Sindromul neuroleptic malign cauzat de medicatie

220 comentarii 1 2 ..... 7 8
0
03-06-2012, ora 13:52
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cei slabiti sa fie ajutati de cei cu inima curata, sa inteleaga ca daca transmit LUMINA si IUBIRE, asta va fi reflectia care se va intoarce si le va umple golurile din viata lor.Ura are cea mai joasa vibratie, indiferent cite motive ar avea cineva sa simta asta, mai bine sa ierte si sa se focalizeze pe ideea vindecarii, citez afirmatia din EFT(Tehnica eliberarii emotionale):
, , Chiar daca am aceasta...(depresie,...fobie.etc)Ma accept complei si ma iubesc profund, ,
0
03-06-2012, ora 14:10
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
asa e KV, intotdeuana am gandit si am crezut astfel; ai scris despre ura - e singura care impiedica raspandirea binelui ?
Fara doar si poate, NU. Sunt oameni / copii care nu stiu ce e aceea ura - sa nu spun ca nici eu nu am avut vreodata astfel de obicei - dar nu e vb doar de mine aici.

Sunt o gramada de lucruri pe care le -am trait - fara sa fi vrut - tristete, sarcini prea mari de dus pt un fizic plapand,...epuizare fizica intai si apoi..sentimentul de esec.pt fam ta care se bazeaza pe tine cel mai mult.. deja cand te simti depasit in mod regulat ti se aprinde sistemul de alarma: atacurile de panica -- mai bn sa nu mai vb. Totul e bine cand se termina cu bine.
Duminica faina.
0
03-06-2012, ora 14:56
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
K.v. am vazut ca suntem de acord in principiu, eu am spus ca alimentatia e cea mai importanta iar domnia ta ai spus ca e "primordiala", ca apoi sa acorzi primul loc, totusi.. mentalismului :)) Acum inteleg de ce a castigat magicianul la romanii au talent ! Sunt de acord ca avem nevoie de optimism tot timpul dar nu trebuie sa uitam ca indiferent ce gandim legile biologice merg pe drumul lor nebatut ! Nu se pot eluda, pot fi doar ignorate o vreme !

Apropo de cazul la care ai facut trimitere anterior, este foarte potrivit in contextul tematicii forumului ! In mod cert unii oameni, femeile in special, trebuie protejate in mod cu totul deosebit si nu abuzate ! Ori in cercurile inchise frecventate de unele persoane e imposibil acest lucru, ba chiar am impresia ca asemenea femei vulnerabile sunt vanate de imbuibatii si desfranatii respectivi, ca sa aiba si ei ceva de..facut ! Asa ca fapt divers, responsabilul sot si tata din poveste se numeste IUDEANU, mi-a ramas intiparit de atunci ! :)

O sarbatoare de Rusalii linistita tuturor !
0
03-06-2012, ora 16:01
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Da, chiar asa, legile biologice si fizice sunt primordiale. De parca cineva care face cancer, de exemplu, sau orice alta boala nenorocita o si merita... Scuza-ma, dar cam asa se intelege din afirmatiile tale, k.v.. Practic afirmi ca atragi anumite lucruri.. poate, pana la un anumit punct, cand e vorba de psihic.. dar cand e vorba de o boala fizica cronica poate ca pur si simplu a imbatranit sau degenereaza organismul, dintr-o cauza totalmente separata de 'moralitatea' si psihismul tau personal. Ce sa zic, o metoda foarte inedita de a blama chiar persoana in cauza ca a 'patit-o', de proasta ce e.. si ca nu stie mai bine.

Cat despre domnul Iudeanu, eu sunt de parere ca ar trebui tras la raspundere pentru ca mai mult ca sigur observase ca sotia lui era dusa cu pluta, iar el o calarea in continuare ca disperatu', de ajunsese biata femeie la al optulea copil la doar 27 de ani.. Daca nu claca, probabil ca-i mai facea inca vreo 10, cine stie...

Gog a castigat ca asa au hotarat mai-marii Pro TV-ului, doar nu va inchipuiti ca publicul are alt rol in afara de cel de a pompa bani (SMS-urile platite si foarte scumpe), si NU de a decide castigatorul, asa cum se vrea a crede.
0
03-06-2012, ora 20:08
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Sa nu intelegi nici strimb nici strimt e lucru mare.Intentionat nu am pus numele autorului citatului, dar se vad ghilimelele si da!, eu sunt de acord cu asta.Pina una alta se discuta de probleme psihice, dar putem sa vorbim si de cele organice asa cum am mai facut-o.

@the-eye

Ma asteptam macar la tine la mai mult, dar nu conteaza, ca nu putem fi pe aceeasi frecventa nu-i nici-o problema.
Una din cauzele cancerului(chiar daca persoana respectiva a avut o buna nutritie)ar putea fi un soc emotional, unul generat poate de faptul ca i s-a imbolnavit copilul si fara sa stie contribuie gindindu-se intens la asta.
Eu la aceasta tema am rezonat cu terapia Gerson pt ca este cea mai accesibila, din pacate metoda lui Royal Raymond Rife a fost lasata in umbra, povestea cu canabidiolul este doar pe alocuri acceptata, dar demonstrata in sensul pozitiv.
Daca vroiai sa pui o intrebare inteligenta aceea ar fi fost, , Tu consideri ca ti-ai atras problemele din viata ta, k.v?nu m-ar fi deranjat, vad ca pe voi toti va deranjeaza orice nu se afla atunci in planul vostru de acceptare.Tu de ex i-ai raspuns lui bleuciel ca cele care afirmau tot felul de lucruri in spital, toate delirau, erau in psihoza, numai asa vezi lucrurile?totul se rezuma la ce-ai vazut tu atunci?Sunt convinsa ca in spitalele de psihiatrie sunt mai multe persoane care nu delireaza decit celelalte, dar incearca sa scape de niste stari rele in ideea ca sunt sub observatie medicala.
Nu ma supar pe tine pt interventia ta, ai destule motive sa fii inraita, dar eu pe cine sa ma supar ca fiumiu a trecut prin stari grele?.Imi accept viata si mi-o trasez in functie de situatie.

@stevens
Am tot discutat de nutritie, de bolile organice care pot sa creeze disconfort psihic, am dat citate din partea unor persoane competente si am fost de acord ca sunt destui care din cauza unei afectiuni de rinichi, ficat, tiroida, dereglare hormonala, intoleranta la gluten..etc, pot elimina problema fara sa ajunga la medicatia psihiatrica tocmai tratind acest aspect.Nu toate persoanele cu aceste afectiuni au si probleme in planul psihic insa.Cind situatia a ajuns in punctul de, , intrerupere in sistemul energetic, , atunci trebuie imbinate terapiile si chiar daca nu este o cauza din greseli de nutritie se poate ameliora substantial corectind asta, dar nu numai facind asta.Dar sa raminem doar la acest aspect?este ca si cum te-ai duce la oamenii de stiinta care afirma ca atomul este spatiu gol si ca realitatea este doar o iluzie si sa le spunem ceva in genul, , Ce vrei domle sa afirmi ca materia asta e o iluzie?adica eu ce sunt de fapt, ,
0
03-06-2012, ora 21:14
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k.v

Imi pare rau, nu am vrut sa te jignesc. Este evident ca nu stiu sa pun problema sau sa ma exprim intr-un mod inteligent, delicat nici atat.

Multumesc ca ai aruncat pisica in curtea vecinului - a mea, mai exact. Asta nu a fost prea fin nici din partea ta.
0
03-06-2012, ora 21:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
The Eye iti raspund si eu chiar daca nu m-ai intrebat pe mine ! Este ca in dreptul civil sau penal, necunoasterea legislatiei nu te scuteste de raspundere ! Ba e mult mai rau chiar pt ca spre deosebire de legile omenesti unde raspunderea e individuala, in genetica tarele biologice se transmit si la cea mai mica greseala se pot si agrava, multiplica ! Se si spune in Psalmul 50 ' caci intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea '

Fiindca ai pomenit de boli si de vina, uite un filmulet interesant zic eu :

-*

K.v. eu nu am spus ca gandirea nu e importanta ci doar ca o gandire sanatoasa vine dint-un corp sanatos cum spuneau si romanii, in speta din alimentatie sanatoasa ! Gandurile alea bune trebuie sa aiba si ele un suport, o radacina sanatoasa ! Cum spunea Mantuitorul : 'acest fel de demoni iese numai cu post si rugaciune ', adica postul are intaietate nu mentalismele ! EL Insusi a postit 40 de zile in pustiul Carantaniei, la fel sfintii s-au sfintit prin posturi si rugaciuni neincetate !

Deci sa nu punem caruta inaintea cailor, zic ! Sper ca m-am facut inteles acum !


* odificat de admin
0
03-06-2012, ora 22:10
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@stevens

Oamenii sanatosi fizic nu pot avea probleme psihice?Este destul de limpede ce spui tu, dar nu este totul.Eu sunt flexibila, am trecut prin medicina ortomoleculara -unde pe primul loc in diagnosticare si tratament este nutritia-, prin chelatinare, oxigenare moleculara, am oprit la samanism si acum ma captiveaza metoda EFT unde se poate actiona fara sa crezi si fara sa se retraiasca traumele acolo unde au existat.
Pt.medici, asa cum afirma chiar ei aici pe forum, nu este importanta cauza care a declansat afectiunea, ei actionind doar pe simptome si cam in acelasi mod.Tinind cont de faptul ca la o singura afectiune se poate ajunge in moduri diferite tot in mod diferentiat trebuie actionat.Daca cineva cu o dereglare hormonala si se duce direct la psihiatru acuzind simptome asemanatoare depresiiei, in loc sa rezolve cauza generatoare, se va alege cu cel putin un AD si nu va rezolva nimic.Daca depresia vine din planul afectiv?tot un AD?
Nu este vorba de nici-un concurs de cine stie mai multe, nu e bine sa fim fixisti, eu la inceput n-as fi renuntat la Omega3 din peste nici daca-mi spunea cel mai onorific medic asta, acum mi-a trecut, nu exclud nici-o posibilitate, dar nici nu ma invirt ca hamsterul pe roata chiar daca, , timpul este creatia constiintei, , Stanislav Grof dr.psihiatru
0
03-06-2012, ora 22:34
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@stevens

Multumesc pentru link. De o saptamana citesc din articolele dr.-ului Calin Marginean pe suntsanatos.ro. Voi viziona si filmuletul.
0
04-06-2012, ora 13:38
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Documentarul prezentat de dr.Calin Marginean se numeste:, , Cancerul...fatalitate sau vina personala?, , nu, , viata personala,.Abordarea domniei sale este expusa destul de clar, considera cancerul o vina personala, nicidecum o fatalitate.Sa ne suparam ca a ajuns la concluzia asta?gindind ca dupa ce ca viata a fost lovita de ceva greu sa mai fim si acuzati ca ar fi vina noastra?.Apreciez munca oricarui om, mai ales cind o face pe timpul din viata lui si demonstreaza pe viu ceea ce spune.Referitor la soia parerile sunt total impartite, dar daca dr.Marginean sustine ca soia beneficiaza de 2 substante care distrug vasele de singe ce alimenteaza tumora, asta e lucru bun si la indemina.
Adaugă un comentariu / răspuns
220 comentarii 1 2 ..... 7 8

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul