Probleme cu respirația va rog raspuns

01-01-2022
augusta92
Nu este medic/terapeut
augusta92
Buna seara si La multi ani! Mama mea (57ani)a facut doza booster de Johnson acum 3 saptamani (dupa 7 luni de la prima doza). De vreo o saptamana, pe langa sinuzita pe care o are deja de mult timp, tuseste mult ca si cum ar avea multe secretii in bronhii/plamani si la orice efort mic ramane fara aer, daca sta in pat e ok, daca încearcă sa urce o scara sau sa faca vreo treaba prin casa efectiv sa inadusa, si o doare in piept si pulsul e mare, practic plamanii ei sunt mega obositi, asa simte. A incercat sa ia bronhexim, ibusnus, aerius (pt sinuzita ei) si are senzatia ca se sufoca de la ele dupa 1-2 ore, ca si cum ar fi o reacție alergica. A incetat sa ia orice tratament si pare ok, dar problema e tusea persistenta si senzația de sufocare la orice efort si se simte cumva fara putere. Doar cand sta in pat respira ok. Ea nu era asa, nu avea probleme deloc inainte de a doua doza de vaccin, era o persoana activa. A mai avut după prima doza acum 7 luni, o reacție adeversa la usturoi si menta, i s-a umflat buza, desi ea nu era alergica la niciuna din ele. Interesant e ca reacțiile nubau aparut in primele zile dupa vaccin ci mai tarziu. Credem ca e din cauza vaccinului, e posibil sa apara reactii de genul asta după vaccin? Alte simptome nu are, nu are febra, frisoane sau alte dureri. Ce ar putea sa faca? Va trece? La medic nu vrea sa mearga, nici nu e asigurata. Covid nu e. Eu sunt destul de speriata. Imi e teama sa nu cedeze plamanii sau inima in ritmul asta. Va rog mult, un raspuns. Mulțumesc/
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: