Sunt însărcinată?

14-06-2016
jaqlina
Nu este medic/terapeut
jaqlina
Bună seara! Fix acum 2 săptămâni am trecut la pasul următor de relație: sexul. Am făcut-o neprotejați, prietenul meu având mai multă experiență în așa ceva. El susține că nu a ejaculat în mine, eu fiind martoră dar totuși mă îngrijorează preejacularea. Mă tem că am rămas. Astăzi testul de sarcină a indicat negativ dar ceea ce mă face să mă îndoiesc este partea de jos a corpului, ușor îmbalonată și am impresia că am o umflătură dură în partea dreaptă a abdomenului, puțin mai sus de zona unde are loc apendicita. Oare e doar o inflamație? Cât despre menstruație, cam săptămâna viitoare va avea loc dar nu vreau să pierd timpul. Sunt foarte panicată, aștept ceva sfaturi. Mulțumesc
6 comentarii
0
14-06-2016, ora 23:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Probabil va doriti deja un copil daca nu va protejati.
0
15-06-2016, ora 10:57
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"Prietenul are mai multa experienta" ?! In ce? In a lasa femei insarcinate sau in BTS-uri? Cum credeti ca altcineva, indiferent cine ar fi acel altcineva poate avea mai multa grija decat dumneavoastra?
Credeti ca el va trece printr-un avort sau un tratament? Sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate.
Mergeti la ginecolog pentru control pentru a vedea care este situatia si cauza "umflaturii".
Va recomand educatie sexuala si grija mai mare pentru propria sanatate si viata!
0
16-06-2016, ora 01:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiti ca puteti ramane insarcinata de la 1 la 31 ale lunii de la preejaculare.
Ok.
Va prezentati la ginecolog, va efectueaza examenul clinic si in functie de examenul clinic ori o ecografie transvaginala ori una pelvina.
Mergeti cu prietenul. Sa va insoteasca, sa aiba grija de dv., sa va demonstreze ca va iubeste.

Atentie mare: femeile in general cauta sa isi faca un camin, o familie, copii.

Un prieten cu mai multa experienta poate cauta si mai multe experiente. Nu aveti de unde sa stiti. Testati-l. Nu va mai oferiti asa pe tava. Nu stiti ce boli cu transmitere sexuala are. Multe nu se manifesta din primele zile. Dupa cate se vede e un prieten cu experienta care nu foloseste prezervativ deci clar comportamentul lui sexual. Nu stiti ce boli are deja.

Noi sa stiti ca nu facem nimanui morala pe acest forum, dar ne doare sufletul cand auzim cazuri de genul fata de 17-18 ani, de la primul prieten se prezinta dupa cateva luni la ginecolog cu negi genitali interni. In urma analizelor pe care ea insasi le-a cerut sa vada daca mai are si altceva, rezulta ca a luat virusul HIV, hepatita B si sifilis. Sa stiti ca suferim cand vedem ca va imbolnaviti, ca nu va protejati si efectiv nu avem cu ce sa va ajutam.

Va rog la modul cel mai serios inainte de a mai avea contacte cu acest baiat, vizionati

Sexul in afara casatoriei are un pret, pe Youtube, 500.000 vizualizari, un film facut de americani pentru adolescentii care doresc sa isi inceapa viata sexuala.

Test de sarcina la 7 zile dupa intarzierea menstrei.
0
16-06-2016, ora 15:49
jaqlina
Nu este medic/terapeut
jaqlina
Mulțumesc mult pentru sfaturi.
Am uitat să menționez că deși pe 3 luna aceasta am avut primul contact, vineri, pe 10 am incercat iarași și am impresia că sunt doar niște dureri obișnuite, asta spunând alte 2 prietene apropiate. Dacă nu trec de luni iar menstruația nu își face apariția, voi merge urgent la o clinică, ceva.
0
16-06-2016, ora 18:20
jaqlina
Nu este medic/terapeut
jaqlina
Dar ceea ce mă îngrijorează cel mai tare: Pot fi acestea simptome ale sarcinii la doar 2 saptămâni ?
simptome: îmbalonare și organele le simt ușor întărite
0
17-06-2016, ora 01:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Numai testele de sarcina va pot spune o certitudine sau nu.
Parerile diverselor persoane de pe forum nu conteaza in nici un fel.
Nu va recomand relatiile inainte de casatorie.
Deja aveti destule batai de cap, anxietate etc. Pentru ce ?

Daca ati ramane insarcinata ati discutat cu prietenul ? Ce parere are ?
Va ia de nevasta ? Faceti o familie ? Cresteti impreuna copilul ?
Presupun ca v-a zis deja ca va iubeste.
Incercati sa vedeti cu ce fel de om stati de vorba si ii dati acces la trupul dv.
Testati-i "iubirea".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •