Ma trezesc noaptea din ora în ora

09-04-2022
Freshbuddy100
Nu este medic/terapeut
Freshbuddy100
Bună ziua ma numesc Alex am varsta de 29 ani și sufăr de schizofrenie paranoida am o problema foarte mare și stresanta noaptea când ma culc ma trezesc din ora în ora cam de vreo 6 ori pe noapte indiferent dacă iau imovane de somn sau nu, indiferent dacă sunt obosit sau nu ce as putea face sa numai ma trezesc, Sa dorm și io vreo 5, 6 ore consecutiv, precizez ca nu am nicio ocupație fiind pensionat pe caz de boala
7 comentarii
1
09-04-2022, ora 13:15
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Eu cred ca e de la antipsihotic pentru ca și eu pățesc la fel.Doar ca pe mine nu ma deranjează ca adorm la loc.
1
09-04-2022, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca Melatonina de 3 sau de 5 mg.
1
09-04-2022, ora 15:05
Freshbuddy100
Nu este medic/terapeut
Freshbuddy100
De la pastile o fi? Și io adorm la loc da e deranjant totuși, Nicole tu de câte ori te trezești noaptea și în câte ore și de câte ori?
1
09-04-2022, ora 15:16
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Pai adorm pe la 10 și de regula ma trezesc la 5.Am și seri în care ma trezesc pe la 3.Dar de regula la 5.Si de la 5 la 8 ma trezesc cam din ora n ora.De la altceva n are ce sa fie ca înainte dormeam normal.Dar încearcă melatonina ca am auzit și eu ca e bun.Se da și la copii mici melatonina deci n are ce sa ți facă rău.Eu nu iau ca nu ma deranjează ți am zis.
0
09-04-2022, ora 20:35
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbeste cu psihiatrul poate îti adaugă ceva la schema de tratament. In farmacie sunt mai multe tipuri de medicamente cu melatonină, dar întreaba psihiatrul care ar fi mai potrivit pentru tine.
1
09-04-2022, ora 20:37
med.edu
Nu este medic/terapeut
med.edu
Câte ore stați în pat în medie?

Dacă mintea și corpul sunt obosite, somnul survine automat când stați lungit. Somnul poate fi tulburat doar de surse de zgomot sau lumină.

Eu nu am luat niciodată somnifere, dar din relatările celor care iau diazepam, acesta crează o stare de agitație și chiar dacă dormiți, vă sculați obosit.

Și de ce vreți neapărat să dormiți? Puteți folosi momentele de trezvie din timpul nopții ca să meditați la viața dvs, sau să vă rugați (dacă sunteți religios), sau la găsirea unei profesii, sau la alte lucruri utile.
0
10-04-2022, ora 15:43
360
Nu este medic/terapeut
360
iti trebuie un tratament mai puternic. spune-i dr de problema asta, si va stiii ce trebuie sa faca. melatonina nu e suficient si nici recomandat sa iei 5mg. din ce stiu asta e o problema intalnita in depresie, ceea ce ar insemna sa-ti dea un anti-depresiv usor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul