Ureche infundata / tiuit

30-05-2017
Andrei19966
Nu este medic/terapeut
Andrei19966
Buna ziua, acum 3 ani mi-a tipat cineva puternic in ureche, am auzit un tiuit puternic si am avut urechea infundata cam 3-4 saptamani.
Am fost la orl si am facut audiograma ( aud la fel cu ambele urechi )
M-a verificat sa vada daca am timpanul perforat si a spus ca sunt in regula si o sa imi treaca. Nu am avut infectie, insa mi-a dat niste anti-inflamatoare Aerius daca nu ma insel.

Problema e ca de atunci mereu cand aud un zgomot mai puternic mi se infunda urechea, imi trece dupa in 2-3 ore sau zile.

Acum o saptamana mi-am cumparat niste casti pc si de atunci am urechea mereu infundata desi le folosesc la un volum de 10%.
Aud un foarte mic tiuit cand ma pun in pat si e liniste toatala.

Intrebarea mea este, trebuie sa imi fac griji ? Pot sa ma duc in club sau sa ascult muzica la casti fara sa imi fac probleme ? Pot sa rezolv cumva aceasta sensibilitate ? Mai mult ma panichez cu gandul ca am ceva , am impresia ca aud putin mai slab insa dupa cum am spus cand am facut audiograma totul a fost ok ( atunci era foarte infundata urechea si tiuitul era puternic )
1 comentarii
0
31-05-2017, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice traumatism in corp.. lasa o sechela.. indiferent de organ si nivel
partea proasta este ca NU se mai poate remedia cum a fost..si trebuie sa fii atent
asa ca cu clubul si concertele ROCK s-a terminat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •