va rog... cine are aceleasi simptome sa ma ajute!

68 comentarii 1 23 Înainte ›
0
04-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Eu acum sunt la faza de slabit, acum 3 saptamani eram la faza de ingrasat!La cate diagnostice se pot piune la simptomele pe care le avem, am umple un caiet studentesc!
Eu acum manac sanatos, branza de vaci, fructe, ceaiuri etc si cred ca acum ma detoxific si de aceea slabesc cred eu, in cazul in care treci de la mancat nesanatos la regim sufera organismul un soc puternic, ca la cura pt alcoholism sau dezintoxicare.
Adevarul este ca nu am mare pofta de mancare dar eu mananc sa nu pierd forta si putere, nu ca as fi acum un Popeye.
Sunt si stresat si stresul cauzeaza multe rele organismului, idea este ca inainte mergeam la sala si aveam si muschi si acum a scazut si masa musculara si ma cam sperii de mine!
Ma obsedeaza cantarul, mai mereu am acum fixatia cantarului, acum am 75, 5 kg la 1.83 m.
0
04-09-2007, ora 00:00
jiulia
Nu este medic/terapeut
jiulia
uite eu am prezentat aceleasi simptome si am fost diagnosticata dupa cateva saptamani de investigatii cu ocluzie intestinala
0
04-09-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
ce analize ai facut jiulia la ce? ti-ai revenit dupa ce ai luat tratament???
0
04-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Ocluzia intestinului subtire poate determina:
- crampe abdominale, care pot fi severe daca alimentarea cu sange este intrerupta (strangulatie)
- varsatura
- distensie abdominala.
Simptomele ocluziei intestinului gros includ:
- durere abdominala, care poate fi severa daca alimentarea cu sange este intrerupta (strangulatie)
- distensie abdominala.
O obstructie partiala la orice nivel in intestine poate determina ocazional diaree. O obstructie completa produce constipatie si o lipsa notabila de gaze eliminate.
Simptomele ocluziei intestinale depind de localizarea acesteia.


Ocluzia intestinului subtire are urmatoarele simptome:

- durere abdominala. Majoritatea obstructiilor de la nivelul intestinului subtire produc crampe abdominale localizate in jurul ombilicului. Daca obstructia se mentine o anumita perioada de timp, durerea se poate ameliora din cauza faptului ca intestinul nu se mai contracta. Durere severa continua in zona respectiva poate indica intreruperea fluxului sagvin la nivel intestinal. Acest proces este numit strangulatie si necesita tratament de urgenta
- varsatura. Ocluzia intestinului subtire determina de obicei varsatura. Culoarea vomei este verde daca obstructia este in portiunea superioara a intestinului subtire si maro daca obstructia este in portiunea inferioara
- tulburari de tranzit intestinal. Constipatia si imposibilitatea eliminarii gazelor sunt semne obisnuite de obstructie intestinala. Totusi, in obstructia partiala, pot fi prezente diareea si tranzitul unor mici cantitati de gaze. In cazul ocluziei complete, tranzitul intestinal poate fi prezent daca exista materii fecale in aval de obstructie
- distensie abdominala. Obstructiile pot determina distensie abdominala in abdomenul inferior. In obstructia completa, medicul poate sa auda cu stetoscopul zgomote de tonalitate inalta, ascutite. Zgomotul scade in intensitate odata cu incetinirea tranzitului intestinal.

Ocluzia intestinului gros are urmatoarele simptome:

- durere abdominala. Obstructia intestinului gros determina dureri sub regiunea ombilicala, durerea variind in intensitate. Durerea constanta, severa se intalneste in intreruperea alimentarii cu sange a intestinului sau in cazul perforatiei intestinale, acestea fiind urgente medicale si medicul trebuie informat imediat
- distensie abdominala. Distensia abdominala este localizata in jurul regiunii ombilicale si in regiunea pelvina
- diareea sau constipatia. Oricare din acestea poate sa apara, in functie de cat mult este obstructionat lumenul. Scaunul poate fi creionat
- varsatura. Acest simptom nu este obisnuit in ocluzia intestinului gros (colonul). Daca varsatura apare, acest lucru se intampla in stadiile tardive ale afectiunii - obstructiile cauzate de cancer pot sa determine aparitia unor simptome, cum ar fi sange in scaun, slabiciune, pierdere in greutate si inapetenta.
0
04-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Stai linistita nu este cazul nostru, daca ai ocluzie intestinala de urgenta daca nu esti operata, nu mai te doare capul mai incolo!
0
04-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Perioada de cand noi avem probleme clar nu duce spre ocluzie intestinala, este o boala cu o evolutie rapida si necesita o interventie si mai rapida!
0
12-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Ce mai faceti, cum o mai duceti?
0
17-09-2007, ora 00:00
andrei_gugy
Nu este medic/terapeut
andrei_gugy
Ciau...Ce sa zic...si eu am cam aceleasi simptome:(...stari de greata.ameteli...nu pot face nimic.ma mai inteapa si pe ici pe colo:)...am si spasmofilie...mi se pare acu ca starile de greata le am de la stomac...si ma duc azi la un consult la stomac...sa vad ce naiba am.si aceste simptome le am de mult...am facut multe analize...tomograf, encefalograma...si la cardiolog am fost:P.mai trebe sa ma duc la psihiatru:))...cine stie?...Va urez insanatosire grabnik...si mie;)...si mai vb
0
17-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
sal,

Greata este de la stomac, eu am gastrita si am greata si arsuri.
Ametelile sunt in forma de tangaj, adica senzatie de pierdere de echilibru sau ca se invarte lumea cu tine?Pe mine din minut in minut ma doare altceva si ma inteapa pe altundeva, asa ca asta este!
Nu este deloc placut pt ca iti da o stare de nesiguranta!
Cum te descurci in spatii publice, in multime?Vreau sa te intreb daca faci sport in perioada asta?
0
17-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
In plus se pare ca este vorba de anxietate si boala de panica, totul se poate trage de la stres si suprasolicitare plus mediul in care traim!
Noaptea dormi?cum stai cu starea de spirit?si eu obosesc, mananc acum ff sanatos, fara prajeli, friptane, bautura dar acu ca e facut rau e cale lunga pana la capatul tunelului.
Probleme cu ochiul ai sau te deranjeaza cumva ochii in aceasta perioada, esti sensibil la lumina?
Te intreb toate astea pt ca de cand cu treaba asta am asa o stare ciudata, vad lumea cu alti ochi, totul pare altfel decat pana acum.
0
17-09-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
la ecograf nu, la stomac nu, la analize la sange nu, la electrocardiograma nu, la biorezonanta nu.am fost si la psihiatru si a zis ca am o stare de anxietate si o deperesie de la stres...nervi la care nu am dat importanta candva.apropo si eu am dureri de ochi si ametesc.dar de vazut vad f bine asa ca nu poate fi probl de ochelari.si mie somn tot timpul aproape.uneori ma simt f slabita. si apropo de spatii publice nu le suport ma ia ameteala de inebunesc in magazine...eu am inceput sa imi bag picioarele nu mai suport...sa ma duc pe la doctori.nu mai tin nici regim si nu mai iau nici pastile cu sacu.ceo fi o fi.
0
17-09-2007, ora 00:00
andrei_gugy
Nu este medic/terapeut
andrei_gugy
ciau...m-am programat pe miercuri la medic(pt consultatia la stomac).da, parca imi pierd echilibrul cateodata, tot asa am si eu o stare de somnolenta prelungita...si ai dreptate cu senzatia de nesiguranta:P...si cu iesitu pe-afara, asta e cam RAR..:((...pt ca mi se pare intotdeauna cand ies ca mi se face rau( de altfel chiar mi se face, ma ia cu niste calduri, mi se-nmoaie picioarele...si nu mai zic de starea de greata)...multi zic ca e de la spasmofilie(da nu stiu pe nimeni care sa aiba spasmofilie si sa-i fie rau in fiecare zi:((...)...eu inainte faceam sport...in fiecare zi aproape jucam fotbal sau tenbis de masa..eram activ, ma plimbam prin oras dupa scoala..da de vreao 4 luni...de cand m-a apucat asa pe neasteptate...e NASHPA:((.Despre somn..aici nu am probleme..pt ca dorm ff bine;).Niciu eu nu mai mananc prajeli pt ca am si ceva problem la fiere( o colecisttita parca)...dar la ultimele analize mi0a iesit bine birilubina ;).Daca stau asa si ma uit fix la ceva..si ochii parca mi se-ncetoseaza...daca vreti sa mai vb id-ul meu este andrei_gugy.O zi buna;)
0
17-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
pt Loreung,

exact asa si eu, cateodata nu am nimic si cateodata sunt ca un om beat nu vad bine, totul pare din alta lume, ma ia cu senzatie de tangaj, etc!!Ia medicamente naturiste si chiar asa baga piciorul in tot, si mergi acolo unde ai frica s ate duci, asa invingi boala!Ieri am alergat putin si dupa ce am oprit abia stateam in picioare, parca mi se inmuiau picioarele!Astazi este mai bine !Stau mult la calculator si ma deranjeaza putin ochiul desi la oftalmolog nu a iesit nimic, am eu niste peticele negre care le vad in campul vizual!

Curaj Lore si mai scrie!
0
19-09-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Saluty!

Eu mi-am bagat de mult picioarele. La cardiolog am tot mers si mereu mi-au zis ca nu am nimic dar sa iau totusi niste bulinute. Am renuntat sa mai iau ca oricum ar trebui la un moment dat sa le intrerup cand ma hotarasc sa fac un bebe. Rau mi-e tot timpul, is mereu obosita, ametesc, ma supara inima, etc. s.a.m.d. Ce sa mai zic...mai fac o incercare luna care vine la endocrinologie sa vedem. Am descoperit o doctorita cu multa rabdare. Mi-a dat sa fac niste teste la sange si o ecografie la tiroida si una la ovare. Sa vedem ce iese. Ueori cred ca ne gandim prea multa la starea noastra si exageram simptomele. Poate o fi si asta. Sa speram ca va fi bine si va doresc sanatate multa! Va pup
0
19-09-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Sa va zic ca am mereu o stare de frig. Lucrez la calculator si stand mereu pe loc cred ca mi se incetineste si circulatia. Am mainile, nasul si picioarele bocna, mai ales de cand s-a racit un pic vremea. Daca beau ceva cald, ma ia cu tahicardie. Nici intr-un fel nu-i bine. Nu imi gasesc deloc echilibrul.
Multa sanatate!
0
19-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Buna,

Da, tindem sa exageram toate simptomele pe care un om neaflandu-se in starea noastra le trece cu vederea, si eu simt la fel ca tine, ameteli, oboseala etc, etc!!
Si eu o s ama duc la endo sa vad daca e ceva, idea este ca am si slabit, am si cearcane, asa ca toate sunt bune si frumoase!:):)
0
19-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Ideea este ca orice durere, intepatura in diferite parti ale corpului sunt pt noi motiv de ingrijorare imensa si nevoia de a te duce la medic.
0
19-09-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
am o curiozitate...ce zodie sunteti voi toi..:)...eu cam cred in astea...si fiind pesti stiu ca cei din zodia mea cam au aceleasi probl de sanatate si se impacienteaza foarte mult si nu prea au imunitate la suferinte psihice sau fizice
0
19-09-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Eu sunt Rac, nascuta in prima zi din mijlocul verii :P.
0
19-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Buna,

Eu sunt Leu nascut pe 9 august!
0
19-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
A luat careva remedii homeopate?in acest caz Argenticum Nitricum?
0
20-09-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
nu am luat decat niste aloe...stiu ca e buna la imunitate si la mai multe boli.remediile homeopatice e ceva mai complex.Homeopatia trateaza pacientul ca un intreg si ia in considerare atat fizicul si psihicul precum si predispozitia ereditara, mediul si modul de viata, alimentatia, stressul persoanei respective.
Homeopatia trateaza persoana nu boala, cauza nu simptomele.pare ceva interesant.da nu stiu cui sa cer sfatu
0
20-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Cred ca aici e cheia succesului in problemele noastre, tratarea cauzei si nu a simptomelor, este o doamna doctor homeopata care mi-a prescris mie tratamentul si daca vrei pot sa te pun in legatura cu ea.
La noi problemele sunt de fond si trebuie taiata radacina raului nu crengile!
0
20-09-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
da mar interesa de doamna doctor si alte cele.eu sunt din is...da un id de mess sa vb
0
21-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
id parmaboy77
0
21-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
adauga-ma in addresa ta
adresa ta
0
21-09-2007, ora 00:00
Joannyque
Nu este medic/terapeut
Joannyque
Saluty,
M-ar interesa si pe mine. -
0
04-10-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
buna,

ce mai faceti?cum va mai simtiti?
0
25-10-2007, ora 00:00
hilux
Nu este medic/terapeut
hilux
sal dintre toti cel mai mult ma potrivesc cu simptomele lui brolin stari de greata dureri de stomac dureri care se schimba din minut in minut ba in fata ba in spate care sunt cateodata ca niste intepaturi fierbinti. pana acuma am fost numa la cardiolog: inima este in regula si am facut un rand de analize de sange care au iesit deasemenea bine. Acuma am mai facut un rand de analize de sange si astept sa vad care este rezultatul iar apoi o sa fac un control la stomac. un medic la care am fost mi-a spus ca totul ar putea sa fie pe sistem nervos ceva spasme.
0
25-10-2007, ora 00:00
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
hilux la coloana ai facut ceva? ca acum am si eu starile astea intepaturile de care szici si cica is de la coloana
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Pietrele la rinichi ar putea crește riscul de AVC și boli coronariene
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  • De ce apar frisoanele?
  • De ce apare amețeala?
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  •