fara niciun efort, fara nicio cauza am simtit ca sangerez. Am umplut instantaneu un tampon de o zi cu sange rosu. Sangele curgea continuu - picatura dupa picatura, ca un robinet intredeschis. Am sunat medicul si m-am intins in pat. Daca nu se oprea intr-o ora mergeam la spital.
S-a oprit imediat. Dupa 2 ore insa a inceput din nou la fel de mult. Am plecat de urgenta la spital cu un bagaj incropit pe fuga ( niste papucei, tampoane, un halatel, hartie igienica, servetele umede si telefonul cu incarcator :).). Acolo mi-au facut control vaginal - nu era sangerare, colul inchis, uterul usor contractat. La eco bebe activ, 166 bpm, 47mm CRL si o mica zona de decolare de 17mm.
A doua zi la controlul initial pentru dublu test: CRL =50, 6 mm ( w11d6), activitate cat cuprinde plus un hematom decidual marginal de dimensiuni reduse, care in mod normal se absoarbe sau elimina, sub forma de sange maro, vechi.

Legat de CRL, este un standard pentru masurare si in general este greu de atins pentru ca bebelusii nu stau mereu pe spate, intr-o pozitie relativ intinsa, cu lichid intre barbie si piept. Asa ca pe unde am fost am primit diverse variatiuni pe tema...astfel incat as avea de la plus o zi pana la plus 5 zile varsta gestationala dupa LMP. Daca ramanem in sfera a 7 zile, GA - gestational age - nu se modifica (mai este si FA = foetal age, adica varsta bebelusului incepand de la conceptie )

Legat de sangerare : pe site-urile din ROmania nu am gasit atat de multe incurajari, dar pe cele din afara sunt la greu exemple de mamici care au sangerat de la putin la foarte mult, atat cantitativ, cat si ca timp - saptamani intregi sau de mai multe ori in diverse saptamani - si au nascut copii sanatosi la termen. Unele, mai putine au pierdut sarcina, iar altele au nascut prematur...dar marea majoritate au finalizat prin a avea bebelusi sanatosi!

Vreau sa sustinem acest grup de suport sa ajute mamicile care trec prin situatii similare : spotting sau sangerare si sa facem aici o mini- baza de date de cazuri fericite si rezolvate. Ce parere aveti ? Vreti sa le ajutati pe celelalte femei speriate sa se linisteasca ?


sangerarile pot fi : sangerare usoara in saptamanile mici - 5-8 si apoi sangerare puternica spre finalul primului trimestru saptamanile 10-13 cu sau fara crampe, cu sau fara dureri, cu umplut tampoane mari - cateva pe zi, in faza de sangerare activa sunt cateva pe ora-

Cumva sunt mai dese decat credem si nu neaparat inseamna pierderea sarcinii. Ok ai un risc crescut de desprindere a placentei in trimestrele mari si de nastere prematura...dar tot poti avea un bebelus perfect sanatos. Intotdeauna medicul trebuie vazut si un control la spital trebuie efectuat ( in final ne linisteste si pe noi sa stim ca lucrurile sunt ok chiar daca nu par ).

Astept feedback-ul vostru. Cazuri fericite, cazuri rezolvate. Stiu ca o sarcina de genul asta nu e tocmai ideala, dar macar impreuna putem trece peste micul nostru ghinion.
140 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
24-11-2014, ora 07:52
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Un feedback scurt si revin cu detalii ulterior :
1. Am avut de pe 6 oct pana pe 4 nov secretii( de la mult spre putin, cu unele zile de pauza si de la rosu spre maro )
2. Pe 5 nov nu mai aveam niciun hematom din cele 2 pe care le-am avut ( sapt 15-16) si nicio problema legata de sarcina
3. Pana in sapt 18 am continuat sa iau Utrogestan, din ce in ce mai putin

Accident cu final fericit! Nu va speriati, asteptati linistite cateva saptamani.
0
30-11-2014, ora 16:11
ioanaserdi
Nu este medic/terapeut
ioanaserdi
Buna, sunt ioana si ma confrunt cu aceeasi problema. Sunt undeva la 5 saptamani.marti trebuie sa merg la eco.sunt putin speriata deoarece am facut un fiv..pt ca nu pot ramane natural.medicul mi-a zis ca e normal sa am anumite scurgeri sa nu ma speriu..dar azi am avut asa niste pete mai rosiatice..nu rosu proaspat..dar f.putin. acum astept sa vina ziua de marti desi m-am mai linistit cand am gasit comentariul tau.sa avem bebei sanatosi si sarcini usoare pana la termem
0
04-12-2014, ora 17:11
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Buna Ioana si welcome to the club. Sper sa adunam cat mai multe sarcini care au trecut prin astfel de momente si au nascut bebelusi sanatosi. Pentru ca toate avem nevoie de incurajari in perioadele astea. Oricum un soi de relaxare in care lasi lucrurile sa curga este recomandata.

In perioada asta, pana depasesti 13-14 saptamani iti recomand: masaj de relaxare, somn de voie cat incape, odihna, mancare, vitamine si multumirea ca ai reusit sa ajungi pana aici!

Succes sa ne auzim cu bine.
=
Update saptamana 20

Am ajuns la mijlocul sarcinii, ma simt perfect, am uitat de momentele grele din trimestrul I. Gata cu greata, cu arsurile gastrice, cu frica si incertitudinea. Am inceput sa simt bebelusul si uneori suturile lui reusesc sa treaca prin cei 2 cm de muschi, grasime si piele care ne separa :)

=
0
04-12-2014, ora 17:25
ioanaserdi
Nu este medic/terapeut
ioanaserdi
Hello..am fost la eco de urgenta deoarece ieri dim am avut mai mult dcat spoiting...a fost sangerare rosu de-a dreptul si am avut o surpriza...erau trei saculeti formati..desi mie la fiv mi-a pus doi embrioni..se pare ca unul s-a mai divizat..ca ii si cel mai mic...acum medicul mi-a zis ca nu am decat sa ma astpt o sapt si sa merg la eco...sa vada exact evolutia..ca e posibil sa se elimine unul din ei..si de asta sa am sangerari sau pur si simplu sa fie totul in regula..Acum mi-am luat medical o saptamana sa stau linistita pana sapt viit sa imi confirme exact cu ce am ramas..sper sa fie totul ok
Pupici
1
04-12-2014, ora 22:32
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Ma bucur ca e bine la tine si ca ai mai multi saculeti :)

Ioana, tinem legatura, stai linistita si bafta! Se pare ca ai mai multa treaba decat credeam noi...si faci mai multi bebelusi, nu doar unul.
0
18-12-2014, ora 18:05
ioanaserdi
Nu este medic/terapeut
ioanaserdi
Heyy...ce faci?..rau cu greata asta, am stat trei zile in spital.pe perfuzii..mi-am mai revenit...sunt in sapt 8-a...sarcina in evolutie cu tripleti..sangerari nu am mai avut dar am si eu un hematom decidual micut si probabil de acolo si sangerarile.momentan sunt bine.de vomitat nu mai vomit asa des..trebuie sa manc putin si f des si e cat de cat ok.in 6 ian ma duc la urmatoarea eco.sa de-a Domnul sa fie totul bine
0
20-12-2014, ora 00:33
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Wow!!!! Felicitari ! Ma bucur sa aud ca sunteti bine toti 4!
Cu greata eu am avut pana la 16 saptamani :( probabil pt ca Hcg-ul meu era marisor. Si tu l-ai putea avea mai mare cu atatia bebelusi.
Eu am deja o luna jumatate de cand am terminat- o cu sangerarile. Sunt in sapt 22, totul este ok.
Te astept cu vesti la anul !
0
12-01-2015, ora 10:54
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Am ajuns in saptamana 26 :) nici urma de hematom, probleme, sangerari.de peste 2 luni! curaj mamaici cu sangerari!
0
10-02-2015, ora 14:49
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Am ajuns in saptamana 30:) nicio problema, nici restrictie de crestere, nici sangerari, nici dureri.
0
14-05-2015, ora 17:39
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Buna ziua fetelor!

Sunt o graviduta in 14 saptamani, la a2a sarcina, primul bebe are 1 an si 2 luni :)
La prima sarcina medicul nu mi.a recomandat dublu test, dar acum, probabil pentru ca am peste 30 de ani, mi.a spus sa il fac.
Binenteles ca a iesit prost pt Down. parca toate ies asa acum, nu stiu, zici ca cineva comploteaza impotriva noastra. Rezultatul a fost 1 : 276, ceea ce pare ca ar fi un risc crescut. Acum trebuie sa fac testul Nifty, tot la recomandarea medicului meu.

Nu stiu daca se mai uita cineva, daca mai citeste cineva aici, dar ma bucur tare ca am gasit conversatiile voastre, pentru ca m.au mai linistit.

Sper, asa ca si la voi, sa imi iasa si mie minunea asta de nifty cu risc scazut. Doamne ajuta.

Va pup si va doresc sanatate multa.
0
15-01-2016, ora 12:56
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Buna Iny. Cum a fost cu testul Nifty? Unde l-ai facut? Cat a costat? Ai fost multumita?
0
29-01-2016, ora 18:20
Ktycat
Nu este medic/terapeut
Ktycat
Buna,
Ma bucur sa citesc si variante pozitive.
Saptamana trecută vineri am făcut primul test si a ieşit pozitiv, luni am mers la un control si nu s-a vazut nimica ecograf, tot atunci a început sa imi apăra o uşoară scurgere vişinie. A doua zi la fel am păţit si m-am speriat si din nou am mers la medic unde la ecograf s-a vazut un punct in uter :). Mi-a dat sa iau inca de luni arefam, No Spa si acid folic si a apus sa continui tratamentul pana Martia viitoare cand voi merge la un nou control. Si sa stau acasă saptamana asta. Si a spus ca la unele femei aceste sângerări nu reprezintă o problema, dar sa vedem pe parcurs cum evoluam. Abia astept sa fie marţi.. Acest spotting apare o data pe zi spre seara. Aseară a fost mult mai roşu curat, zilele trecute era mai închis la culoare si mai consistent ca o secretie.
Weekend plăcut sa aveţi :)
0
07-03-2016, ora 10:07
Corrrina
Nu este medic/terapeut
Corrrina
Buna ziua!Sunt o viitoare mamica de 30 de ani la prima sarcina.sambata, exact cand implineam 6 sapt am avut o durere ca cea premenstruala si cand am fost la baie am sangerat fff mult.Mentionez ca in loc de urina curgea sange din mine.Am fugit la spital la doctorul meu si pana sa ma vada el am mai patit inca o data asa(sangerare mare).In urma controlului el banuia ca am pierdut sarcina dar la ecografia vaginala s-a vazut saculetul inclusiv vezicula vitelina(ceea ce e un semn bun dupa spusele doctorului).A ramas sa revin miercuri, la 6 sapt si 4 zile pt a putea stabili viabilitatea sarcinii.Ca si tratament am primit urogestan 200 mg de 2/zi, acid folic si repaus total la pat..Sambata spre seara au incetat sangerarile iar explicatia doctorului a fost existenta unui hematom care s-a spart dar care a desprins saculetul putin...Rugamintea mea...a mai patit cineva asa...prezenta veziculei vitelina e semn bun, adica am toate sansele ca la urm eco sa aud bataile embrionului?va rog frumos sa ma ajutati cu rasp pt ca simt ca o iau razna pana miercuri...asteptarea e tot mai grea pt ca ne dorim enorm bebele
0
08-03-2016, ora 21:12
LuciaC
Nu este medic/terapeut
LuciaC
Buna Corrrina. Am avut si eu o problema similara. Prima sarcina la 35 (aproape 36 ani). Saptamana trecuta la 6 sap am avut o sangerare timp de 2 zile. La ecografie s-a vazut saculetul dar nu si embrionul. Azi, la 6 sap si 6 zile am fost din nou la eco - s-a vazut embrionul cu activitate cardiaca si sursa sangerarii - un hematom. Iau utrogestan si acid folic + repaus cat mai mult dar nu total. Asa ca inca nu e pierduta orice speranta sa aiba activitate cardiaca la urmatoarea vizita. Mult succes.
0
11-05-2016, ora 14:24
Diana dinu
Nu este medic/terapeut
Diana dinu
Buna fetelor, si eu sunt o ghinionista:(, de Paste, sangerare pe hartie, dupa ce am ajuns la toaleta, speriata nici nu eram acasa, eram la parintii mei, bineinteles i am panicat si pe ei, fuga la medic, prin cta, acolo medicul de garda, se intampla, ai ceva sange dar bebe ok, se uita nu vede nimic, saptamana 12, imi face o perfuzie, no spa diazepan, ma ridic din pat ajung acasa, sangerare tata, 2 reprize, bag utrogestan, 2 pe zi, no spa 3 pe zi, ajung la doctora mea, nimic totul ok, mi a dat si supozitoare, azi eco de 13 si 6 zile, cea morfologica, hematom, nu mi am dat seama sa intreb marimea, dar daca era mare cred ca imi spunea, iar cordonul omb asezat mai spre marginea plancentei, acum ce ma fac ? Imi luasem bilete sa plec la fratimiu in strainatete si ce ma fac cu hematomul asta? Orcum va multumesc voua tuturor ca mi ati ridicat moralul si sper sa ne mai auzim in noiembrie daca bebe sta cuminte :)
1
11-05-2016, ora 20:16
ioanaserdi
Nu este medic/terapeut
ioanaserdi
Bună cricricri...Cum mai e viața de mămică? Nu am mai intrat pe forum...având un an plin..plin de toate emoții...peste emoții.vreau sa zic ca am născut anul trecut pe 17 mai...Am născut ff devreme la 29 săptămâni.bebeii s-au grăbit...cred ca nu au mai avut loc toți trei.AM trecut prin multe momente grele având doar 900 grame fiecare.Am stat 3 luni în spital sa ia în greutate.dar a trecut și asta.acum în câteva zile facem un anișor...un anisor plin de bucurii...Copii sunt mari.. sunt ff bine și au crescut foarte frumos..Sănătate multa fetelor..și fii optimiste.și eu am avut o sarcina fff grea cu trei mai ales si cu multe peripeții dar am reușit pana la urma sa o duc cu bine pana când s-a putut.pupicii
0
12-05-2016, ora 08:23
Diana dinu
Nu este medic/terapeut
Diana dinu
Esti o mamica eroina, eu ieri am aflat, la eco morfo, un mic hematom in afara placentei si cordon ombilical marginal, cred ca intru intr o mica depresie :), sa fiti sanatosi toti 4 :)
0
12-05-2016, ora 16:38
ioanaserdi
Nu este medic/terapeut
ioanaserdi
Eii nu intra în depresie.și eu am avut multe episoade nu cu sângerare.cu hemoragii de-a dreptul.eram.disperata...mai ales prin cate am trecut sa reușesc cu sarcina asta.și singura șansă si uite am trecut cu bîne si am niște flacaiiii de ii manancu nu alta.
0
12-05-2016, ora 19:56
Diana dinu
Nu este medic/terapeut
Diana dinu
Sper sa am si eu norocul tau, trebuie sa fiu mai curajoasa, si sa am incredere in doamne doamne, iti multumesc din suflet, o seara buna alaturi de cei 3 voinici :)
0
13-05-2016, ora 08:06
Ann10
Nu este medic/terapeut
Ann10
Buna dimineata mămici.sunt si eu o pățită cu un hematom la purtător.din săptămâna 9, acum avem 15-16 w.cu sangerari de toate culorile...de la roz/rosu/maro/ visiniu/firisoare/cheaguri...care nu se mai opresc sub tratament cu Utrogestan 200 mg/ 3 ori/zi administrate oral...no spa...etc... oare ce evolutie va fi?
Avem 6 ecografii la purtator...toate bune...dar sunt foarte curioasa cand se va opri sangerarea... Va multumim pt grup.chiar e singurul forum pe care l-am gasit in contextul nostru.
0
13-05-2016, ora 08:24
Diana dinu
Nu este medic/terapeut
Diana dinu
Of ce rau imi pare, nu stiu ce se intampka cu sangerarile astea observ ca incep sa fie la moda, poate ar trebui sa rogu doctoru sa te interneze, sa iti faca perfuzie, pe mine asa m a intrebat, daca vreau ca ma vazut speriata, insa am refuzat, stai in pat intinsa nu cumva sa faci vreun efort, poate asa dupa cateva zile se va opri sangerarea, si psihic trb sa fi tare, este oribila chestia asta asa ma supara si pe mine, nu mi vine sa cred ca poate sa se intample asta cand nu fumez, nu beau, am avut grija de mine, sport, nu am fost vreo. tocmai gandindu ma de mica ca trb sa fiu pregatita pt bebe, si acum.. dar de ce nu ti a dat utrogestan pe cale vaginala ?
0
21-05-2016, ora 11:11
Diana dinu
Nu este medic/terapeut
Diana dinu
O luam de la inceput, iar am scurgeri de data asta maronii zice doctora ca e de la placenta, sarcina fiind jos nu vrea sa urce, saptamana 15 si 2 zile, groaznic am deja 5 zile este oribil saculetul gestational inca nu s a lipit de fundul uterului pp trb sa se mai dezvolte ! Ati intampinat asa ceva?
0
30-06-2016, ora 21:55
Eve lin
Nu este medic/terapeut
Eve lin
Fetelor multumesc ptr bunavointa de a impartasi cu noi...ghinionistele situatiile prin care ati trecut. Sunt in saptamana a7a si sangerez de o saptamana...sange rosu..am fost la 2 medici in bucuresti si apoi si la medicul meu spun toti acelasi lucru...se mai intampla..nu stiu exact cauzele...sansele sunt 50% de reusita...iau utrofestan 3/zi nospa si acid folic...si doar sper sa fie totul bine.si probabil va fi :)
0
24-08-2016, ora 11:38
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
@ioanaserdi.m-a emotionat mult mesajul tau! Adevarul este ca am si uitat de topicul asta si de dorinta mea de a imbarbata toate femeile care trec prin experienta sangerarilor si a hematoamelor in primul trimestru.
Acum Stefanut are 17 luni ( recalculate 16...da, l-am nascut si eu mai devreme cu o luna...era sa fie mai devreme cu 7 saptamani, dar l-am oprit de 3 ori), nici nu mai tin minte cum era cand ava 2, 5 kg si 47 cm ( nici nu imi pot imagina 900 gr...dar daca calculam 900 x 3 = 2700 practic ai scos maxim pentru 29 de saptamani! ). Daca tineam legatura ti-as fi putut imprumuta cartile mele despre Prematuri :(. Eu am avut noroc, m-am pregatit pentru ce a fost mai rau, dar el fiind aproape de saptamana 36 a fost ok, nu am stat la prematuri si am plecat - infricosata - dupa 3 zile acasa cu un copil care avea capul putin mai mare decat pumnul meu. Dar a fost superb, el dormea continuu, a crescut repede 1, 5 kg in prima luna si m-am relaxat. Acum e ditai " vlajganu" de 87 cm :):):)

Sentimentul de usurare pe care il ai dupa o sarcina cu probleme si un copil prematur este de nedescris.nici nu imi pot imagina sentimentul tau, dupa ce ai trecut printr-o sarcina cu tripleti, probleme, o nastere atat de devreme, 3 luni de spitalizare si acum sa ii vezi mari, frumosi si sanatosi la petrecerea de 1 an... trebuie sa fie extraordinar. Si atat de multa munca in spate, si atata daruire. Te felicit! Poate ne vom intalni intr-o zi si vom sta la o cafea.
0
20-09-2016, ora 00:39
AnaRita
Nu este medic/terapeut
AnaRita
Mai e cineva aici?
1
20-09-2016, ora 01:02
AnaRita
Nu este medic/terapeut
AnaRita
Eu ma bucur ca nu mai gasesc aici mamici cu probleme, bine ar fi daca nici eu nu ar ttebui sa caut disperata raspuns la intrebarile mele...ce se intampla acum? Poate vorbesc aici singura dar poate primesc cateva raspunsuri, pareri. Am 40 de ani si un sufletel mic ma anuntat in data de 26 august 2016 ca vrea sa vina in familia noastra :) (prin 2 teste pozitive) eu mai am o fetita deja mare. Azi luni am fost programata la primul consult pe care il asteptam deja foarte tare, precizez stau in austria.. azi dimineata am inceput sa sangerez dintrodata mult rosu care mia si trecut repede, normal deja eu nu stiam ce se intampla cu mine... ce se intampla cu bebe??? Chiar azi cand eram programata poate stresul nu stiu, deci in 10 minute cat a tinut consulatea batranul medic cu aparatura lui tot atat de batrana atat a zis ca sarcina este in loc bun se vede si in poza de ecograf saculetul dar bebe nu are inca batai de inima...sa revin dupa o saptamana... nu stiu ce sa cred, ma rog sa fie bine, sper ca asa va fi! Daca mai este cineva care a trecut peste si are norocul sa isi vada copilasul mare si frumos acum, va rog sa imi scrieti.va pup
1
20-09-2016, ora 11:41
Gabriella P
Nu este medic/terapeut
Gabriella P
Buna,

Sunt o viitoare mamica, astazi 11 luni conform ultimului cm.
Am cautat ca si voi despre sangerarile din timpul sarcinii si am decis sa imi fac cont pentru a va impartasi din experienta mea de pana acum.
In saptamana 6 am mers la primul control ecografic, primii doi medici nu mi-au putut confirma bataile inimii si m-au speriat foarte tare, asta se intampla pe 16 respectiv 17 august.Am repetat beta hcg care a iesit de fiecare data mai mare fata de cat era sarcina.in perioada aceasta aveam scurgeri maro, au inceput din data de 31 iulie, ultima mea menstruatie fiind pe 5 iulie, deci aveam aproape 4 saptamani de sarcina si dureri de burta.nu era ceva abundent ci cate o picatura, o zi da una nu si din cand in cand se lua pe hartie ceva ca o pielita maro.pe data de 19 august am facut o alta eco la un al treilea medic.mi-a confirmat sarcina cu bataile inimii bebelusului 129 batai/minut.Crl 0.86 cm corespunzator pt o sarcina de 6 saptamani si 6 zile ecografic si 6 saptamani si 3 zile clinic.mi-a dat tratament cu utrogestan doua pe zi timp de 10 zile, apoi sa iau cate 1 pe zi, no spa doua pe zi si inofolic doua pliculete pe zi( in loc de acid folic), le iau si in prezent.cam la aproximativ o saptaman dupa ce am luat tratamentul au cam disparut scurgerile maro.greturi sau varsaturi nu am avut deloc, doar simt oboseala mai mult fata de cum o simteam pana sa raman insarcinata si am nasul infundat mai tot timpul, insa mirosurile le simt perfect.pe 9 septembrie am facut o noua ecografie, la 9 saptamani si 4 zile ecografic, 3 zile clinic, bebe are maini si picioare pe care le misca incontinuu, bataile inimii 173/minut crl 2, 73 cm.
totul a fost bine pana acum doua zile, 18 septembrie, cand am mers la baie la ora 22:10 si pe hartie am vazut sange, de data asta roz, nu era maro si nu era doar o picatura ci mai mult.aveam inclusiv pe pantaloni ca si cum scapasem pipi pe mine dar era sange deschis la culoare si se vedea roz si in apa de la toaleta.am mers la urgenta, de acolo mi s-a confirmat ca am colul inchis, lung fara sangerare activa si ca bebe este bine cu activitate cardiaca si activ, crl 4, 2 cm.uter marit cat pentru o sarcina de 3 luni, cam mare ca eu abia astazi fac 11 saptamani.mi-a spus ca sangerarea s-a datorat unei mici dezlipiri a sacului gestational in urma careia s-a format un mic hematom de 5 mm.in mod normal la dimensiunea aceasta ar trebui sa se resoarba singur.nu se cunosc exact cauzele pentru care s-a intamplat aceasta dezlipire, posibil sa fie de la contractii, mi-a comunicat si intradevar 3 zile inainte mi-am simtit burtica destul de tare.am crezut ca e normal si ca sunt balonata.( dupa ce mi-au trecut durerile din primele saptamani nu am mai luat no spa, posibil ca aici am gresit si contractiile nu se manifesta neaparat doar prin durere, asa ca daca medicul v-a recomandat no spa sa il luati, eu nu o sa mai renunt la el pana cand nu imi spune medicul).mi-a recomandat sa merg la o noua ecografie saptamana aceasta, sa iau din nou 2 utrogestan de 200 mg in loc de unul, no spa si sa stau cat mai linistita fara efort.acum se mai ia pe hartie cand merg la pipi cate o picatura maro dar nu am mai avut sangerari.sunt pozitiva si sunt sigura ca va fi totul bine.
Revin cu info dupa ce merg joi la ecografie!
Sanatate tururor!
1
20-09-2016, ora 13:38
AnaRita
Nu este medic/terapeut
AnaRita
Gabriela iti multumesc ca ai intrat aici! Ca ai scris! Iti doresc numai bine si un bebe sanatos:) te pup
1
21-09-2016, ora 00:21
Gabriella P
Nu este medic/terapeut
Gabriella P
AnaRita la fel si tie, un bebe sanatos! Si sa ii auzi bataile inimii la urmatoarea eco.Nu te speria si fii pozitiva.Fiecare sarcina e unica!
0
21-09-2016, ora 00:24
Gabriella P
Nu este medic/terapeut
Gabriella P
Poate ne mai raspund si fetele ce au mai scris despre sangerari, cum a decurs totul ? Cum a evoluat sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  • Sângerare vaginală în sarcină - cauze și recomandări
  •