Simptome BTS | Forumul Medical ROmedic

Simptome BTS

08-03-2019
Joe89
Nu este medic/terapeut
Joe89
Buna seara.
In urma cu aproximativ o luna am inceput sa am niste simptome: usturime la urinare, o secretie galbuie din penis si roseata pe capul glandului.
Am dost la un medic, care pe baza simptomelor mi-a dat antibiotic. Dupa 7 zile am fost din nou la control cu acelasi simptome si am mai primit un antibiotic plus o doza de soc cu un alt medicament (nu retin acum numele pastilelor).
Intre timp am efectuat si un test de urina care indica o infectie urinara.
Am schimbat medicul si acesta spune ca e posibil ca boala sa se vindece mai greu (intre timp simptomele s-au diminuat dar sint inca prezente). Acest medic imi spune ca perioada de recuperare poate dura pana la 3 luni. Problema este ca imi e teama sa nu fie o forma mai rezistenta a bolii si stiu ca pot aparea complicatii pe termen lung daca nu e tratata corespunzator.

Ce ma puteti sfatui?
3 comentarii
1
09-03-2019, ora 12:57
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Ar fi util sa faceti si niste investigatii: examen de secretie uretrala ( cultura cu antibiograma), test pentru mycoplasma, ureaplasma, chlamydia, tricomonas; examen micologic,
0
10-03-2019, ora 05:56
Joe89
Nu este medic/terapeut
Joe89
Multumesc pentru raspuns. Pentru aceste analize trebuie sa am trimitere de la medic? Sau se pot face direct la laborator?
0
10-03-2019, ora 18:58
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Se pot face direct la laborator dar preferabil ar fi cu bilet de trimitere de la medic. Analizele enumerate sunt orientative, in urma unui consult si a unui istoric amanuntit unele pot fi scoase de pe lista sau pot fi adaugate altele in plus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •