Transmitere HPV

08-09-2021
AleeM
Nu este medic/terapeut
AleeM
Bună ziua!
E posibil să fiu purtătoare de HPV (încă aștept rezultatul testului), pt că soțul meu s-a testat și e pozitiv HPV tulpina 16.
Întrebarea mea, înainte de toate: cum se transmite acest virus? Plec de la ideea că amândoi am avut contact doar între noi, iar testul meu Pap din decembrie 2020 era ok, iar cel de luna trecută cu ASCUS... Deci? Care e treaba cu virusul ăsta? Se transmite și altfel decât pe cale sexuală? Ar trebui să am o grijă exagerată cu ceilalți membrii ai familiei (copii)?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri pâna la următoarele analize și pași mai complecși!
6 comentarii
0
08-09-2021, ora 21:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Virusul HPV se transmite si prin petting si nu iese la testul Papanicolau. Exista o analiza denumita genotiparea HPV, prin care poate fi depistat.
0
03-12-2021, ora 01:49
A1995
Nu este medic/terapeut
A1995
Din păcate, se ia in 99, 99% cazuri exclusiv sexual. Vă spun asta din experiența mea. Am avut o relație de 9 ani, in fiecare an papanicolaul a ieșit bun. In cea de a doua relație am aflat ca fosta iubitului meu a avut hpv, știind de la medicul ginecolog ca perioada de incubatie a virusului este intre 6-18 luni, mi am repetat de doua ori papanicolaul intr un an și surpriza, a doua oară mi-a ieșit LSIL cu atipii HPV. Am făcut testul, aveam 3 tulpini. După diferite tratamente, am scăpat de 2 tulpini, mi a rămas una și am avut inca o surpriza, mi-a apărut tulpina 16 (Dr ginecolog a spus ca inca nu se activase, când mi au ieșit celelalte tulpini, ele putând fi inactive mai multe luni). După un alt tratament, am reușit sa scap și de tulpina 16 și am mai rămas cu o singura tulpină (59) pentru care tocmai am început un alt tratament.
0
03-12-2021, ora 01:51
A1995
Nu este medic/terapeut
A1995
Am avut noroc ca am depistat la timp și nu au avut când să evolueze, mi am făcut 3 colposcopii de-a lungul celor 2 ani și jumătate, toate ieșind fără nicio leziune. Iar ultimele doua papanicolauri repetate din 6 in 6 luni au ieșit negative.
0
11-12-2021, ora 19:03
Invizibil22
Nu este medic/terapeut
Invizibil22
Salut AleeM
Poti sa-mi spui te rog ce analiza a facut sotul tau pentru depistarea HPV ? In ce consta mai exact?
0
11-12-2021, ora 20:56
A1995
Nu este medic/terapeut
A1995
Bună seara! Exista o analiza pentru genotipare, se recoltează din secreția uretrala, este in jur de 350 lei pentru toate tulpinile.
0
12-12-2021, ora 11:16
Invizibil22
Nu este medic/terapeut
Invizibil22
Merci frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •