lipsa pneumatizarii sinusurilor frontale are legatura cu durerea de cap?
Buna ziua.Am urmat recent un tratament cu Rovamycine pt.o infectie dentara.Apoi m-am ales cu o raceala sau mai mult cu o scurgere nazala care s-a transformat intr-una foarte productiva si cu aspect f.galbui.In acelasi timp am si o durere de cap cu senzatia ca ma doare si maxilarul superior(am avut o sinuzita maxilara dreapta care nu a mai aparut la ultima radiografie )Acum iau Teraflu sinus.La radiografie a iesit si o lipsa a pneumatizarii sinusurilor frontale.Ce inseamna si are legatura cu durerea de cap ce o am de cateva zile?
5 comentarii
lipsa pneumatizarii. vorbeste despre faptul ca in copilarie ati respirat prost pe nas.. si acele sinusuri nu sau dezvoltat.
nu are nici o relevanta acum.. decat daca acele sinusuri nu sunt inflamate.
cred ca trebuie faoarte bine sa investigati sinusurile maxilare si radacina dintilor de sus, de sub sinus.
sunt mari sanse sa faceti o sinuzita odontogena.. care nupre cedeaza la tratament medicamentos
nu are nici o relevanta acum.. decat daca acele sinusuri nu sunt inflamate.
cred ca trebuie faoarte bine sa investigati sinusurile maxilare si radacina dintilor de sus, de sub sinus.
sunt mari sanse sa faceti o sinuzita odontogena.. care nupre cedeaza la tratament medicamentos
Multumesc, intr-adevar trebuie sa fac o rezectie la unul din dintii de sus...
inainte de a face rezectia.. faceti si radiografie SAF si consult ORL.
e posibil ca acea rezectie sa fie insuficienta ca solutie terapeutica..si sa fie cazul de intyerventie chirurgicala si pe sinus si pe radacina dintelui.
e posibil ca acea rezectie sa fie insuficienta ca solutie terapeutica..si sa fie cazul de intyerventie chirurgicala si pe sinus si pe radacina dintelui.
Am fost la un consult ORL si am primit tratament cu Sinupret si Bioparox spray.La stomatolog am fost astazi, am facut radiografie, a zis ca infectia inca exista si sa revin sambata.nu am avut curaj sa intreb ce o sa imi faca(dintele se afla sub o lucrare de buc el fiind primul lateral)Multumesc.
Buna ziua,
Pana la urma tot la interventie chirurgicala la radacina dintelui am ajuns.A fost in regula, sa zic asa.
Multumesc.
Pana la urma tot la interventie chirurgicala la radacina dintelui am ajuns.A fost in regula, sa zic asa.
Multumesc.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3dureri de cap, infucienta respiratorie, atac de panica
- 2dureri de cap
- 21de doua luni ma simt rau (greata, dureri de cap, slabit 10 kg, oboseala)
- 1Dureri de cap de aproape 7 ani
- 3sinuzita cu dureri de cap.
- 5dureri de cap - pulsatii partea stanga a capului
- 5Fulgerari trecatoare in zona capului
- 4Ce afectiune am?
- 3dureri de cap
- 9Abces la masea. Ce pot sa fac sa imi treaca infectia?
- 8Ajutati-ma cu un diagnostic prezumtiv
- 10Durere de cap si ureche
- 2pansinuzita
- 4dureri de cap, senzatia de ameteala, senzatia ca si cum ceva ma strange in zona tamplelor
- 1dureri de cap cu ameteli
- 0Dureri puternice de cap in partea stinga, de la git si pina la timpla, doar cand este racoare
- 4dureri de cap de cateva luni
- 2Infecție la masea
- 0Durere in spatele capului
- 0Durere, amețeli, viata cotidiana afectata
Mai multe informații despre: Raceala Durerea de cap infectia dentara Rinoreea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: