tratament raceala

12-10-2017
LAURA IOANA
Nu este medic/terapeut
LAURA IOANA
Buna, va cer din nou o parere... Puiul meu, 2, 2 ani a inceput de sambata trecuta cu stranut, curs nasucul usor...i-am facut aerosol simplu si luni am fost la pediatra, care l-a vazut doar in gat si urechi, a zis ceva de sindrom inflamator cai aeriene si usoar roseata urechea dreapta, tratament nurofen sirop( pe care nu-l prea ia)si ceva spray in nasuc.Peste noapte, neputand respira pe nas, a respirat numai pe gurita, si ne-am trezit cu o tuse magareasca urata..din nou la pediatra... a zis ca nu are nimic la plamani, decat pe caile superioare, si lichid la ureche si i-a schimat totul..fluimucil antibiotic pe aerosol, si atata. Numai ca acela miroase ingrozitor, si cu maaaare circ am facut o tura marti seara. Peste noapte mi s-a parut ca respira greu, si cum am avut o criza de bronhospasm in august, am zis ca nu ma risc si l-am dus la urgente. Medicul de acolo a zs ca e doar laringita, ca nu se da fluimucil la copii..ca nu vede nimic in ureche, sa-i dau doar 3 zile aerosol cu cortizon si paracetamol daca face febra. am ajuns in ceata...de cine sa ascult...ca sa n-am discutii ulterioare cu pediatra, am sunat-o, i-am zis cum se petrecuse treaba, si ea, putin iritata a zis ca trebuie sa am rabdare, ca chestiile astea trec, ca daca nu vrea sa faca aerosolul cu fluimucil, sa fac cu ce au zis cei din urgenta daca pe ala il face, desi ea considera ca e mai indicat ce a dat ea...Faza e ca ieri am facut toata ziua aerosolul cu cortizon, ceva picaturi in nasuc si ureche, dar peste noapete tot a avut momente de apnee...siacum tuseste, parca mai des decat ieri...Mi-e groaza sa sun sau sa merg iar la pediatra... i-as da si fluimucilul aerosol, desi stiu ca ar face crizeeeee, dar nici macar nu stiu daca pot combina antibiotic aerosol cu aerosol cu cortizon..binenteles facute alternativ, nu odata...sau sa fac tot cortizon si sa vad ce se intampla...dupa mine ar merge un antibiotic lejer sirop si aerosolul cu cortizon..dardaca nu-s medic..cine sa-mi faca reteta? febra a facut pana la 37, 7 zilele trecute, ieri si azi n-a mai avut. si ieri si azi a tusit pana a vomat..ce ma sfatuiti? multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-10-2017, ora 15:08
LAURA IOANA
Nu este medic/terapeut
LAURA IOANA
Am uitat sa mentionez ca zilele astea a avut si momente de apnee in somn, l-am observat in timp ce dormea, i s-a intamplat cam de 2, 3 ori si azi noapte...de altfel el de cand era bebelus, de cand s-a putut intoarce in pat, a inceput sa aiba un somn agitat...se tot rostogoleste prin tot patul..initial nu m-am gandit ca il afecteaza ceva..mi se parea amuzant, se totinvartea iat cand dadea de barele patutului se enerva si plangea, asa ca am desfiintat patutul si l-am mutat in pat cu mine...in perioada asta de 2 ani, a mai avut momente cand s-a trezit bvrusc plangand, dar m-am gandit ca o fi fost vreun cosmar...nu stiu daca nu cumva era tot apnee..dar acum de cand e mai marisor mereu doarme agitat...in sensul ca se culca la 10-10, 30, doarme neintors pana pe la vreo 1, 2 noaptea..apoi de la 2-4, 30-5, 00 se tot invarte in pat...apoi inspre dimineata iar doame dus pana in jur de 7-7, 30...somnul de pranz in schimb, pe la 14, vreo 3 ore..dar desi se mai agita, nu se intoarce decat o data, de ori...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •