Stresul in timpul sarcinii

04-10-2011
danbalan01
Nu este medic/terapeut
danbalan01
Buna ziua,

Am o intrebare scurta si la subiect pt oricine ma poate ajuta. Sotia mea a ramas insarcinata, noi neplanuind acest lucru, dar in acelasi timp ne-am bucurat pt ca va fi un nou membru la noi in familie. Dar din mai multe cauze familiale, ea a fost supusa de mai multe ori unui stres mai mare sau mai mic.

Stiu ca intrebarea mea nu are neaparat un rost, dar ar fi putut afecta fatul, starile mamei de nervozitate sau starile de stres?
4 comentarii
0
05-10-2011, ora 16:04
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
nu este bine k o femeie insarcinata sa fie nervoasa, stresata, trista deorece aceste stari il afecteaza..
0
05-10-2011, ora 16:05
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
mentionez k toate starile pe care le are viitoarea mama i le transminte copilului!
0
06-10-2011, ora 08:43
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In loc sa ne concentram asupra ipotezei pe care ati propus-a si asupra careia nu se mai poate face nimic, stresul si nervozitatea intamplandu-se deja, eu va propun un alt subiect de meditatie: cum ar fi daca de acum inainte, pana la nasterea copilului si in primul lui an de viata ati putea lucra la crearea unui climat de liniste, calm si relaxare? Va asigur ca acesta va fi foarte benefic copilului.
0
06-10-2011, ora 14:12
danbalan01
Nu este medic/terapeut
danbalan01
Multumesc de raspunsuri! Da, imi doresc ca totul sa fie ok, si ne pregatim intens pt nasterea copilului, si intr-adevar trebuie lucrat la formarea unui mediu calm.

Sa speram ca totul va fi bine, vorba cantecului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Stresul prelungit al mamei în sarcină și efectele asupra copilului
  • Efectele nocive ale stresului în sarcină pot dura o viață
  •