Sunt confuza... in ultimii 5 ani am tot avut depresii | Forumul Medical ROmedic

Sunt confuza... in ultimii 5 ani am tot avut depresii

231 comentarii 1 2 ..... 7 8
0
26-01-2015, ora 22:20
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Nu ma simt naspa pentru ca nu am tratament bun, ma simt naspa ca trec printr-o situatie grea, am zile si zile, mi se pare normal...Tratament nu iau deloc pentru ca medicul mi-a zis sa raman la naturiste si atat, acum nu le mai iau nici p'alea, oricum nu e nicio diferenta.Sunt doar suparata, ti-am mai explicat de ce aici pe forum, nu ma gandesc la sinucidere, nu am alte ganduri, consider ca nu am de ce sa iau tratament, toti oamenii sunt tristi uneori, pe toti ne mai doare sufletul de cate ceva, e uman...
0
27-01-2015, ora 01:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca tu zici ca nu ai de ce sa iei tratament, o fi dar asta doar daca tristetea nu-ti acopera viata si nu-ti fura placerile si tonusul cat de cat.
E, arata mie carei femei ii place din astia mai copilarosi ca eu nu am gasit pana acuma ! Toate vor din aia maturi care probabil o sa le insele, se vor purta urat si asa mai departe, se gandesc doar la sex si doar sa aiba o sluga in casa, ca asa fac aia.
Astia mai copii asa se ataseaza ca lumea, sunt loiali, sinceri, nu au 100 fetze, au doar interese emotionale, au multe calitati.
Aia de care zici tu ca nu sunt casatoriti au avut la viata lor parteneri, au fost placuti, nu ca mine.
Intreab-o pe Clara sa vezi ce-ti zice ! Ca femeia nu vrea unu copilaros ca n-are cum. A mai zis-o si aici, asa zice si Prozac adica colega noastra de forum care doar la bani se gandeste si cam atat, simpatia, sentimentele, afinitatile nu conteaza la ea si se si mira ca le pun in discutie.
Eu caut una care sa ne placem reciproc, sa avem ceva pasiuni comune, sa ne placa compania fiecaruia, sa ne simtitm bine pur si simplu unul cu altul, sa fie comunicare, intelegere, nu sa fie vb de financiar ca fiecare avem veniturile noastre si asa cum am stat pana acu asa vom face si de acum in colo, fara copii adica balamuc pe cap, si fara..nu stiu ce viitor care nu exista, sa traim prezentul cat e, cat nu mai e, ne luam la revedere si gata, nu fac cuplu doar sa perpetuez specia ca nu-s sluga speciei sau a altcuiva, o fac ca sa ma simt bine si atat.
0
27-01-2015, ora 01:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si David are dreptate, unii se sinucid oricum, pana la urma cum scrie si in cartea lui Andrew Solomon 'Demonul Amiezii' ca unii pur si simplu simt ca placerea e mult mai putina ca suferinta in viata si deci aleg sa renunte la aceasta suferinta, deci nu este obligatoriu consecinta unei boli psihice, asa cam vor astia sa ne faca sa credem ca sa ne ia dreptul de a alege, cel putin asa cred eu, pana la urma am dreptul sa aleg si sa nu mai fiu daca eu asa doresc, nu inseamna ca-s bolnav neaparat, asta doar ca exemplu zic, pot sa vreau sa traiesc si este okey, pot sa nu vreau asta si e la fel de okey.
0
27-01-2015, ora 17:18
Gabriela2211
Nu este medic/terapeut
Gabriela2211
Costi dar nu ai de ce sa iti cauti partenera pe forum, partenera o gasesti in locurile prin care te invarti tu, daca stai in casa unde sa o gasesti, la televizor?:)
Mie de exemplu imi plac barbatii putin timizi, naturali, carora li se citeste pe fata orice traire.In general femeile spun ca au o categorie preferata de barbati dar de cele mai multe ori se indragostesc de o persoana care nu face parte din acea categorie :).Nu cred ca ne cautam parteneri dupa categorii, poate doar dupa mici criterii.
Sunt de acord cu ce spui tu, sa fie comunicare, intelegere si sa va simtiti bine impreuna, sa fie armonie in cuplu e tot ce conteaza si depinde cat de serioasa devine relatia pentru ca ar trebui sa aveti si ceva interese comune...sa stii ca putine sunt femeile care nu-si doresc copii, poate sa aiba dintr-o alta casnicie si sa nu-si mai doreasca sau sa nu poata face.Financiar...nici n-ai avea nevoie de cineva pe care o intereseaza mai mult partea financiara, cine vrea bani multi sa-i faca:)dar mi se pare normal ca femeia sa nu-si intretina barbatul atat timp cat acesta e apt sa munceasca(nu ma refer la tine).In fine, observ ca nici n-ai vrea o relatie de viitor iar femeile cauta siguranta :)Vorbesti despre sinucidere cu o asa normalitate...mai incearca si alte metode, spui ca nu functioneaza tratamentul dar buna dispozitie mai vine si din factori externi.. uite eu de cand ma stiu am avut o mare problema cu monotonia, parca ma innebunea, cand schimbam activitatile si faceam lucruri noi prindeam viata. Acum nu prea imi mai permit lucruri noi, n-am nici bani si am alte probleme pe cap, acum cand ma apuca tristetea incerc sa ma adun, mai citesc cate ceva, mai ies cu o prietena, lucrurile astea marunte pentru mine conteaza, chiar daca sunt pe moment.Nu vreau sa las depresia sa-mi manance viata...si pe mine ma sperie viitorul cum ai spus tu ca te sperie batranetea, saracia...dar inainte sa ma gandesc la sinucidere din nou, vreau sa fac tot ce imi sta in putinta sa ies din probleme, vreau sa cred ca e doar o perioada proasta si va trece, o sa spui ca la tine perioada proasta persista de ceva timp, de acord, dar in afara de tratamentul pe care l-ai schimbat mereu, ai mai incercat si alte metode?
0
27-01-2015, ora 22:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu stau in casa, am fost la sala, am schimbat trei sali de sport ani de zile, am fost la piscina, am fost si sunt la facultate, am discutat cu n femei, m-am dus si la intalniri reale si nimic, nu conta ca ma purtam frumos, ca eram vesel, glumetz, ca eram politicos, plateam ce trebuie fara probleme, nu ma placea si punct. In 11 ani am discutat cu sute, pe de alta parte cand faceam sala si aratam bine m-au placut 20 barbati LOOOL in 2 saptamani, deci clar ca..ceva nu e okey, dar eu nu-s homo din pacate, ca aia vroiau unul ptr sex si sa ne distram cam exact cum as vrea sa ma vada o femeie pe mine.
Logic ca am incercat orice metoda inainte sa vorbesc ca nu mai e nimic de facut, tu crezi ca eu sunt ca astia ca ma joc de-a suicidarea ? Cu asta nu te joci, ori nu faci asta si gata si e okey, ori daca e, o faci cand chiar nu mai ai nimic de facut. Multi sunt asa de fraieri ca pe langa ca nu stiu nici sa se sinucida, o mai fac si la nervi ca si cum...te joci cu un telefon, sau o fac cand de fapt mai au n sanse sa iasa din situatia aia, insa ei nu isi dau seama ca mai au sanse.
Eu am fost un om diferit in multe dar mai ales constientizez tot ce se intampla cu mine, imi dau seama fff bine ce si cum, spre deosebire de majoritatea care habar nu au ce e cu ei si cine sunt ei, trebuie sa se duca la pisicolog sa dea suta de lei pe sedinta sa se descopere ca ei nu pot sa se stie pe ei.
Ma intreba o doctorita 'ai avut tentativa de suicid?' si eu zambind 'daca aveam, nu mai vorbeam acuma amandoi ca ma ducea capul sa o fac ca lumea insa nu a fost cazul sa fac asta pana acuma', se mira de nu s-a putut.
Eu am zis de dreptul de a alege la general, nu ma refeream la mine neaparat, ca eu oricum nu fac idiotenia asta asa oricum ca altii.

Nici eu nu-s deacord ca femeia sa intretina barbatul, de fapt...mie nu-mi convine sa fiu cu una asa din simplu motiv ca as fi la mana ei si eu nu am chef sa ma comande altul pe mine, eu am venitul meu decent, ea pe al ei si asa ar fi bine.
Ar trebui sa existe diversitate, unele femei sa vrea copii, altele sa nu, de ce trebe musai sa fie toate la fel ? Ce-s oi sa faca toti la fel ?! LOL.
Eu nu vreau copii intrucat nu simt ca ptr mine e o bucurie, imi fura viata, banii si linistea, plus si atentia prietenei, ptr mine partenera ar fi totul si eu sa fiu ptr ea si atat, sa ne vedem de viata linistiti, ca, cu ea fac sex, cu ea discut, cu ea fac totul, copilu e alta generatie..pleaca si-ti da cu sutul in cur cand se duce la casa lui dupa ce ti-a mancat tineretea si te-a tapat de bani, asa ca tot cu nevasta sau barbatul ramai.
Femeia are si ea serviciul ei, venitul ei, are siguranta oricum independent de mine, daca mor io poate ca ramane si in casa candva in viitor zic :), deci cum ai da-o ar avea avantaj.

Monotonia aia a ta deja...era semn naspa doar ca nu ti-ai dat seama, facand n lucruri ai compensat chimia deficitara si sa-ti explic si care este mecanismul, deci cand Serotonina este low ai o nemultumire permanenta, ori ce ai avea nu te simti bine, vrei mereu altceva doar in speranta ca te-ai simti okey, cu cat serotonina este catre normal, cu atata te bucuri si te simti bine din lucruri din ce in ce mai marunte si nu se asterne niciodata acea plictiseala sau monotonie, si cand stai si te uiti la stele ai sa ai o stare de confort general de nu se poate.
Mai e si dopamina care deficitara duce la plictis si monotonie si trebuie sa faci din ce in ce mai multe ptr aceiasi stare acceptabila.
Dovada ? Eu nu am vazut copil sa se plictiseasca, mereu gaseste ceva de facut si chiar repetand un lucru f mult tot se simte bine facand aia, chestiile astea nici medicii nu se intreaba si nu le discuta ! Numa maturii s-au lovit de plictis si monotonie, nu e suspect ?! Le dispare aventura, curiozitatea, joaca ptr ca li se duce dracului chimia din creier chiar daca oficial se zice ca e normal, urmeaza o viata luunga de monotonie si plictis, o viata plata, de aia si s-a zis ca lumea e moarta dupa inedit ca sa mai iasa din viata lor de kakao.
Si ce daca nu lasi depresia sa-ti manance viata, ce e dupa tine ? Ea poate macina in fundal mai departe si netratata corespunzator va bubui urat la alt eveniment negativ sau chiar si asa pur si simplu, sau daca ai noroc, ramai asa si gata desi nu prea cred.
La inceput simteai monotonie...mai tarziu au aparut simptome de tristete si asa mai departe ca doar de aia ai ajuns aici, nu conteaza asa mult ce ti s-a intamplat cat genetica ta, uite am o amica care i-au murit ambii parinti acum 1-2 ani si e okey ! N-are nici o tristete la 39 ani desi n-are nici partener nici pe nimeni, ii pare rau dar se simte cat de cat okey, lucreaza, se distreaza cu colegii ca orice om normal.
Vecinei lui unchiu i-a murit copilul la 32 ani ! Si...ce ? A fost trista un timp cu toate ca si atunci isi vedea de viata dar apoi a trecut si isi vede de viata normal fara sechele si fara sa se strofoace sa faca nu stiu ce ca sa iasa din starea proasta pe care nu o are.
Si altul defect asa ca noi face o depresie urata cand moare unul din parinti, sa moara un parinte e una, sa moara copilul e de 10 ori mai rau.
0
04-02-2015, ora 14:36
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Gabriela, pe unde esti ?
0
17-02-2015, ora 01:06
Ciprian Sandu
Nu este medic/terapeut
Ciprian Sandu
Buna ziua!descriindu-ma putin o sa va rog din suflet sa-mi spuneti parerea, cam care ar fi diagnosticul..
De mic am avut probleme cu anemia, echilibram hemoglobina si scadea din nou, am ajuns si la 60 din 120-130.pe la 5 ani am avut dureri abdominale cu un scaun specific, la care medicii nu-mi gaseau cauza, ulterior in 2007 am dat analize la liamblioza si a fost-pozitiv.Mama spune ca probabil sa le fi avut de la virsta de 5 ani cind aveam simptomele date..gradinita nu prea am fregventat-o din cauza ca ma inbolnavisem de asa numita hepatita B si la fel in 2007 am dat analiza la clinica de boli infectioase si mi-au dat un raspuns pozitiv, adica ca nu am in singe acest virus si evident m-am vaccinat cu anticorpii corespunzatori.prin clasa 1, am fost mai retras fata de colegi si pina in clasa a 4 am fost printre primii la invatatura, facind concurenta cu alti colegi.prin clasa a 5 au aparut niste emotii c-am pronuntate, aveam si bufeuri de caldura in regiunea fetei(nas), spate, abdomen si picioare.Mai aveam asa un fel de energie care era cam in plus, la intoarcea directiei capului, as zice un fel de anxietate.
In clasa a 7-a s-au intensificat emotiile negative, retrairile si pe zi aveam zeci de bufeuri.La cel mai mic "obstacol"psihologic aveam bufeuri.
Zi de zi, luni cu luni aveam aceste emotii si stresuri la ore ca daca ma tulburam la propriu, nu mai puteam continua restul orelor, roseam, inima pulsa tare, si ma inhibam in mine, aveam si o deshidratare a fietii.
Uneori stiam primul raspunsul corect dar ridicindu-ma din banca aveam emotii si ma blocam, si iarasi bufeuri.Asa a durat din clasa a 7-a pina am absolvit 9 clase.
Dupa liceu am intrat la colegiul de comert si dupa 1, 5 ani de studii s-au intensificat emotiile, aveam frica sa privesc pe cineva in ochi si ma blocam cind dialogam.M-am inhibat in sine si am abandonat colegiul.Am trait asa cu stari de depresie pina la sfirsitul lui 2008 cind am luat medicatie psihiatrica pina in 2010 fara o ameliorare oarecare.din start Dr.mi-a spus ca am o depresie sub mai multe forme si am primit :paroxetina-20 mg si risperidona-2mg pe noapte..vazind ca nu-mi ajuta am redus din propria initiativa doza de risperidona de 2mg cu 25% saptaminal si cind colo..nu am dormit 3 zile si 3 nopti fiecare secunda eram in ginduri.si intr-o dimineata am avut halucinatii crezind ca e sfirsitul lumii si am fugit la biserica, dar era inchisa.Sora m-a internat la spitalul de boli mintale pe o luna cu Diagnozul de TULBURARE SCHIZOTIPALA.
Apoi la cererea mamei am fost eliberat acasa si ne primind medicatia am avut din nou un episod psihotic si seara la 22 am sarit in fintina din ograda(Doamne fereste, duca-se pe pustii)si ca prin minune am ramas viu(apropo mai inainte turnasem in ea agheazma de la slujba Sf.Vasile si cred ca a fost o minune sa nu ma inec.pina la apa sunt 7metri si adincimea apei e de 5 metri)
A 2-a zi din nou internat la acelasi spital deja cu diagnozul de SCHIZOFRENIE PARANOIDA.Am mai stat o luna internat.Deja am aproape un an de cind primesc risperidona 1mg dimineata si 1mg seara si de o saptamina am trecut la venlafaxina-150mg cu care ma simt destul de bine, uneori ma tulbur si am o durere psiho-spirituala la care sunt deprins sa o tolerez.Tulburarea dureaza undeva 3-4 ore pina imi revin.
Vreau sa precizez ca de la virsta de 5 ani pina in 2009 am asistat la certuri"grele" in familie cu violenta.(tata o batea pe mama cu parere de rau..)
ACUM VREAU SA VA INTREB:
Reesind din copilaria nefericita plus anemie am fost predispus dezechilibrului neoronal si din cauza Liambliozei, am fost slabit fizic..Discutind cu medicul am am ajuns la concluzia ca nu am SCHIZOFRENIE ci DEPRESIE MAJORA pentru ca episodul psihotic a fost provocat de mine scazind doza foarte repede de neuroleptice si asa s-a produs psihoza.Deci cred si doresc sa ramin cu diagnosticul de depresie majora din fericire sau din nefericire.
Medicii mi-au spus ca trebuie sa iau medicatia data 3-5 ani ca sa ma intaresc bine.
Vreau sa v-a intreb daca si voi ati avut asemenea cazuri si daca as fi cu schizofrenie?mersi.
0
17-02-2015, ora 10:56
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ciprian medicamentele pe care le iei acum tin episoadele psihotice sub control. Nu crezi ca e mai important asta decat ce denumire poarta boala ta? Indiferent ca e vorba de depresie majora sau schizofrenie, multe persoane in situatia ta reusesc sa se integreze bine in societate daca respecta tratamentul. Iti sugerez ca atare sa iei medicamentele prescrise in continuare

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
17-02-2015, ora 14:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciprian Sandu

Cate episoade psihotice ai avut in total si cat a durat fiecare ?
Ai avut halucinatii vizuale, auditive, olfactive (sa simti mirosuri neobisnuite) vreodata ?
Momentan tratamentul tau e compus din Risperidona 2 mg si Venlafaxina 150 mg ? Corect ?
Ce varsta ai ?
Ti-a propus medicul vreodata sa treci pe injectia cu Rispolept ?
0
17-02-2015, ora 20:43
Ciprian Sandu
Nu este medic/terapeut
Ciprian Sandu
Buna seara, am avut vre-o 5 internari in timp de 4 ani, halucinatiile au fost mai mult lucruri distorsionate cu alte credibilitati de normal.da primesc risperidona pastile 2mg x 2 si venlafaxina 150.
am 25 ani.Am incercat solian dar ma agita si aveam temperatura 39.4 2 zile si am revenit la risperidona, doar risperidona am folosit de la inceput pina in prezent.
Cit despre Rispolept nu mi-a propus medicul.
Adica daca primesc tratamentul mai departe, pot evalua in mai spre bine?Multumesc si sanatate si voua, la toti inclusiv @Clara_p!
0
17-02-2015, ora 20:44
Ciprian Sandu
Nu este medic/terapeut
Ciprian Sandu
In timp de o luna imi reveneam cit de cit in normalitate.mersi
0
18-02-2015, ora 16:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciprian Sandu

Ai auzit voci sau ai vazut lucruri care nu exista vreodata in episoadele tale ?
Ai simtit mirosuri neobisnuite ?
0
18-02-2015, ora 19:20
Ciprian Sandu
Nu este medic/terapeut
Ciprian Sandu
Buna seara, prima psihoza am auzit glasuri parca intro camera apropiata vb drac*i.mirosuri nu am simtit, psihozele erau des bazate pe religie.Am nimerit deseori ca nu am luat medicatia sau ca am consumat alcool.Acum cind ma trezesc simt o retraire fizico-psihica, cind ma trezesc dimineata parca am psihicul si simturile uscate".Multumesc
0
18-02-2015, ora 20:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi niste elemente de depresie. Pt. asta medicul ti-a prescris venlafaxina care este un antidepresiv.
0
18-02-2015, ora 20:42
Ciprian Sandu
Nu este medic/terapeut
Ciprian Sandu
Da, dna Clara, am si depresie pe linga schizo, depresia e pronuntata intr-un fel.Mersi pt ca imi scrieti.Dvs ati vb cu psihologii, v-a ajutat, sau e necesar sedinte mai multe, adica citeva luni pentru ameliorare?Sarut mina
0
18-02-2015, ora 21:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am vorbit cu psihologii, dar pe mine la boala mea, nu m-a ajutat. Terapia la psiholog desigur ca e pe durata mai mare. Uneori chiar ani. Daca iti permiti si simti ca te ajuta, poti sa incerci.
Ideea principala in bolile noastre este sa nu uitam sa ne luam tratamentul zilnic. Asta e soarta noastra.
0
19-02-2015, ora 23:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ciprian ai si depresie si schizo, asta e adevarul, de aia iti da si antidepresiv si Rispolept care este antipsihotic, nu conteaza de ce gen erau halucinatiile, tot halucinatii se numesc si caracteristica in cele de la schizo este ca nu iti dai seama ca-s halucinatii, ai impresia ca totul este real si de aia si actionezi in consecinta, in episoadele psihotice ce fac parte din depresia psihotica pacientul isi da seama ca ce simte si ce vede sau ce aude nu este real, alea se numesc halucinoze. Deci halucinatiile nu au fost ca ai intrerupt brusc Rispolept ci...ca a revenit boala inapoi.
Conteaza si cum se numeste boala ta ca in astfel de caz te-ai putea pensiona, nu conteaza ptr tine doar asa ca si chestie, asa cum a zis si domnul psiholog, conteaza sa te simti bine si atat.
Violentele din familie poate doar au declansat sau intretinut boala, nicidecum nu este cauza, ai avut o vulnerabilitate genetica, cate familii nu-s asa si copiii lor au iesit oameni normali.
Ia tratamentul cum spune medicul si totul va fi bine, sa nu cumva sa faci eroarea sa intrerupi tratamentul ca revine tot raul la loc, zic asta ca multi psihotici au tenta sa nu mai ia tratamentul.
0
20-02-2015, ora 14:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Delirul e delir si halucinatiile sunt halucinatii.

@ Ciprian Sandu

Conteaza ce diagnostic e scris pe ultimul bilet de iesire din spital.
Daca nu poti lucra te duci si depui dosarul pentru pensie pe caz de boala 350 lei si indemnizatie de handicap 234 lei, sa ai si tu niste venituri (total ~ 600 lei). Pentru pensiile astea e foarte bun diagnosticul de schizo.
Sa pastrezi cu sfintenie biletele de iesire din spital ca pe baza lor te pensionezi.
0
20-02-2015, ora 23:11
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Corect, macar sa aiba un venit daca tot este bolnav, nu il ajuta cu nimic daca are schizo si nu are diagnosticul coret pe foaie.
0
31-12-2015, ora 18:19
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Gabriel PÈ‹rvan psihoterapeut
0
16-11-2018, ora 14:43
Blackwolf
Nu este medic/terapeut
Blackwolf
Eu îți recomand să nu iei medicomentează nici somnifer fa ți un ceai seara cu miere manca multe alune fa o activitate zilnic ce îți place citește roagă te seara și găsește un motiv zilnic sa poți merge mai departe eu sufar de depresie de un an și de anxietate și alte tulburări dar medicația nu ma ajutat
Adaugă un comentariu / răspuns
231 comentarii 1 2 ..... 7 8

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • CombinaÈ›ia între depresie È™i tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățeÈ™te starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puÈ›in de 24 de ore
  • Depresia
  • 5 mituri despre psihoterapie
  •