constipatie care persista in ciuda tratamentelor
Buna ziua!
De cand ma stiu, sufar de 'boala calatorului': orice calatorie a mea e insotita invariabial de constipatie. Ce ma ingrijoreaza de data aceasta e insa persistenta ei in ciuda revenirii acasa si a primelor tratamente.
Concret, am plecat duminita dimineata de acasa si m-am intors marti seara. In toate aceste zile, am fost constipata. Cand am ajuns acasa, am luat doua lingurite de ricin, convinsa fiind ca in dimineata urmatoare (si dupa cafeaua care la mine a avut tot timpul efect laxativ) isi vor face efectul.
Nici vorba! Mai mult, desi necesitatea de defecare este imperioasa, nu reusesc sa elimin nimic, iar durerile sunt insuportabile! In plus, am stari de ameteala, burta imi este extrem de balonata, nu reusesc sa merg normal. Cred ca teama de dureri a devenit un factor inhibator, pentru ca ma dau batuta destul de repede, desi, repet, nevoia de defecare este imperioasa.
Am luat si un Dulcolax si am chemat salvarea. Doctorul mi-a facut o injectie (nu retin cu ce) si mi-a recomandat Duphalac si supozitoare cu glicerina. Primul supozitor cred ca l-am eliminat aproape imediat.
Ce ma sfatuiti sa fac acum? Mai folosesc un supozitor? In cat timp isi vor face efectul Dulcolaxul si Duphalacul? Cum as putea macar atenua durerile la defecare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima
De cand ma stiu, sufar de 'boala calatorului': orice calatorie a mea e insotita invariabial de constipatie. Ce ma ingrijoreaza de data aceasta e insa persistenta ei in ciuda revenirii acasa si a primelor tratamente.
Concret, am plecat duminita dimineata de acasa si m-am intors marti seara. In toate aceste zile, am fost constipata. Cand am ajuns acasa, am luat doua lingurite de ricin, convinsa fiind ca in dimineata urmatoare (si dupa cafeaua care la mine a avut tot timpul efect laxativ) isi vor face efectul.
Nici vorba! Mai mult, desi necesitatea de defecare este imperioasa, nu reusesc sa elimin nimic, iar durerile sunt insuportabile! In plus, am stari de ameteala, burta imi este extrem de balonata, nu reusesc sa merg normal. Cred ca teama de dureri a devenit un factor inhibator, pentru ca ma dau batuta destul de repede, desi, repet, nevoia de defecare este imperioasa.
Am luat si un Dulcolax si am chemat salvarea. Doctorul mi-a facut o injectie (nu retin cu ce) si mi-a recomandat Duphalac si supozitoare cu glicerina. Primul supozitor cred ca l-am eliminat aproape imediat.
Ce ma sfatuiti sa fac acum? Mai folosesc un supozitor? In cat timp isi vor face efectul Dulcolaxul si Duphalacul? Cum as putea macar atenua durerile la defecare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima
2 comentarii
Un raspuns intarziat, dar daca va este de folos, este OK ! Daca vreti sa scapati de constipatie, apelati la un reflexoterapeut. Rezultatele incep sa se vada dupa a saptea sedinta. Se obtin rezultate incredibil de bune ! Multa sanatate !
Încercați să mâncați mâncare ce nu constipă, și luați Milkezuker 10 linguri pe zi, și probioticele
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8stare subfebrila prelungita
- 4sunt constipata tot timpul, o metoda naturista stiti?
- 5dupa constipatie a ramas cu fisuri anale?
- 1Constipatie apoi diaree? Se poate?
- 9imi vine mancarea inapoi dupa orice masa va rog sa ma ajutat
- 4constipatie.. de 4-5 zile
- 11constipatie si balonare
- 5Ameteli persistente, dureri in partea dreapta
- 11dolicocolon sau boala hirschprung?
- 1scapa de constipatie
- 7Nu stiu nici doctorii ce boala am!
- 35Constipatie de vreo 10 ani
- 7Balonare, constipatie..Help!
- 5constipatie acuta.. ce trebuie sa mananc sa am un scaun regulat?
- 14scaun constipat
- 1Constipatie severa
- 18Constipație de 3 saptamani
- 1Consistenta scaun schimbata
- 2Bunica mea este constipata de 6 saptamani. Are 78 de ani.
- 3Constipație anafranil
Mai multe informații despre: Constipatia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: