Caderea parului - posibila legatura cu oval micropolichistic?
Buna! Sunt fata, am 19 ani si de o luna imi pica foarte mult par, anormal pot spune. La inceput m-am gandit ca poate este din cauza perioadei ( toamna cade mai mult par ) insa pica extrem de mult, dar nu dintr-un loc anume ca la barbati.
Acum o saptamana am facut o ecografie abdominala unde s-a descoperit urmatoarea problema: Parauterin drept imagine transonica unica cu diametru de 43 mm/ 36 mm. Chist ovar.
Ovarul stang cu aspect micropolichistic.
Mi s-a recomandat vizita la ginecolog dar inainte de asta as vrea sa intreb daca pot lua niste pastile pentru par ( daca aveti recomandari sunt binevenite ) sau sunt mari sanse sa imi pice parul din cauza ovarului micropolichistic?
Mentionez ca in urma analizelor, iau la recomandarea medicului endocrinolog Vitamina D, Super Soya Lecitin, Omega 3 si Full spectrum.
Acum o saptamana am facut o ecografie abdominala unde s-a descoperit urmatoarea problema: Parauterin drept imagine transonica unica cu diametru de 43 mm/ 36 mm. Chist ovar.
Ovarul stang cu aspect micropolichistic.
Mi s-a recomandat vizita la ginecolog dar inainte de asta as vrea sa intreb daca pot lua niste pastile pentru par ( daca aveti recomandari sunt binevenite ) sau sunt mari sanse sa imi pice parul din cauza ovarului micropolichistic?
Mentionez ca in urma analizelor, iau la recomandarea medicului endocrinolog Vitamina D, Super Soya Lecitin, Omega 3 si Full spectrum.
1 comentarii
Buna ziua
Caderea parului poate fi datorata ovarului pichistic. Ar fi bine sa mergeti si la un medic dermatolog
Zi buna
Caderea parului poate fi datorata ovarului pichistic. Ar fi bine sa mergeti si la un medic dermatolog
Zi buna
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6A ramas cineva insarcinata avand ovare micropolichistice?
- 3vitamine care stopeaza caderea parului
- 7Ciclu neregulat si uneori doar cateva picaturi
- 0casca impotriva caderii parului in timpul chimioterapiei
- 3imi cade destul de mult par.Incep sa chelesc
- 7psoriazisul si caderea parului
- 0caderea parului
- 6am 17 ani si imi cade foarte mult parul
- 3Caderea parului :(
- 2ovare micropolichistice
- 5sunt disperata!
- 5Imi cade parul foarte mult..din ce cauza?!
- 3Căderea părului.
- 0Belara - ovare micropolichistice, prolactina 743
- 0Endometru hiperecogen de 5-6mm
- 1Caderea parului la barbati.
- 0Menstruatie neagra
- 1Caderea parului
- 0Posibila infertilitate? Tratament profertil arefam si inofolic
- 2Caderea parului
Mai multe informații despre: Caderea parului ovarele micropolichistice
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: