durere de stomac dimineatza
Buna ziua sunt nou pe forum si am o intrebare, sper ca puteti sa imi dati un sfat
De o saptamana am mari dureri de stomac dimineata nu stiu sa va explic cert e ca nu e o durere care este provocata de foame, uneori mananc creznd ca o sa imi treaca dar nu este asa(ma trezesc cu dureri de stomac si cateodata durerile de stomac ma trezesc..am observat ca pe la ora 6 dimineta incepe sa ma doara)
Trebuie sa va mai spun cate ceva dimineatza fumez si beau cafea si nu mananc in timpul zilei nu am un program fix pentru ca munca pe care o fac ma solicita foarte mult mai mult psihic dar si fizic conduc in medie 8-9 ore pe zi, asa ca mananc ce apuc si cand apuc. In ultimul timp am slabit cam 4 kg in 2 luni, vreau sa va spun ca am mai avut problema asta odata acum vreo 5 luni nu m-am tratat si nu i-am dat foarte mare atentie, dar mi-a trecut de la sine cand am inceput sa ma ingras (mancam mult si aveam o mare pofta de mancare)
Se poate sa fie o dereglare a sistemului digestiv pana acum 5 luni aveam un program activ la sala de forta (nu stiu dak asta ar fi putut sa imi creeze probleme) acum nu mai fac sport.
VA Multumesc anticipat
De o saptamana am mari dureri de stomac dimineata nu stiu sa va explic cert e ca nu e o durere care este provocata de foame, uneori mananc creznd ca o sa imi treaca dar nu este asa(ma trezesc cu dureri de stomac si cateodata durerile de stomac ma trezesc..am observat ca pe la ora 6 dimineta incepe sa ma doara)
Trebuie sa va mai spun cate ceva dimineatza fumez si beau cafea si nu mananc in timpul zilei nu am un program fix pentru ca munca pe care o fac ma solicita foarte mult mai mult psihic dar si fizic conduc in medie 8-9 ore pe zi, asa ca mananc ce apuc si cand apuc. In ultimul timp am slabit cam 4 kg in 2 luni, vreau sa va spun ca am mai avut problema asta odata acum vreo 5 luni nu m-am tratat si nu i-am dat foarte mare atentie, dar mi-a trecut de la sine cand am inceput sa ma ingras (mancam mult si aveam o mare pofta de mancare)
Se poate sa fie o dereglare a sistemului digestiv pana acum 5 luni aveam un program activ la sala de forta (nu stiu dak asta ar fi putut sa imi creeze probleme) acum nu mai fac sport.
VA Multumesc anticipat
5 comentarii
Mesele neregulate, alimentele excitante [cafeaua, alcoolul], prea reci sau pre fierbinti, condimentate, acidulate, prea acre sau prea grase, precum si unele medicamente pot irita si inflama mucoasa gastrica.Stress-ul are si el un rol foarte important.Renuntarea la fumat, [fumatul creste secretia de acid clorhidric din stomac], mesele regulate din care sa excluzi alimentele din categoriile mentionate vor ameliora situatia.Solicita o trimitere la medicul de familie pentru gastroenterologie.Cred ca ai o gastrita care se cronicizeaza.Sfatul mau este sa faci la un laborator, contra cost, si testul pentru Helicobacter pylori.Sunt si medicamente care neutralizeaza secretia acida gastrica, precum si ceaiuri calmante [musetel, menta, coada soriceluluietc].
Nu, nu e ceva grav.Schimba-ti modul de viata si consulta un gastroenterolog.Gastrita, ca si ulcerul, au tratament.
buna ziua am si eu o problema in urma cu cateva luni am avut inceput de gastrita am luat tratament pt a o trata si nu am mai avut probleme o bucata de vreme dar akm au reinceput sa apara dimineata knd ma trezesc, ma trezesc cu o ingrozitoare durere de stomac, dupa ce mananc putin imi trece dar nu de fiecare data. ce trebuie sa fac? ma puteti ajuta si p mn cu cva ce pasi trebuie sa urmez?? durerile sunt groaznice si as vrea sa scap de ele. VA MULTUMESC MULT!!!! LA REVEDERE!!!!! Astept sa imi raspundeti.
sarut mana!la mine problema sta altfel sa zicem.dimineatza knd ma trezesc am o durere suportabila de stomac in momentul in care trag aer puternic in piept.in restul zilei, nu ma deranjeaza deloc ci numai dimineatza knd ma trezesc...sau seara knd ma mai trezesc din somn, iar dak e sa dorm in cursul zilei, nu ma deranjeaza, e ceva ciudat totusi.seara ma doare si ziua nu.DECE?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 7durere abdominala, crampe si balonare
- 3la radiografia pulmonara se vede daca fumez?
- 4heliobacter pylori si fumatul
- 4Sa fie doar stres sau ceva mai grav?
- 7De cam un an are o raguseala care se accentueaza
- 5tremuratul mainilor dimineata daca beau cafea si fumez pe stomacul gol
- 5Erectie slaba si fumatul
- 4dureri in gat numai daca fumez sau inhalez mirosuri puternice de parfum
- 7durere de burta - ce regim sa tin?
- 6fumatul... cam de 10 ani, acum fumez mai mult
- 6Dureri la inima! valva care nu isi face treaba corespunzator
- 4De ceva vreme incoace, am in permanenta un nod in gat
- 2Dureri cand respir, raguseala mereu (sunt fumatoare)
- 7Sinus deschis?
- 6care este legatura intre simptomele fizice si o posibila problema hormonala?
- 0Fumat peste hepatita A
- 1oare din cauza stresului sau din cauza tigarilor??motiv d ingrijorare...
- 2Probleme cu stomacul.
Mai multe informații despre: Fumatul Stomacul durerea de stomac
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Manifestari cutanate ale fumatului
- Gastrita acuta
- Ulcerul gastric si duodenal
- Gastroenterita
- Aclorhidria si hipoclorhidria
- Cancerul gastric
- Hemoragia digestiva superioara - hematemeza
- Infectia digestiva cu Helicobacter pylori
- Stenoza pilorica
- Varsaturile (emeza, voma)
- Durere de stomac
- Dieta pentru fumatori - alimentele care reduc din efectele negative ale fumatului
- Stomacul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: