Sufocare la frig
Bună ziua. Chiar aș avea nevoie de un sfat.
Sunt plecat în Olanda și livrez mâncare pe bicicletă. Problema este că facându-se mai frig, am remarcat că nu mai pot respira cum trebuie. Respir cu dificultate, simt că nu pot inspira cantitatea de aer necesară, că mă sufoc. De asemenea, când lucrul ăsta se instalează amețesc și devin dezorientat, parcă îmi scade gradul de conștiență.
Problema este mai veche, din 2016 chiar. La frig lucrurile se manifestă așa. Însă.. livrând pe bicicletă acum, în condițiile astea, și stând 8 ore afară, lucrurile se duc la extrem și nu mai am eu un control asupra situației (dacă simt asta, să intru la adăpost/în casă).
Ce se întâmplă mai exact? Pot/Cât de tare pot înrăutăți lucrurile desfășurând activitatea asta în condițiile date? Ar trebui să mă opresc?
Nu știu dacă ar trebui să mă bazez pe asta, însă pe partea dreapta mi se pare că plămânul drept are brusc o capacitate mai redusă decât cel stâng.
Sunt plecat în Olanda și livrez mâncare pe bicicletă. Problema este că facându-se mai frig, am remarcat că nu mai pot respira cum trebuie. Respir cu dificultate, simt că nu pot inspira cantitatea de aer necesară, că mă sufoc. De asemenea, când lucrul ăsta se instalează amețesc și devin dezorientat, parcă îmi scade gradul de conștiență.
Problema este mai veche, din 2016 chiar. La frig lucrurile se manifestă așa. Însă.. livrând pe bicicletă acum, în condițiile astea, și stând 8 ore afară, lucrurile se duc la extrem și nu mai am eu un control asupra situației (dacă simt asta, să intru la adăpost/în casă).
Ce se întâmplă mai exact? Pot/Cât de tare pot înrăutăți lucrurile desfășurând activitatea asta în condițiile date? Ar trebui să mă opresc?
Nu știu dacă ar trebui să mă bazez pe asta, însă pe partea dreapta mi se pare că plămânul drept are brusc o capacitate mai redusă decât cel stâng.
1 comentarii
S-ar putea sa aveti astm indus de frig. Ar trebui sa mergeti la un consult pneumologic sau alergologic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2durere spate+senzatie de umplere insuficienta a plamanilor cu aer
- 3de doi ani ma chinui sa respir...
- 3rinita alergica... nu pot sa respir!
- 5nod aer in gat si aproape ca nu pot respira
- 4crize de respiratie
- 4nas mucios de prin decembrie...
- 1durere de cap si respiratie ingreunata
- 3Dispnee si alte simptome am probleme pulmonare?
- 1Respiratie grea dupa ce rad
- 13ameteala, senzatii in 'stomac', senzatii in zona toracica, opriri ale respiratiei
- 1Insuficienta respiratorie
- 4Probleme cu respiratia / jungi in partea dreapta a pieptului
- 6Ajutor, va rog! respir puțin mai greu și simțeam o presiune în zona inimii
- 4Nu pot sa respir adanc
- 0Problema blocare respiratie 10-20 secunde
- 1Respirație grea după efort fizic cu nod in gat
- 2Respiratie grea si presiune in piept
- 0Probleme cu respirația va rog raspuns
Mai multe informații despre: Dificultatea in respiratie Respiratie dificila statul in frig sensibilitatea la frig
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: