Vitamina D3: cand, cat si de ce. | Forumul Medical ROmedic

Vitamina D3: cand, cat si de ce.

23-10-2018
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Vitamina D cand, cat si de ce.

Vitamina D este o vitamina produs-a de corp cand stam la soare cu pielea expusa si afara sunt raze ultraviolete: UVB fara crema de soare pe noi bineinteles.
Petru cei cu pielea alba 20 de minute la pranz in lunile cu soare (Mai, Iunie, Iulie, August) este indeajuns.
20 de minute la pranz in soare plin, coprul produce in ur de 20.000UI de vitamina D.
Razele UVB sunt de obicei in jur de pranz (ora 12PM).
In celelalte luni inclinarea pamantului nu permit razelor UVB sa penetreze in zonele temperate (zona Romaniei).
Cine sta toata ziua in birou nu face vitamina D.

Vitamina D este o vitamina grasa (este continuta in tesutul gras, se dizolva in grasime, o gasiti in grasimi).
Vitamina D are o durata de viata de 2 luni in organism. Daca va incarcati cu vitamina D vara cam in doua luni rezerva din corp se injumatateste dupa doua luni daca nu manacati vitamina D sau nu mai sutnteti expusi la soare.
Vitamina D are multe roluri dar unul din ele este activarea sistemului imunitar, de asta cam prin luna Noiembrie, Decembeie incepe sezonul racelilor, vitamina D este la un nivel foarte scazut pana in primavara. Rezervele sunt golite.
Cand corpul are deficienta cronica de vitamina D apara rahitismul, oase fragile si strambe, infectii pulmonare puternice (tuberculoza).
Un alt rol al vitamine D este sa absoarba calciul din intestine (cand avem indeajuns vitamina D calciul este absorbit de 20 de ori mai mult in intestine).

Vitamina D activeaza in jur de 2500 de gene din cele 47.000 cate are corpul omenesc.
Fara vitamina D aceste gene nu functioneaza, nu se exprima.

Vitamina D este cea mai buna preventie pentru cancer in general (toate tipuile de cancer), ajut sistemul imunitar sa identifice celulele canceroase.
Vitamina D ajuta diabeticii prin reducerrea nivelului de insulina necesar (nu mai e nevoie de multa insulina, se poate reduce doza).

Atentie: Vitamina D are nevoiede 2 parteneri strategici ca sa functioneze la capacitate maxima: Magneziu si vitamina K/K2, ambele sunt gasite in legume, legume fermentate (varza murata, kefir, sauerkraut, ficat pe gasca hratita cu iarba, ficat de pui hranit cu iarba).
Vitamina D abosoarbe calciul dar nu-l depoziteaza in oase. Depozitarea in oase se face cu ajutorul magnesiului si vitaminei K/K2.
Cine consuma calciu si vitamina D din belsug dar nu are vitamina K2/magneziu poate face sau acelera arteroscleroza.

Cea mai buna sursa de vitamina D este cunoscuta ca vitamina D3 (sursa animala), vitamina D2 este de sursa vegetala dar nu este la fel de potenta ca vitamina D3.

Doza de vitamina D3 pentru un adult de 70-80kg este de 10.000UI in lunile fara soare.
Ce gasiti recomnadat de autoritati este mult sub necesar.
Spun asta dupa ce am luat un an intreg intre 10.000 si 15.000 zilnic ca sa ajung la nivel maxim. Mi-am masurat nivelul inainte si dupa.
Se pare ca cu cat luam mai mult vitamiona D oral cu atat se retine mai putin. Prima 1000 de Ui se retine 100%, a doua 90% s.a.m.d.
Cei grasi au nevoie de mai multa vitamina D.
Doza de 1000 sau 2000 de UI este nimic pentru un adult, e buna pentru un copil. Vitamina D3 trebuie luata cu mancare grasa, asa se asimileaza cel mai bine.
Vitamina D trebuie luata inainte de raceala, daca sunteti racit deja e prea tarziu.


Surse de vitamina D3 din mancare:
1) ulei de cod
2) ficat de cod
3) ulei de peste
4) peste: sardine, hamsii, macrou, hering

Oule au putina vitamina D in jur de 50 UI.
Se pot lua si pastile de la farmacie.
In loc sa luati zilnic cate 5000 sau 10.000 puteti lua odata mai multe pastile dar cu mancare grasa.
Este foarte greu sa faceti overdoza de vitamina D3.
La bolnavii de cancer se administreaza si supra doze de 300.000 sau 500.000 UI intro singura sedinta.
Aceste supradoze sunt pentru o perioada de 1-2 luni, nu zilnic.

Personal mentin vitamina D3 la nivel optim de 5 ani (o masor in fiecare primavara), nu am racit niciodata in acesti ani.
Sananate si intelepciune.
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
23-10-2018, ora 23:57
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Vitamina D3 administrate oral este cel mai bun vacin inpotriva racelii.
Vitamina D3 administrate oral este cea mai buna preventive impotriva cancerului.
Majoritatea populatie are deficienta de vitamin D.
1
24-10-2018, ora 11:32
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Dar am vazut ca unii recomanda Vitamina D impreuna cu calciu si vit. K. Pe mine nu ma intereseaza sa-mi tratez osteoporoza, ca nu am, vreau doar sa corectez deficitul de vitamina D care apare iarna. Deci sau iau D simplu sau si cu celelalte ?
1
24-10-2018, ora 17:04
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Daca manaci indeajus legume, seminte, nuci nu ai nevoie de magnesiu.
Daca nu manaci mancare fermentata (varza murata, saurekrat), ficat de pui, kefir, iaurt de buna calitate (nu bazaconia la cutiute de plastic) ai nevoie de vitamina K2 - pastille. Vitamina K2 nu ai nevoie de cantitati mari, doza zilnica recomnadata este de 100mcg.
Orice mancare fermentata are putin k2, inclusive branza invechita de burduf sau branza BRIE.
Corpul produce vitamina K2 din vitamina K1 dar in proportie mica de 5% daca ai un ficat sanatos si ai K1 din belsug.
Vitamina K1 este gasita impreuna cu magnesiul in legume verzi.
Cea mai bogata sursa de K2 din mancare este ficatul de gasca gras (faoie de gras - delicatesa alimentara la francezi).
Gastele produc mult K2 deoarece mancarea principal pentru ele este iarba, au suficienta vitamina K1 sa faca si K2.

Daca crezi ca ai magesiu si K1/K2 din mancare nu trebuie sa va faceti griji, puteti lua D3 linistit.
Daca nu mancati multe legume, seminte, nuci e bine sa luati si magnesiu cu K1/K2.

Cel mai rau este sa luati multe suplimente de calciu cu D3 si sa nu aveti magnesiu/K1/K2 (legume).
Este reteta perfect pentru calcifierea artereleor (arteroscleroza).
Si este des intalnit cazul la cei cu alimentatie saraca.

Calciul trebui luat tot timpul impreuna cu magnesiul ca suplimente.
Cel mai bine este din mancare pentru ca vin impreuna in legume, seminte, nuci (Ca+Mg+K1/K2).

De asta e buna dieta mediteraneana pentru ca are peste (D3, Omega3) si legume (Ca, Mg, K1/K2, Potasiu).
Sanatate.
1
24-10-2018, ora 17:34
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Statistici:

* 75% la suta din infectii sunt infectii virale (produse de virusi)
* Vitamina D3 reduce infectiile virale cu aproximativ 50%
* cand aveti sau simtiti ca raciti luati cel putin 20.000UI de Vitamina D cateva zile in sir cu mancare grasa
* cel mai probabil sa raciti este sfarsitul toamnei, iarna, iceput de primavera cand vitamin D este mica (lipsa de soare)
* vitamin D3 inbunatatese orice boala autoimuna
* vitamin D3 este un precursor de hormone, este folosita ca materi prima pentru hormoni, hormonii sunt ca semnalale de control / alarma in organism.
* vitamin D3 este considerate un antibiotic natural cu spectru larg fara contraindicatii
* Vitamina D3 impreuna cu vitamina A, Zinc si Seleniu pot pune la punct usor orice infectie virala.
0
24-10-2018, ora 21:08
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Super informatii ! Multumesc mult !
Cred ca o sa iau doar D simplu iar restul raman sa le iau din alimente. Mananc si nuci si seminte si muraturi si legume proaspete. :)

Totusi parca dozele alea mi se par cam mari... Eu peste tot pe net am gasit ca doza zilnica oficiala ar fi de 600 IU, dar se zice ca noi cercetari spun ca trebuie 1200-1500 IU, iar limita maxima fiind de 4000 IU.
2
24-10-2018, ora 23:11
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da asa am crezut si eu, ca doza de 10.000UI e prea mare. Hai sa-ti spun istoria mea cu Vitamina D3.
Acum vreo 6 ani in urma am racit in primavara (Martie), si mi-am adus aminte ca am uita sa iau vitamin D3 peste iarna.
Inainte cu cativa ani luam cate 1000-2000 the UI la cateva zile si nu prea raceam. Luam din cand in cand ca auzisem ca e buna.
Asa ca imediat am sarit pe vitamin D3 si la o luna mi-am facut analizele sa vad cat am.
Eram sub limita normala pe la 29 nmol/L. Normal este sa fii intre: 75 - 250 nmol/L.
Asa ca m-am enervate si am luat in medie 2000 zilnic pentru un an de zile. Cateodata luam cate 5 pastille odata pentru toata saptamana.
La un an am facut din nou analizele si am ramas suprins sa vad ca abia am ajuns la 69nmol/L, aprope de normal dar sub 75nmol/L.
Asa ca m-am enervate a doua oara si am luat zilnic intre 10.000 si 15.000 un an intreg. Am cumparat pastille de 10.000 si 5.000 de UI.
Dupa un an de zile zilnic la 10.000-15.000 zilnic am ajuns la 202nmol/L.
Anul urmator am luat mai putin vitamin D3 dar consum saptamamanal ulei ficat de cod in ulei de cod din Islanda, ala are vitamin D3 o gramada.
Vara o reduc tare la 20.000 / saptamana, cand imi aduc aminte, dar stau afara in pielea goala la paranz.
Uite aici numerele reale, le fac anual analizele si le inregistrez:

2013 April / 29nmol/L - cand luam din cand in cand cate 1000 UI, baut vin rosu iarna
2014 April / 69nmol/L - cand luam 1000 - 2000 UI zilnic, baut vin rosu iarna
2015 April / 96nmol/L - cand luam in jur de 2000 UI zilnic, baut vin rosu iarna
2016 April / 202nmol/L - cand am luat 10.000 la 15.000 zilnic, mai putin vin rosu
2017 April / 192nmol/L - cand am lasat-o mai moale la 5.000, mai putin vin rosu
2018 April / 202nmol/L - am lasat mai la 5000 UI mai mult iarna, mai putin alcol.

Cel mai bine este sa masori si sa-ti vezi valoarea.
Dupa cum am spus primele mii de unitati se absorb mai mult.
Daca esti deficient nu te sfii sa bagi megadoze de cate 10.000 UI la inceput.
Cauta ulei de cod/ulei de peste si baga si de ala.
Masoara valoare in primavara cand nivelul la D3 este cel mai scazut.

Vezi ca alcolul scade puternic vitamin D3, asta am aflat mai tarziu.
In ultimul an 2018 am luat mai putina dar tin post intermitent mult.
Postul recicleaza multi nutrienti (bila care ajuta la absortia D3) si nu mai e nevoie de cantitati mari de nutrient.

Eu am in jur 70kg cu un BMI de 20%.
Cine este mai greu si cu mai multa grasime are nevoie de mai multa vitamina D3.
Masoara si pune si tu experinta ta aici.
Asa invatam mai repede.
Sananate.
1
25-10-2018, ora 00:02
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Foarte interesanta experienta ta. O sa fac si eu la fel. Adica sa imi fac testele de sange inainte si dupa.
Eu am o problema de inima (imi bate anormal) care se intampla numai iarna. Si m-am gandit ca doar vitamina D poate sa fie vinovata, ca altfel nu stie inima ce anotimp e. Asa ca iarna asta o sa astept pana incep iar sa ma ia palpitatiile la inima, apoi imi fac testul de sange si... sper sa dea dumnezeu sa imi arate ca nivelul de vit. D e mult sub limita :)) ca sa se confirme teoria mea si totodata sa rezolv problema. Daca de aici e, iau vitamina D iarna si am rezolvat. Anul asta, toata vara am stat la soare la pranz vreo 15 min aproape in fiecare zi dezbracat in chiloti.

Apropo, ce test de sange trebuie sa cer, "25 hidroxi vitamina D" ? Asta e scump ca dracu, 88 lei ! :|
1
25-10-2018, ora 04:49
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da, testul este pentru 25 hidroxi vitamina D.

Daca vitamin D3 nu fixeaza palpitatiile, m-as uita la inca doua aspecte:

1) electroliti care sunt direct implicati in activitatea muchiului cardiac:
a) balanta Sodiu 500mg/zi versus Potasiu 4700mg/zi (cel mai probabil sa fie potasiu putin)
b) balanta Calciu 1000mg/zi versus Magnesiu 500mg zi
Electrolitii astia lucreaza in tandem, daca sunt nebalansati poti avea palpitatii, crampe, zvacniri de muschi, pleoape, etc.


2) fa un SCAN test numic CAC (coefficient de calcifiere al arterelor din inima), ala arat daca ai vasele infundate, sau cat de batrane sunt vasele de sange.
Inca nu l-am facut pe asta. Este un CAT SCAN. E si ma scump decat vitamin D.


Eu daca beau multa cofeina sau iau enzima Q10 am palpitatii. Stau departe de ele.
Trebuie sa identifici ce faci iarna diferit decat vara (alimentatie, activitate, etc)
1
26-10-2018, ora 06:13
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Atunci cand stati la soare pentru a face Vitamina D nu va spalati pe corp 24 de ore.
Spalatul cu sapun dupa expunerea la soare spala si Vitamina D din piele.


Daca vreti sa va bronzati mai tare (sa va inegriti tenul) face-ti plaja o zi da una nu.
Asa este cel mai bine, inlcusiv pentru Vitamina D dar si pentru sanatea pielii, ADN-este mai putin afectat daca se face pauza (24 de ore) intre sedintele de plaja.
0
26-10-2018, ora 13:50
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Pai D-ul asta chiar asa sa se secrete la suprafata pieli... ? Oricum, e bine stiut. Asa o sa fac.
1
26-10-2018, ora 16:35
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da la suprafata pielii si incet se absoarbe in organism.

Cine are deficienta de vitamin D are de obicei o flora intestinala neprotrivita. Vitamina D3 stimuleaza o flora intestinala buna.
Flora intestinala slaba/neprotrivita creaza o intreaga miriada de probleme, una importanta este sinteza de vitamine din clasa B (complexul de vitamin B).
Acest subiect o sa-l ating in alt post mai tarziu.
0
28-10-2018, ora 18:52
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am auzit ca varianta de vitamina D picaturi ar fi mai buna decat cea sub forma de pastile. O fi adevarat ?

Si de unde sa o cumpar ? Pur si simplu de la farmacie, iau ce mi se da ? Sau sa imi aleg online de la o firma de specialitate ? Ce brand-uri or fi mai de calitate ? Daca nu se poate sa-mi spui aici (reclama) imi poti zice pe privat.
0
29-10-2018, ora 00:19
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Poti sa iei de oriunde poti. Esential este sa fii in doza optima pentru pentru tine.
Eu nu locuiesc in Europa, le cumpar online dar le gastesti si la magazine.
Nu stiu sa-ti recomand de unde sa le iei din Europa, va trebui sa cautzi.
Probabil ca picaturile sunt mai bune, solutia este mai usor de asimilat.
Eu iau ambele, in functie de ce gasesc.
Daca gasesti D3 impreuna cu K2 e si mai bine.
0
29-10-2018, ora 11:35
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Doar K2 este responsabila cu trecerea calciului din sange in oase ? Ca pe unele suplimente am vazut ca scrie doar vitamina K simplu, fara nici un numar.
1
29-10-2018, ora 16:01
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da, doar K2 pune calciul unde trebuie, in oase. In present se cunosc 3 vitamine K (K1, K2 si K3), dar nu se cunosc bine funciile lor.
Se stie despre ele ca au rol de coenzime, ajuta enzimele sa reactioneze eficient si repede.
Corpul uman daca e sanatos (ficat sanatos) poate converti K1 in K2 in proportie de 5%.
Daca alimentatia nu are vitamina K1 sau K2 (legume verzi - deficienta) ficatul retine toata vitamina K2 pentru alte functii.
Vitamina K1 este folosita de corp pentru inchegarea sangelui iar K2 pentru sinteza de os.
Ca sa fie absorbita oral trebuie luata cu mancare grasa, mai mult de 20%-30% nu este asimilata, este excretata.
Se pare ca avand o flora bactriala buna in intestine avem si un aport mai mare de vitamine K, ajungem la aceasi idee, cine manaca verde are si vitamina K1/K2.
Ficatul este organul care retine cea mai mare cantitate de K1/K2 in organism, este un rezervor (depozit) de vitamine K.


Ficatul de gasca are cantitati mari de K2.
Daca nu mananci legume verzi, suplinetul de D3 cu vitamina K este bun, ficaul poate converti din K1 in K2 ceva.
Cand vezi pe eticheta vitamina K aia este de fapt K1.

Cert este ca deficienta de K1/K2 duce la calcifierea arterelor (tensiune arterial mare) si oase slabe care se rup.
Alimentatia sanatoasa (cu legume verzi - K1/K2) favorizeaza artere sanatoase (tensiune arterial normala) si oase solide.
0
29-10-2018, ora 16:16
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Turmeric, nici nu stii cat de mult iti multumesc pentru aceste informatii pretioase !
0
25-01-2019, ora 14:38
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Gata a sosit ziua cea mare: Luni ma duc sa imi masor vitamina D :)
Pentru ca iar m-au apucat palpitatiile la inima. E adevarat, de data asta ceva mai tarziu. Pana acum, deja de pe la inceputul lui Decembrie ma luau. Acum tocmai la terminarea lui Ianuarie. Ma gandesc ca poate din cauza ca anul asta m-am expus aproape in fiecare zi la soare si s-a strans o cantitate mai mare de vitamina D.
0
25-01-2019, ora 16:17
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Ca sa ai o referinta buna, noteaza undeva cam cat D3 iei acum, sau daca nu iei.
Sunt curios, tine-ma la current.
0
25-01-2019, ora 17:01
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Nu am luat nimic pana acum.
0
25-01-2019, ora 20:29
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Pariul meu este ca esti mult sub limita normala acum. Fa testul.
0
25-01-2019, ora 20:53
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Te rog fa testul si noteaza valoarea absoluta a nivelului, nu ma intereseaza opinia doftorului/felcerului ci valoarea absoluta la ce test ai facut pentru vitamin D3.
0
03-02-2019, ora 23:03
margean
Nu este medic/terapeut
margean
vitamina d are vreun rol in cazul diabetului tip 2, ?
0
04-02-2019, ora 04:30
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da, ajuta sa aveti un raspuns mai bun la insulina (nu mai aventi nevoied e doze mari).

Dar pentru diabet de tip 2 CA SA SCAPATI COMPLET DE DIABET, trebuie sa studiati ce este postul intermitent si dieta ketogenica sanatoasa (calorii: aprox 70% din grasimi, restul putina proteina si calorii din legume pama la 30%). Sunt foarte multe carti in engleza recente care explica cum se poate scapa de diabet 2 dar sunt in engleza. Daca vrei o carte in pdf in engleza pe tema asta contcateaza-ma pe mesaje. Sanatate.
0
04-02-2019, ora 10:57
margean
Nu este medic/terapeut
margean
turmeric in ce consta postul pe care al tii si cat timp dureaza , si o intrebare avand simptome precum dureri musculare, uneori ameteli, am incercat sa iau vitamina d 5000 de unitati dar dupa 8-10 zile incepe sa ma jeneze rinichii. Care ar fi o solutie sau cum se administreaza vitamina unde este hiba.
0
04-02-2019, ora 16:27
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Buna Margean.
Diabetul nu este subiectul acestui topic/post. O sa postez un topic nou la sectia Diabet in urmatoarele zile si o sa-ti raspund la intrebarile tale, explicit cu detalii.
Detalii nu de la medicii care te vad in 15 minute iti iua banii si te tin sub injectie toata viata. Fac asta de placere. Imi place sa arat ca se poate si altfel. Industria de facut bani nu este interesata in tratatrea diabetului tau, este interesata sa faca bani de pe problemele tale. Eu incerc sa fac lumina in mocirla de minciuni. O fac pe gratis pentrui ca imi pasa de romani, de cei care vorbescsi inteleg romaneste. Nu locuiesc in Romania, locuiesc intr-o tara unde se vorbeste engleza. Atunci cand intelegi fluent engleza ai access la mult mai multa informatie decat cand esti limitat numai la limba roamana. Sanatate. Pe curand.
0
04-02-2019, ora 17:35
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Salut, Turmeric !
Mi-au iesit si mie in sfarsit analizele la Vitamina D. Valoarea este de 16 ng/ml. Adica foarte mica, exact cum ma asteptam. Si asta poate explica in sfarsit palpitatiile mele la inima.
Ok, acum ce e de facut ? Sa mai ma duc la doc sau sa iau eu asa de capul meu vitamina ? Nici nu stiu ce sa aleg si nici nu stiu daca sa iau si cu K2 sau fara...
0
04-02-2019, ora 19:52
margean
Nu este medic/terapeut
margean
multumesc mult Turmeric cu multa stima Margean
1
04-02-2019, ora 22:19
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
O explicatie plauzibila pentru palpitatiile tale are fi ca ai o balanta calciu/magneziu data peste cap, sau absortie mica de minerale.
Vitamina D3 printre altele ajuta sa absorbim din intestine de 20 de ori mai mult calciu atunci cand D3 are valori normale.
Tot Vitamina D3 cand are valori normale ajuta productia de vitamine B (toate) in intestine.
Calciu ajuta la contractarea muschilor magneziu ajuta la relaxare.
Aceste doua minerale lucreaza in tandem in organism, avem nevoie de ambele.
Ai mai sus cum a ajuns eu la valori normale.
Mi-am verificat analizele din 2016, 2017, 2018 si am in ultimii trei ani valoarea de 80ng/ml, de peste 4 ori mai mare decat a ta.
Nu sunt adeptul pastilelor, cel mai bine este sa aduci nivelul natural in sus. Cum?
1) Stai vara la soare la pranz la mijlocul zile 20-30 de minute dezbracat. Nu te spala cu sapun 24 de ore, sapunul spala vitamina D3 de pe piele daca te speli in 24 de ore de la expunerea la soare. Spala-te sumar numai cu apa, dus scurt. Evident nu folosi creme de blocare a soarelui. O sedinta buna de soare produce in jur de 20.000UI
2) Daca poti dute in Grecia iarna nu vara, si fa o cura de stat la soare.
3) Mananca sapatamanal cel putin 1-2 conserve de peste (sardine, macrou, salmon salbatec). Manaca daca ai access hamsii. Acum ca esti la nivel scazut poti manaca cateva sapatamani la rand in fiecare zi. Alege conserve in apa sau suc tomat nu in ulei vegetal (ulei de masline e OK).
4) Daca poti gasi ulei de cod (codul este un peste din Atlantic) ia cu lingura ulei in fiecare zi pana ce ridici nivelul sus, dupa aia mai putin. Vezi magazine naturiste pentru asta.
5) Nu recomnad conservele de ton (au mult mercur)
6) Daca ai prieteni in Irlanada sau Iceland cumpara conserve de ficat de cod, alea sunt bombe de Omega3 si D3.
7) In ultima instanta cumpara pastile de la farmacie. Nu o sa gasesti pasile mai mari de 1000UI care sunt prea mici ca doza. Ca sa ajungi la nivel normal trebuie sa iei intre 5000-10.000 zilnic un an de zile. Eu am saturat organismul cand am luat 10.000 un an de zile si am mancat si peste salmon/somon, mult. Pe atunci aveam 75kg acum am 65kg. Cu cat esti mai gras si ma greu cu atat ai nevoie de doza mai mare. Cu cat consumi alcohol mai mult cu atat ai nevoie de doze mari, aclolul goleste D3 din organims. Goleste si vitaminele B, magnesiu, enzime si multe altele. Eu personal beau alcohol numai vin rosu, desfacut 24 de ore in carafa (alcol evaporat) si putin doar la mese mai mari. Nu mai mult de 20 de sticle intr-un an.
Ia pastilele de D3 cu macare grasa. Daca le iei cu apa si mancare fara grasime nu se asimileaza, trec prin tine ca rata prin apa. Cele mai bune capsule de D3 sunt cele in ulei de masline sau de peste. Daca ai acid reflux (regurgitare acida) la grasimi manaca impreuna cu salate cu otzet.
Acum ca esti la nivel jos poti lua cateva sapatamni doze mari de D3 (20, 000UI-50, 000UI zilnic doau-trei saptamani pana, dupa aia stai la 5.000UI-8.000UI).
Vitamina D3 este un precursor de hormoni, activeaza impreuna cu magneziul vreo 2700 de gene din totalul de 47, 000 care sunt decoperite azi. E posibil sa ai ai dureri de cap sau sa faci pietre la rinichi daca nu ai magneziu in alimentatie sau daca manaci mult zahar (paine, biscuti, covrigi, prajituri, faina alba, paste) si brusc cresti vitamina D3.
Bea apa cu lamanie zilnic, foloseste din belsug lamai cu peste.
Cauta in magazine varaza murata acra la borcan (sauerkrat) si ia cate o lingurita zilnic. Varza murata are Vitamina C, magenziu si vitamina K2. Acestea lucreaza bine impreuna cu D3.
Vitamina D3 se acumuleaza in organism in tesutul gras, ficat, poti lua 100.000UI o zi pe saptamana, nu e nevoie sa le iei zilnic. La fel si nivelul, scade foarte incet, daca esti in incarcat sa zicem la 80 ng/ml cum sunt eu ca sa ajung la 40 ng/ml ar trebui sa nu mananc si sa nu stau la soare cam doua luni de zile.
O sa auzi ca este vitamina D3 in oua, ciuperci sau branza. Povesti. Un ou are 50UI, trebuie sa manaci 100 de oua zilnic ca sa ai doza normala. E imposibil. Doza din oua, ciuperci, branza este foarte mica. Sunt unele alimente chimice (lapte de soia) care sunt fortificate cu vitamina D2 (nu D3). Aia e apa de ploaie. Ai nevoie de D3 nu de D2. Pestele gras este cea mai buna sursa daca e peste mic.

Sanatate.
0
05-02-2019, ora 23:41
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Petru Margean:
Vezi ca am pus la Diabet un post: Diabetul de tip 2 - cum sacapam de el.

Da atunci cand treci brusc la 5000UI de vitamin D3 poti sa ai dureri de cap, sa strezezi rinichii in special daca esti diabetic.
Trebuie sa ridici incet aportul de potasiu, magneziu, Omega 3, vitamina C si apoi poti creste trepatat vitamina D3.
Vitamina D3 nu trebuie consumata fara magneziu in special. Cel mai bine iao din peste la conserva: sardine (acolo are si potasiu si putin magnziu dar nu indeajuns).
Nu sari pe pastille la potassium si magneziu, manaca salate, seminte (bostan), nuci ZILNIC.
Tine post, postul concentreaza bila si poti asimila/digera grasimile (D3, Omega3), altfel manaci si te caci, trec grasimile prin tine ca rata prin apa.
Sanatate.
0
06-02-2019, ora 00:41
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Turmeric, vezi te rog ca am si eu un topic tot pe sectiunea asta despre glicemia care mi-a luat-o razna dupa ce am renuntat la dulciuri si am inceput sa mananc fructe.
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.