scaun constipat

05-04-2013
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
Buna ziua

Am o nepotica de 3, 5 anisori.Scaunul ei este de forma unor bilute sferice.Consistenta lor este de asa natura incit, cind face la olita( iese foarte greu), se aud ca pietricelele.Sint zile in care se mai regleza dar foarte rar.Nu am putut determina eventual un aliment care ar putea genera asa ceva.Mentionez ca bea aproape 1l de lapte pe zi.Acest lucru se intimpla inca decind era foarte mica.As vrea niste sfaturi pe care sa le urmez


Va multumesc
14 comentarii
0
09-04-2013, ora 12:46
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Dupa cum bine ati intuit, alimentatia este esentiala pentru tranzitul intestinal. Consider importante urmatoarele:
- limitarea aportului de lapte la doar 250-500 ml/24 ore
- evitarea excesului de fainoase (paine, biscuiti, etc)
- aport generos de lichide (apa plata, ceai de plante, sucuri naturale; supe si ciorbe), de fructe si legume proaspete
-repectarea orarului meselor ( mic dejun; gustare; pranz; gustare;cina)
Toate cele bune!
0
09-04-2013, ora 15:44
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
Va multumesc pentru atentia acordata, raspunzindu-mi
.Dar as vrea sa revin cu aceeasi problema, si va rog sa incercati o alta abordare a cauzei constiparii, pentru ca recomandarile pe care le-ati facut sunt respectate in mare parte
Mentionez ca nepotica este integrata intro gradinita cu program prelungit ( de o luna de zile) si deci consuma ce consuma si ceilalti copii, care nu au aceleasi probleme ca ale ei
.De asemenea nici lapte numai consuma excesiv.Sunt inclinat sa cred ca este cu totul alceva, dar bagajul meu de cunostinte nu imi permite sa intuiesc si alte variante decit alimentatia.


Va multumesc anticipat
0
09-04-2013, ora 17:14
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Multumesc pentru informatii. Va rog sa-mi comunicati greutatea si inaltimea fetitei, situatia apetitului si cateva aspecte legate de tranzitul intestinal: are scaun zilnic? se baloneaza? acuza dureri abdominale?
Este sub tratament pentru o anume afectiune? Primeste preparat de vitamina D3? S-a intervenit pana acum pentru aceasta consistenta crescuta a scaunului? Multumesc.
0
09-04-2013, ora 18:36
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
Buna seara

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.Va dau urmatoarele detalii: inaltime 1m, 19kg, apetit normal ( la gradinita maninca la fel ca ceilalti copii si cind vine seara la 18 acasa, mai maninca o masa).Mentionez ca ea are scaun constipat, de fff mult timp, poate de la 1an si ceva.

Nu urmeaza niciun tratament ( mai putin cind raceste) Nu acuza niciodata dureri abdominale.

Scaunul este zilnic ( o mentiune, cint accidental are vinturi, sunt fff mirositoare, deci o digestie problematica nu? )

Nu a urmat nici un tratament, iar un raspuns al unui d-n medic intrebat fiind, a fost ca nu este alarmant.Lucru care pe mine nu ma convins, pentru ca o constipatie aproape permanenta, eu cred ca trebuie sa fie putin alarmanta.


Va multumesc anticipat
0
09-04-2013, ora 18:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Din relatarile D-voastra nepotica pare a fi un copil sanatos. Consistenta crescuta a scaunului poate conduce la intarzierea tranzitului, la eliminare dificila cu disconfort la evacuare, etc. Deci ar fi necesara normalizarea consistentei. Pentru inceput, daca aveti posibilitatea, se pot efectua examene coprologice (din scaun) care sa evaluleze digestia si absorbtia substantelor nutritive, precum si o eventuala infestare parazitara (aceasta din urma frecventa la copii). Frecventand colectivitatea, i s-a efectuat cu certitudine examen coproparazitologic. Acesta se poate repeta, totusi. Tot din scaun sugerez sa se efectueze proba de digestie. Ca terapie, pe langa recomandarile alimentare, i se pot administra copilului probiotice (preparate care amelioreaza flora intestinala si ajuta digestia). Ca exemplu de terapie cu acest tip de preparate, recomand o cura de 30 zile in care, tot la 10 zile, se schimba preparatul pentru diversificarea ofertei de bacterii "bune". Deci: 10 zile cate un plic/zi de Eubiotic; apoi 10 zile cate un plic de Enterolactis; apoi 10 zile cate un plic de Dicoflor. Toate cele bune!
0
12-04-2013, ora 13:09
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
buna ziua.am o bebelusa de 2 luni si este constipata(probabil de la lapte praf)si am incercat toate metodele...(ceai de musetel..debridat..)si tot nu-i trece.ce pot face???
0
13-04-2013, ora 09:57
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Va rog sa-mi furnizati urmatoarele informatii:
- care a fost greutatea de la nastere a fetieti si care este greutatea actuala
- daca a fost alaptata si cum avea scaunul in acea perioada
- ce formula de lapte praf administrati, ce cantitate pe masa si cate mese/24 ore
- cate scaune are fetita/24 ore
- copilul prezinta cumva si varsaturi sau regurgitatii, distensie abdominala (umflarea burticii), etc.
- ce cantitate de Debridat ati administrat/24 ore si pe ce perioada
Multumesc.
0
13-04-2013, ora 11:38
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna dimineata!la nastere a avut 2.650..iar acum are 4.600!La inceput, in prima luna nu i-am dat lapte praf dar a luat foarte putin in greutate si plangea mereu chiar si imediat dupa ce o alaptam si era agitata.Medicul de familie m-a sfatuit sa-i dau si lapte praf.Mi-a zis sa-i dau dupa ca suge la san dar ea nu mai vroia lapte praf...asa ca ii dau inainte de a suge cate 45ml lapte praf NAN1, doar pe timpul zilei, asta insemnand cam 4 mese..Ea nu are nici un scaun daca nu-i bag supozitor cu glicerina.sta si cate 2 zile fara sa faca treaba mare.si da...vomita...cam dupa fiecare masa.si in cantitati cam mari...!!Debridat ii dau cate 2ml dimineata si seara!tin sa precizez ca dupa ce i-am dat si lapte praf nu am mai avut probleme cu mesele...mananca cam la 3-4 ore si este linistita.Inainte sa incep sa-i dau si lapte praf, avea cate 4-5 scaune pe zi..si erau de culoare galben-verzui.MULTUMESC
0
13-04-2013, ora 12:40
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Deci fetita este alimentata mixt (adica lapte mama+lapte praf)? Cresterea ponderala pare usor peste medie (2 kg in 2 luni, media fiind de 750 g/luna in primele 4 luni de viata). A fost nascuta prematur? Faptul ca regurgiteaza/vomita dupa mese poate sugera fie un reflux gastro-esofagian, fie o cantitate de aliment superioara capacitatii gastrice la aceasta varsta, fie eructaie ineficienta/absenta dupa mese, etc. Cantitatea de Debridat administrata este corecta. Faptul ca nu are scaun zilnic, si atunci provocat releva un tranzit intestinal incetinit. Va sugerez sa discutati cu medicul de familie sau cu medicul pediatru oportunitatea administrarii de Duphalac sirop.
0
13-04-2013, ora 13:10
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Nu a fost nascuta prematur.a fost nascuta la 38 sapt.prin cezariana.da, este alimentata mixt.multumesc frumos.
0
13-04-2013, ora 13:34
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Astept informatii cu privire la evolutia fetitei. Toate cele bune!
0
13-04-2013, ora 14:00
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Multumim frumos pt.sfaturi.O zi buna!
0
18-04-2013, ora 14:41
Nadia30
Nu este medic/terapeut
Nadia30
Buna ziua, eu am avut aceeasi problema cu fetita mea, pediatrul mi-a schimbat laptele praf Novolac IT si copilul facea scaunul fara ajutor.Cind consuma NAN avea scaunul foarte gros... Sper sa se faca bine copilul tau.Numai bine
0
30-12-2015, ora 11:18
berdan
Nu este medic/terapeut
berdan
Buna ziua si eu am un băieţel de 4 ani care are constipaţie cronica de care nu reusim sa scapam in condiţiile în care el mananca multe fructe, legume, cereale, bea multa apa.Am fost la gastroenterolog si ne-a facut un regim alimentar dar chiar si asa nu am rezolvat nimic, am fost la un chirurg pediatru si ia facut clisme cu apa si sare timp de o săptămână dupa care constipatia a revenit, am fost si la un medic homeopat si ia prescris opium si alumina si tot fara efect.Iam dat si plicuri probiotice si dupa 2 luni nu mai aveau efect nici ele.Iam dat si duphalac, debridat, dulcopic, lass B, trans-doux pediakid si mergeau la inceput bine apoi nu mai aveau efect.Suntem disperati nu stim ce sa mai facem, unde sa mergem, vrem un medic homeopat bun care sa ne ajute sa rezolvam problema asta care ne chinuie de cativa ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •