constipatie acuta.. ce trebuie sa mananc sa am un scaun regulat?

13-03-2013
adriana diana
Nu este medic/terapeut
adriana diana
buna ziua.ce trebuie sa mananc pentru a avea un scaun regulat si ce laxativ sa folosesc.mentionez ca fara laxative am scaun odata pe saptamana ce sa fac?va rog ajutati-ma cu un sfat.
5 comentarii
0
13-03-2013, ora 14:19
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
buna. nu sunt medic, dar am destule cunostinte despre nutritie.cel mai puternic constipant este branza. cel mai puternic laxativ sunt semintele de in. ca dieta va recomand asa: 50% cereale-, 30%legume, leguminoase-20%fructe. daca reusiti macar 2 saptamani sa tineti aceasta dieta este f bine. garantat o sa scapati de constipatie. cu cat veti consuma ce am scris mai sus in stare cruda, cu atat mai bine. incercati timp de 2 saptamani sa excludeti orice produs de origine animala. daca o sa ajungeti la medic(in caz ca nu ati fost pana acum) probabil o sa va dea pastile(ca de atat sunt in stare). totul tine de dieta. sa ma tineti la curent. daca aveti nelamuriri si va intereseaza sfatul meu, ma puteti contacta pe mess:sorelccc
0
13-03-2013, ora 14:38
adriana diana
Nu este medic/terapeut
adriana diana
va multumesc frumos pentru sfat.da am fost la doctor si mi-a prescris medicamente pt k aveam si stomacul usor inflamat si pentru constipatie mi-a prescris laxative si sa mananc totul fiert, supe dar nici asa nu mi-a fost de folos fara laxative si am citit undeva pe net k pentru constipatie trebuie sa consum foarte multe fibre
0
13-03-2013, ora 15:10
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
exact. dar fibrele le gasiti in cereale, fructe legume.atentie insa. cerealele trebuie sa fie integrale. orez integral, fulgi de ovaz...etc. nu e adevarat ca mancarea trebuie sa fie fiarta. din contra. se distrug multe vitamine si minerale. cu cat mai multe cruditati, cu atat mai bn. o dieta trebuie sa arate cam asa: dimineata cereale integrale(dimineta trebuie sa fie cea mai consistenta masa); la pranz o mancare gatita cu legume langa (obligatoriu) si seara legume si fructe sau numai fructe. intre mese puteti consuma nuci, frcte.dimineata pe stomacul gol, o lingura de ulei de in.( este cam scump dar merita).
0
13-03-2013, ora 23:04
adriana diana
Nu este medic/terapeut
adriana diana
va multumesc pentru sfaturi si chiar am sa tin aceasta dieta si sper sa ma simt mai bine.dar uleiul de in este asemanator cu cel de ricin?pentru ca doctorul mi-a spus k cel mai bun laxativ este uleiul de ricin si sa iau o lingurita in fiecare zi timp de o saptamana.isi facea efectul nimic de spus numai ca aveam niste dureri de stomac infernale si am renuntat la el.
0
14-03-2013, ora 09:23
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
pentru a evita constipatia este de ajuns o alimentatie corecta bogata in fibre. nu este obligatoriu consumul de ulei. am inteles ca si uleiul de richin ar fi benfic in cazul constipatiei. insa uleiul de in este de departe cel mai benefic ulei pentru organism. cel mai important este sa consumati cat mai multe vegetale si va fi imposibil sa nu scapati de constipatie. niciun produs de origine animala nu contine fibre alimentare!!!! deci in cazul dv cu cat mai putine cu atat mai bn. nu exista alt remediu impotriva constipatiei decat alimentatia corecta( in niciun caz laxative sau alte minuni). daca ce spun este eronat, as dori sa intervina un medic sa ma contrazica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •