fumatul... cam de 10 ani, acum fumez mai mult

28-01-2010
andy2002
Nu este medic/terapeut
andy2002
buna ziua.fumez de 10 ani dar in ultimul timp am inceput da fumez foarte mult cam 18 20 pe zi cat de periculos poate fi daca nu ma las ?
6 comentarii
0
28-01-2010, ora 15:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" cat de periculos poate fi daca nu ma las ? "

- Foarte periculos, pentru că fumaţi o adevărată bombă cu ceas, adică un complex de nicotină, gudron, hidrocarburi, etc.
Renuntaţi la fumat cu ajutorul Nicorette-ului, acum până nu este prea târziu. Consultaţi medicul de familie pentru mai multe detalii legate de administrarea produsului Nicorette.
Toate cele bune şi multe binecuvântări.


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
28-01-2010, ora 15:33
andy2002
Nu este medic/terapeut
andy2002
am incercat si cu nicorette plasture si m-ia fost foarte rau vreau sa ma las dar nu asa sa-mi fie rau
0
28-01-2010, ora 15:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, atunci consultaţi un medic homeopat. Vă va recomanda un remediu, care vă va ajuta să vă eliberaţi de această adicţie.Numai bine!

P.S. De o dependenţă nu se scapă fără a întâmpina stări de rău.
0
17-02-2010, ora 19:00
Sara_SRA
Nu este medic/terapeut
Sara_SRA
andy iti dau eu o sugestie. eu azi am o saptamana de cand m-am lasat de fumat. fumam 1 pachet/zi. este tratamentul acela dat de guvern, trebuie doar sa gasesti medicii care se ocupa de aceasta campanie. tabletele se numesc champix. te rog sa ma crezi ca nu sunt ambitioasa de felul meu si am reusit sa le las. efectiv nu ai pofta de tigara. aceste tablete lucreaza la acea parte din creier care iti da pofta de a fuma. nu am nici o treaba de o saptamana, si sunt f mandra de mine. daca ai intrebari legate de aceste tablete, astept :)
0
18-02-2010, ora 18:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Champix este un medicament extrem de periculos, pentru că poate să inducă stări psihogene foarte neplăcute, de la ideaţie suicidară până la disforie extremă (Tulburare a dispoziţiei caracterizată prin tristeţe profundă, nemulţumire de propria persoană, iritabilitate şi, de foarte multe ori, chiar agresivitate).
Trebuie administrat exclusiv cu recomandare medicală, dar numaii pe baza unei scheme terapeutice foarte bine concepute (cu mărire de doză gradată şi scădere, numai la anumite intervale de timp).

Consultaţi medicul, nu vă automedicaţi. Toate cele bune!
0
24-11-2010, ora 13:36
robertyno92
Nu este medic/terapeut
robertyno92
dak vrei sa te lasi de fumat te lasi pur si simplu...nu mai fumezi.iati 5 kile de bomboane mentolate si cand vrei sa bagi o tigara...molfaie o bomboana...dak nu poti deodata incearca sa le raresti pana ajungi sa fumezi o tigara sau 2 pe zi...dupa aia iti va fi mai usor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •