test papa nicolau

01-10-2013
dianagabriela38
Nu este medic/terapeut
dianagabriela38
buna ziua.am refacut de curind un test papa nicolauiar la concluzii mi-a venit urmatorul rezultat:celule scuamoase atipice de cauza nedeterminata.proces inflamator nespecific usor.mentionez ca inaintea acestui test am facut o operatie de conizare fiind diagnosticata cu displazie cervicala simpla.Va rog un raspuns.multumesc.
1 comentarii
0
02-10-2013, ora 10:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil ai virusul HPV si de aceea ti-a iesit ASCUS la testul papanicolau. Totodata si motivul displaziei poate fi tot virusul HPV.

Atunci cand rezultatul este ASCUS se recomanda genotiparea HPV dupa care colposcopie insa tu ai facut deja colposcopie daca ti s-a descoperit displazie plus ca ai mai facut si conizare, asa ca nu stiu ce pasi te va sfatui medicul sa faci.

ASCUS nu este grav, de regula se normalizeaza singur insa depinde de fiecare persoana, de istoricul medical al acesteia, daca este sau nu purtatoare de virus HPV.

In ceea ce priveste inflamatia, ti se va recomanda tratament, cert e ca trebuie sa mergi la medic cu rezultatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •