Tulburari de comportament cu nuante schizofrenice

09-06-2016
Alinela01
Nu este medic/terapeut
Alinela01
Buna ziua, acum 2 ani am fost internata intr.un spital de specialitate in tratarea bolilor psihice. Am fost diagnosticata cu tulburari de comportament cu nuante schizofrenice. Am luat tratament medicamentos pt 2 ani si recent am fost la o comisie de medici si mi.au spus ca nu mai am nicio problema, m.am tratat. Intrebarea mea este daca pot sa sustin examenul de admitere in magistratura. Am inteles ca in cazul in care o sa fiu admisa o sa fiu nevoita sa sustin un exament psihologic si unul psihiatric. Pe fisa medicala scrie "declar ca am/nu am suferit de boli Psihice". Exista posibilitatea sa fiu declarata inapta datorita antecedentelor mele psihiatrice? Va multumesc
2 comentarii
0
09-06-2016, ora 13:26
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Exista mai multe puncte de vedere:
- daca ascundeti faptul ca ati suferit de boli psihice comiteti un fals in acte, nu prea "potrivit" cu activitatea pe care vreti sa o desfasurati
- ceea ce s-a intamplat are o cauza, care chiar daca nu mai este actuala poate reaparea; nu stim care a fost cauza episodului
- activitatea in magistratura este una deosebit de stresanta si solicitatoare, nerecomandata persoanelor cu probleme psihice
0
09-06-2016, ora 13:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Probabil nu mai aveti nimic pt ca urmati tratament. Boala aceasta nu prea se vindeca. E o boala pe termen lung care necesita medicatie ani in sir sau zeci de ani sa nu remita.
Nu stiu la ce comisie ati fost si ce dr v-ar fi putut spune ca sunteti vindecata. Cunosc persoane care de zeci de ani au aceasta boala si se trateaza. Daca renuntati la tratament puteti avea recadere in orice moment. Psihiatrul care va vede lunar de 2 ani, ce parere are ?
Tocmai saptamana trecuta am aflat de un magistrat care a facut tulburare bipolara si a fost dat afara din barou. Sa treceti prin asa ceva e cumplit.
Nu aveti voie sa faceti efort sustinut la boala aceasta.
Nu va recomand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diagnosticul psihiatric - lipsit de valoare științifică
  • Medicamentele psihedelice ar putea fi eficiente pentru tratamentul bolilor mintale severe, sugerează o cercetare
  • Vizita la psihiatru - semne și simptome de alarmă în tulburările psihice
  • Caracteristicile genetice și trăsăturile ambilor părinți pot prezice evoluția tulburărilor de neurodezvoltare ale copiilor
  •