test de sarcina - o liniuta, oare sint insarcinata?

31-07-2010
anabela87
Nu este medic/terapeut
anabela87
buna ziua.am si eu o intrebare care ma framinta.ciclu trebuia sa fie pe 25-26 iulie dar deja mine e 1 august si nimic. am facut un test pe 27 iulie si mi-a aratat negativ adica o liniuta.poate sa fie testul gresit? poate sa mai fac unu? Ajutati-ma va rog?
5 comentarii
0
01-08-2010, ora 07:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Gresit mai rar poate sa fie, insa prematur facut, asta da.
Mai afecti un test pe 4 august. Daca nu vine menstruatia pana atunci, caz in care nu mai trebuie nici un test.
0
10-08-2010, ora 15:51
MADALINA EDU
Nu este medic/terapeut
MADALINA EDU
buna ziua dl dr.am si eu o nelamurire...poate ma puteti ajuta.
acum vreo 3 saptamani am facut sex neprotejat cu sotul meu, a doua zi am luat postinor(exact cum scria pe prospect)..ultima menstruatie a fost pe 04.07..iar pana acum nu mi-a mai venit.am citit pe prospect ca or sa apara intarzieri...dar cat?
am facut aseara un test si mi-a aparut prima liniuta foarte clara si bine evidentiata, iar cea de-a doau era foarte stearsa...
0
11-08-2010, ora 15:51
MADALINA EDU
Nu este medic/terapeut
MADALINA EDU
buna ziua din nou dl dr...am rugamintea daca se poate sa-mi raspundeti si mie..mutlumesc
0
22-08-2010, ora 23:50
anyta01
Nu este medic/terapeut
anyta01
buna dl doctor...am si eu un mic stres.. pe data de 15-16 august trebuia sami vina mesntra.in data de 19 am facut un test de sarcina si a iesit negativ..sa ma incred in acel test?:(
0
02-09-2010, ora 21:48
isabel82
Nu este medic/terapeut
isabel82
Buna ziua.
Indraznesc si eu sa va rog a-mi raspunde, a-mi da un sfat, in legatura cu problema cu care ma confrunt. In urma cu 4 saptamani am facut o intrerupere de sarcina prin interventie chirurgicala, chiuretaj, fiind in 8 saptamani de sarcina.
Mentionez ca este prima mea interventie de acest fel si mai mentionez si faptul ca nu am nascut niciodata, pana acum.
Totul a decurs destul de bine, nu am avut sangerari dupa chiuretaj decat cateva picaturi maronii, dureri foarte vagi, in afara de o singura data, la 3 zile dupa interventie, in care dupa ce am mancat fructe, acestea mi-au provocat balonarii in stomac si pana in momentul in care am avut tranzit, durerile la nivelul ovarelor au fost groaznice. Mi-a fost prescris antibiotic (augmentin) si un antiinflamator (ibuprofen) timp de 7 zile. Dupa ce am luat augmentinul am facut candida.Dupa o saptamana si jumatate am mers la medic pentru un control si aici mi s-a spus ca uterul nu prezinta nici un fel de problema si mi s-a prescris pentru candida un tratament cu ovule cu meclon si spalaturi interne cu solutie de tantum rosa. In data de 02.09.2010 au trecut 30 de zile de la chiuretaj si ciclul inca nu mi-a venit. Problema ce ma sperie pe mine cel mai mult este faptul ca de 3 zile am dureri foarte mari la nivelul ovarelor, sunt balonata iar in momentul in care merg la toaleta si elimin gazele din stomac durerile se accentueaza. Am uitat sa mentionez ca nu am avut nici un contact sexual cu prietenul meu, de la chiuretaj si pana acum 4 zile, adica de o luna de zile. Avand o relatie stabila cu prietenul meu cele doua contacte(doua au fost in ultimele 4 zile), au fost neprotejate, si fara a ejacula in interiorul meu.Aceste dureri s-au intensificat dupa ce am avut aceste doua contacte sexuale.
Aceste dureri pot fi provocate de cele doua contacte sexuale?
Lipsa ciclului menstrual poate fi un semnal de imbolnavire?
Este ceva grav?
Va multumesc si va rog mult ajutati-ma...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară și riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •