tuse cind depun efort
Salut, putin mai mult de o luna am inceput sa tusesc. Intro seara am mincat o inghetata, dimineata am simtit parca ma ghidela ceva in git dupa vreo 3 zile am inceput sa tusesc si ma durea putin gitul, mi-am luat de la farmacie Bromexin, bombonele pentru tusa, si beam mult ceai, nu mau ajutat si mi-am luat Acetilcisteina LPH.
La inceput nu m-am stresat pentruca nu am racit de mai bine de 2 ani si ma rideam ca am racit pe timp cald de la o ingetata.
Oricum tusesc, imi suflu nasul si simt nevoia sa scuip in fiecare zi aceste secretii care simt ca se opresc in git, nu am febra si nici nu am avut.
Dar ce vreau sa mentionea ca nu tusesc mereu, ci cind depun ceva efort, cind vreau sa fac galgara si ridic capul in sus deodata tusesc totul, cind imi spal dintii simt ca pasta de dinti este prea puternica si tusesc (desi cu acest tip de pasta ma spalam mereu si inainte era totul normal), cind ma scol din pat, stau aplecata, dimineata trebuie sa imi 'dreg' vocea ca sa vorbesc ca altfel ma inec, s-a schimbat si vocea, a devenit mai ragusita un pic, s.a.
Dar pot controla sa nu tusesc cind imi vine doar ca atunci am senzatie de tusa in git si nu suport.
Puteti sa imi spuneti ce poate fi, de la ce, nu prea merg la medici si nu prea stiu unde sa ma adresez pentruca in general sunt bine cu sanatatea.
La inceput nu m-am stresat pentruca nu am racit de mai bine de 2 ani si ma rideam ca am racit pe timp cald de la o ingetata.
Oricum tusesc, imi suflu nasul si simt nevoia sa scuip in fiecare zi aceste secretii care simt ca se opresc in git, nu am febra si nici nu am avut.
Dar ce vreau sa mentionea ca nu tusesc mereu, ci cind depun ceva efort, cind vreau sa fac galgara si ridic capul in sus deodata tusesc totul, cind imi spal dintii simt ca pasta de dinti este prea puternica si tusesc (desi cu acest tip de pasta ma spalam mereu si inainte era totul normal), cind ma scol din pat, stau aplecata, dimineata trebuie sa imi 'dreg' vocea ca sa vorbesc ca altfel ma inec, s-a schimbat si vocea, a devenit mai ragusita un pic, s.a.
Dar pot controla sa nu tusesc cind imi vine doar ca atunci am senzatie de tusa in git si nu suport.
Puteti sa imi spuneti ce poate fi, de la ce, nu prea merg la medici si nu prea stiu unde sa ma adresez pentruca in general sunt bine cu sanatatea.
1 comentarii
Trebuie sa mergi cu o trimitere la pneumolog.te va indruma
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5Tuse de 3 ani.. mai mult de la frig si de la tigara dar nu numai
- 6fetita de 4 ani raceste des
- 6tuse care nu se mai opreste
- 1tuse la respiratie adinca
- 19Tuse productiva
- 5raguseala, tuse, flegme...etc
- 6Senzatie de apasare in zona gatului
- 11tratament in aerosol pentru un copil de 3, 5 ani
- 13Nas infundat si tuse
- 1Tuse care a durat mai bine de un an
- 4sirop de ridiche la bebe de 10 luni
- 2Tuse si raceala
- 1Tuse cu sputa alba
- 3tuse, sputa, raguseala
- 0Buletin de examinare RX
- 0Tuse, Dureri abdominale in partea dreapta jos la apendice etc.
- 1nu mai scap de tuse
- 4Tusea umeda
- 1tuse si huruit in gat
- 3Tusesc pana vomit
Mai multe informații despre: Tusea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: