Despre cancerul pulmonar-De ce se intervine asa de tarziu?
Tatal meu a fost diagnosticat, in luna decembrie 2011 cu o tumora la nivelul lobului inferior drept. A facut o biopsie care a iesit fara celule tumorale. In ianuarie am facut tomograf si pe langa prima tumora a mai fost identificata o a doua tumora pe plamanul stang. Am repetat biopsia si rezultatul a fost altul : fragment tumoral cu aspect de adenocarcinom moderat diferentiat, ulcerat NL. Se recomanda teste IHC. Am fost si la medicul oncolog cu tomografia si prima biopsie, dar nu s-a dispus inceperea unui tratament. Acum mi se spune ca este foarte tarziu. Are si dureri osoase de doua saptamani. De ce nu s-a intervenit la timp? Ce se mai poate face? Toate investigatiile au fost platita din buzunar.
1 comentarii
Bună ziua! Durerile osoase pot indica metastaze la nivel osos, e nevoie de CT pentru stadializarea cancerului, dar dacă este metastazat, înseamnă stadiu final, deci prognostic nefavorabil. Despre durata procesului de diagnostic trebuie să discutați cu un oncolog, nu îmi pot da cu părerea despre modul lor de abordare al diagnosticului și al tratamentului. O zi liniștită!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 48Cancer la plamani - ce pot sa fac?
- 19Ce se mai poate face (cancer pulmonar)?
- 10cancer pulmonar - ce trebuie facut?
- 1cancer la plamani - recomandari, sfaturi
- 53Cancer pulmonar - doresc sfaturi si posibile solutii!
- 6cancer - stresul sau supararea
- 0cancer pulmonar
- 5Varsaturi continue, cancer pulmonar
- 3Cancer la plamani, interpretare examen CT
- 19dieta cancer pulmonar
- 9Cancer pulmonar
- 194apa la plamani, cancer
- 6cancer vezical invaziv in peretele muscular
- 20Cancer pulmonar de tip neuroendocrin, rog raspuns la dr Raul
- 5Cancer plamani la 25 de ani ?sunt disperat
- 3ce inseamna ICD-O 8041 3
- 2Interpretare scintigrafie
- 4Cancer pulmonar
- 3Cancer plamani
Mai multe informații despre: Cancerul pulmonar
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: