dupa constipatie a ramas cu fisuri anale?

24-04-2008
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
fetita mea de 1 an si jumatate a avut o perioada de aproximativ 2 luni de constipatie- dupa care a ramas cu aceste fisuri anale. Medicul i-a recomandat ultraproct spunind ca in citeva zile se trateaza, insa sunt 3 saptamini si nu e nici un semn bun. Analizele de singe pe care le-a recomandat au iesit in parametri, insa nu inteleg ce se intimpla cu rectul ei? Am fost la cel mai bun medic din zona dar nu vad nici un rezultat. A mai trecut cineva prin asa ceva, trebuie sa o operez, sa o coase, sa-i fac colonoscopie, ce pot face?
5 comentarii
0
26-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
In primul rand fetita nu trebuie sa fie constipata nici macar sa nu aiba scaunul tare.De aceea trebuie sa ii dati o alimentatie bogata in fructe si legume crude(pentru fibre) si suficiente lichide.Dupa fiecare scaun o igiena foaret riguroasa cu apa si sapun iar dupa aceea si de inca 2-3 x pe zi ungeti zona cu miere de albina curata si de foarte buna calitate.
0
28-04-2008, ora 00:00
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
am primit si ultimele rezultate si are giardia, aceasta i-a provocat aceasta constipatie, ii administrez humana si nu mai are probleme cu constipatia, maninca si mult mai bine acum, in privinta igienei nu pot sa fac altceva in plus (o spal si-i fac bai de sezut cu ceai de musetel de fiecare data si o dau cu acest unguent), insa deocamdata nici un rezultat. Multumesc pentru raspuns, o sa incerc si cu miere insa de la rect are o fisura exterioara de mai bine de jumatate de centimetru care ma sperie
0
19-05-2008, ora 00:00
popmaria74
Nu este medic/terapeut
popmaria74
va rog sa mi spuneti si mie ce este humana care ati dat fetitei d voastra pt constipatie pt ca si eu am probleme cu fetita mea in varsta de 4 ani si 7 luni, cu constipatia
multumesc, mult
0
20-05-2008, ora 00:00
marina27
Nu este medic/terapeut
marina27
este un produs.humana milchzucker. care se adauga in lapte. se gaseste la farmacie, cel putin la farmaciile sensi blu l-am vazut
0
20-05-2008, ora 00:00
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
Pt popmaria74- v-am trimis un mesaj privat ieri, humana milchzucker este un praf putin dulce care se adauga in mancare, ceai, de fapt este lactoza, un produs natural care nu da dependenta. Eu am cumparat dintr-o farmacie sensi blu insa am gasit foarte greu, noi avem o luna si mai bine de cand folosim acest produs, nu am terminat cutia (costa in jur de 43 lei) si ne merge bine deocamdata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •