5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

506 comentarii 1 2 ..... 151617 Înainte ›
0
02-02-2012, ora 17:03
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna Nick, si bine ai revenit pe forum! :)

A trecut ceva vreme de cand nu am mai vorbit, chiar imi era dor de tine!! Tu nu ai simtit ca imi este dor de tine?!

Dar nu sunt intr-o stare prea buna... culmea! tocmai ce ma laudam ca dorm bine si speram ca totul a reintrat in normal ... ooooffff, trebuie sa-ti spun cu mare durere in suflet ca nu este chiar cum am crezut/sperat ...

De fapt, problema este urmatoarea, acum dorm chiar si 8 ore/noapte (bineinteles cu trezirile de rigoare, dar macar reusesc sa adorm din nou), insa o singura noapte pe saptamana nu o dorm efectiv deloc, si anume cea dintre duminica si luni; e f straniu.. de fapt nu este, cred ca a devenit déjà o teama, mai bine spus o anxietate (anxietatea zilei de luni), mi s-a intamplat de atatea ori ca acum déjà ma culc cu aceasta grija in fiecare noapte de duminica si evident ca rezultatul gandurilor mele se concretizeaza, din nefericire pentru mine :((

Nu vreau sa mai detaliez ce experimentez si prin ce chin trec, l-am disperat si pe sotul meu, care este o persoana deosebit de calma si de echilibrata; ba chiar s-a mutat in alta camera sa doarma, in ideea sa nu ma deranjeze pe mine, desi el saracul nu ma deranja cu absolut nimic, ba din contra, as putea spune mai degraba ca eu l-as fi deranjat pe el cu nesomnul meu.

Duminica noaptea a fost cel mai rau, i-am spus chiar ca nu imi mai doresc sa traiesc pentru ca nu pot sa mai duc chinul acesta, am plans, m-am rugat si in acelasi timp m-am razvratit impotriva Bunului Dumnezeu si i-am spus chiar asa: "Uite Doamne, eu ma rog de atata timp la TINE si atat de mult si TU nu vrei deloc sa ma ajuti, prin urmare nu vreau sa cred ca mai existi..." si tot asa ... un amalgam de ganduri si sentimente contrastante... sa ma ierte Bunul Dumnezeu pentru toate si mai ales pt. ca ii fac sa sufere pe cei din jurul meu, in special pe iubitul meu sot, care este neinchipuit de iubitor si de intelegator... si pe care l-am mahnit cu vorbele mele si pe care am cateodata convingerea ca nici nu il merit.

A doua zi l-am sunat, mi-am cerut iertare si mi-a venit stralucita idée sa ii spun ca am vrut doar sa-l impresionez si ca din acest motiv am spus ca imi doresc sa nu mai traiesc. Adevarul este cu totul diferit, dar nu mai conteaza, mi-am revenit, cum de altfel imi revin destul de repede, slava Domnului!!!

Nu sunt depresiva, nicidecum, dar sincer nu mai inteleg de ce nu scap de chinul asta, as vrea sa gasesc remediul potrivit, sa nu mai stiu ce inseamna nopti nedormite... asta fara sa apelez la medicamente, clar!!! Nici nu vreau sa aud de chimicale, adica eu, care ma hranesc ca la carte, si fac tot posibilul din lumea asta sa duc o viata cat mai echilibrata, tocmai eu sa iau medicamente? NO WAY!!! Ma crezi ca si cand am o durere de cap nu folosesc altceva decat "White Willow" (extract de salcie alba, antiinflamator)?

Si de ce tocmai eu am astfel de probleme?! Oooofff Doamne, cu ce am gresit atat de mult?! sau daca am gresit, si recunosc ca am gresit, oare nu am platit destul pana acum? Dar pana la urma, cine suntem noi sa judecam gravitatea pacatelor?!
Parintii mei nici nu mai stiu ca inca am problemele astea cu somnul, si nici nu am de gand sa ii mai supar si pe ei, e de ajuns cat ma chinui eu; adevarul este.ca mereu gasesc scuze fata de mama, care de altfel sta f. aproape de mine si care mereu imi reproseaza ca trec din ce in ce mai rar pe la ea, dar eu mai tot timpul ma simt super obosita, si cand reusesc sa imi fac somnul oarecum mai bine, imi mai gasesc cate ceva de facut, sau undeva de mers... Sincer, cateodata, nu mai am chef nici de vizite, nici de prieteni, de nimeni si nimic... si totusi... TREBUIE sa lupt in continuare!

Ei bine, revenind la ceea ce povesteam, exact in aceeasi noapte, respectiv in noaptea cu pricina, am avut o revelatie, ca sa zic asa... Nu stiu cum mi-a venit in minte ceea ce citisem cu ceva timp in urma, si anume faptul ca lipsa unor anumite minerale si vitamine din organism iti poate intretine anxietatea si implicit un somn necorespunzator, unde mai adaug si faptul ca aud un usor suierat cateodata, nu tot timpul, ceea ce se cheama tinnitus.
Ei bine, am ajuns la concluzia, ca este posibil sa am o deficienta de Seleniu, de acizi grasi Omega 3, si prin urmare m-am gandit sa suplimentez ceea ce iau in prezent cu Seleniu asociat cu Vit E si Omega 3 cu acid folic.

Probabil (si mai mult ca sigur) ca nu vei fi de acord cu asta, dar sa stii ca seleniul cu vit E il iau déjà de vreo 4 zile :P, n-am mai stat pe ganduri, trebuie sa incerc si asta, chiar nu mai am rabdare sa astept, orice s-ar intampla. Trebuie sa scap odata de chinul asta... incerc si cu selenium, mai ales ca este f. eficient in tratatrea depresiei si a anxietatii. Doamne ajuta!

Despre copilas ce sa zic...desi imi doresc enorm, nu prea poate fi vorba in viitorul apropiat, degeaba functionez bine din punct de vedere organic daca nu-mi rezolv problema cu somnul, ar fi un dezastru sa fiu insarcinata si sa nu pot dormi, nici nu vreau sa ma gandesc... oh, Doamne!! Cred ca ar fi un chin oribil pentru fiinta aia minunata si atat de fragila!

Iti multumesc din suflet ca mi-ai dat datele de contact ale d-lui Menzel... ce pot sa spun, este de-a dreptul sarmant... Am spart eu gheata si m-am dus prima la el, initial am vrut sa o programez pe mama mea, dar am zis sa merg si eu, si asa nu am mai fost de multa vreme, convinsa fiind ca nu am ce sa mai repar; evident ca s-a mai gasit si la mine de schimbat o plomba, ceva pe acolo...
Insa doctorul pe care mi l-ai recomandat este mai mult decat un doctor minunat, am fost uimita sa constat cat poate fi de amabil si de haios, cum se duce pe apa sambetei orice fel de teama, numai stand de vorba cu el. Si spun asta pentru ca eu mai mult lesinata de frica ajungeam de fiecare data la stomatolog, ca sa nu mai spun ca nici mancare nu puteam ingurgita in ziua respectiva, de atatea emotii.
Am fost si weekend-ul care a trecut la el si pot sa iti spun ca am stat aproape 6 ore, fara exagerare; dar sa nu-ti inchipui ca am stat atat de mult doar pt. tratament, efectiv am stat de vorba, se facuse seara si el nici ca ma mai lasa sa plec, am povestit de parca ne cunosteam de-o viata, exact sentimentul acesta l-am avut de prima data de cand l-am vazut, pe scurt: e un dulce, chiar m-a cucerit!!! I-am povestit si de problemele mele cu somnul, si-a dat si el cu parerea, pot sa spun ca deja mi-a devenit prieten :)
De profesionalism nici nu mai incape discutie, am vazut clar diferenta dintre el si alti medici.

Si apropos, sa stii ca i-am spus de tine si si-a amintit imediat, m-a intrebat si ce mai faci :) data viitoare o sa ii transmit salutari din partea ta, desi nu mi-ai spus tu asta, dar o sa ii spun eu asa, cred ca s-ar bucura, este ok din partea ta?

A, ca sa nu-ti mai spun ca a refuzat categoric sa-mi ia bani pe prima consulatie, desi am insistat, m-am simtit putin aiurea ca a refuzat sa ii platesc... dar in fine, daca asta a fost placerea lui... am acceptat intr-un final! Nu prea aveam incotro...

Uite, iar m-am intins la povesti, ti-am spus eu ca vorbesc cam mult :P, sper sa fi avut rabdarea sa ma urmaresti pana la final cu tot ceea ce ti-am povestit!

Iti multumesc si eu mult pentru urari, sper din suflet ca dorinta pe care mi-am pus-o cu ocazia acelei zile sa se implineasca si sa ma ierte Bunul Dumnezeu pentru cat de usor deznadajduiesc, simt cateodata ca nu mai am forta, nici fizica, nici pshica... sa continui in acest ritm...

O sa mai incerc sa ies la alergat seara in parc, poate cand vor fi ceva mai multe grade afara, asta-primavara cand mergeam la dansuri imi revenisem destul de bine, si asta fara prea multe suplimente nutritive.
Doamne ajuta!

IARTA-MA te rog ca scriu atat de mult, promit ca o sa fiu mai concisa si mai cumpatata cu detaliile cand iti voi mai scrie.

Te pup dulce, ai grija de tine!
"Ilinca"
0
13-02-2012, ora 11:18
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna dimineata, te iubesc!!

Dragul meu Nick, trebuie sa iti spun ceva, am dormit azi noapte :) Sunt foarte fericita, ma simt atat de fresh...

De fapt, este a doua saptamana cand dorm duminica spre luni, numai ca asta noapte am dormit nemaipomenit de bine.

Este posibil sa fie "de vina" seleniul?! Sunt deja 2 saptamani de cand il iau (50 mcg/zi - Pro selenium + Vit E de la Calivita) si deja constat (mai mult ca inainte) imbunatatiri ale somnului, mai ales in aceasta noapte, pe care nu o prea dormeam, nici macar nu m-am mai culcat cu teama ca nu voi adormi, mi-a disparut ca prin minune acest gand... La 21.30 eram deja in pat si cred ca am adormit si f. repede, chiar nu mai stiu... oricum, ma trezesc intotdeauna dupa 3-4 ore de somn, dar macar reusesc sa adorm din nou.

Nu pot sa iti spun ce bucurie, si cat m-am bocit de dimineata (asta tot de bucurie), am intarziat si la serviciu, dar ce mai conteaza...poate cine ar citi aceste randuri m-ar cataloga imediat drept "Crazy woman" ("ia auzi-o si pe asta, plange de bucurie ca a dormit"). Nici eu nu as fi crezut asta vreodata, dar uite ca este adevarat... Never say never, despre absolut nimic in viata asta, ca nu stii cand ti se poate intampla (mi-a spus asta parintele meu duhovnic odata).

Poate ca este bun seleniul pentru mine, sau poate ca s-a milostivit Bunul Dumnezeu; tind sa cred mai mult a doua varianta; oricum ar fi, n-as vrea sa ma entuziasmez deocamdata.
Doamne, si acum imi dau lacrimile, nici nu ma intereseaza ca sunt colegii care ma pot vedea, consider aceasta noapte dormita ca pe o victorie.

Mi-a disparut chiar si durerea din piept, din dreptul inimii (din cauza oboselii accentuate), simteam cateodata ca imi bate chiar neregulat, de vreo saptamana nu am mai simtit asta.

In orice caz nu se compara somnul din prezent cu cel de acum 3 luni, dorm cu muuult, muuuuuuult mai bine, asta datorita 5HTP -ului si amino-acizilor de la Swanson Vitamins, pe care mi i-ai recomandat.

Hai sa iti spun pe scurt schema actuala, ca iar ma lungesc la vorba, ooooofffff...

- ALPHA LIPOIC ACID (300 mg) + BENFOTIAMINE (80 mg) - dimineata dupa micul dejun;
- DL-Phenylalanine (500 mg) - inainte de pranz, pe stomacul gol;
- Apoi Pro Selenium + vitamina E (Calivita), dupa 1 ora de la masa de pranz;
- Pe la 17.30 inca o data ALPHA LIPOIC ACID (300 mg) + BENFOTIAMINE (80 mg);
- 5 HTP (100 mg) pe stomacul gol seara, astept jumatate de ora, si apoi Ultra L-Theanine.

Sunt cam multe, nu?

Dar ce mai faci tu, ingeras drag? Esti bine, da?

Te pupacesc si te imbratisez de 1000 de ori... Cam putin, nu?! Bine, atunci de 100.000 de ori :) hmmm... cred ca sunt cam zgarcita, de 1.000.000 de ori...

"Ilinca"
0
17-02-2012, ora 12:57
lostinspace
Nu este medic/terapeut
lostinspace
Buna ziua Mr.Nick ! Urmaresc de ceva vreme acest topic. Pe scurt va povestesc problemuta mea...De ceva vreme (cred ca tot sa fie cativa ani) sufar de depresie. Diagnosticul propriu-zis (depresie severa) l-am primit la sfarsitul anului trecut. Ce sa spun, am trait o lunga perioada cu ea, am zis ca poate nu am intalnit persoanele care trebuie sa ma faca fericita, insa abia acum imi dau seama ca problema vine de fapt din interior. In noiembrie anul trecut, plecata fiind din tara am trecut printr-o experienta fara precedent. Am trecut printr-un soc emotional, cu nopti nedormite, ganduri negre (amplificate chiar spre sinucidere), slabit 5 kg in cateva zile, diaree etc. Am revenit in tara, control la psihiatru, reteta cipralex si rivotril, vizite la psiholog etc Nici o imbunatatire majora, doar ca dormeam noaptea (e bun si rivotrilul la ceva). La inceputul lunii ianuarie, am avut iarasi o cadere destul de aiurea, fapt ce m-a impins sa iau o supradoza (20 cipralex si 50 rivotril).Nu stiu ce a fost in capul meu, doar ca vroiam sa-mi scot din cap toate gandurile ce misunau la secunda in mintea mea si sa dorm; pur si simplu simteam (si ink simt) un gol in suflet, park nu ar avea nici un rost viata mea, nu ma pot bucura de nimic.
Intrebarea mea este : credeti ca ar avea vreun efect 5htp-ul intr-o forma severa a depresiei?Mentionez ca sunt si o fire anxioasa si introvertita si in zilele in care am emotii mai puternice nu pot dormi noaptea. In prezent iau confort emotional de la fares, 3 cani de ceai de sunatoare/zi si pt somn ceai de valeriana. O usoara ameliorare exista, insa la fel de apatica si lipsita de viata ma simt. Deasemenea simt ca nu mai pot invata nimic, ca nu ma pot adapta la schimbari, lucru destul da rau, caci de luni incep un nou servici. Doamne ajuta!
0
19-02-2012, ora 12:22
lostinspace
Nu este medic/terapeut
lostinspace
Mr.Nick...Help! Chiar am nevoie de sfatul tau, caci iarasi ma simt dezechilibrata ! Multumesc anticipat, Doamne ajuta!
0
19-02-2012, ora 21:43
corrnel2012
Nu este medic/terapeut
corrnel2012
Buna seara,

De cateva zile am inceput si eu sa iau 5-htp. Problema esta ca de 2 saptamani am inceput si o cura cu un complex de vitamine B. Din ce am citit pe alte forumuri din strainate, nu prea este recomandata asocierea de 5-htp cu B6.

"Vitamin B6 rapidly converts 5-HTP into serotonin before it reaches the brain. Excess serum serotonin is especially dangerous in those with underlying coronary artery disease as serotonin in the blood can induce arterial constriction."

Ce sa fac, sa renunt la vitamina B pana termin cu 5htp ?
0
23-02-2012, ora 12:42
karmen_paula
Nu este medic/terapeut
karmen_paula
Buna ziua Dr.Nick ! acum am descoperit si eu site-ul acesta...de fapt cautam informatii pt Stresclin.mama mea(51ani) se confrunta cu o depresie de aprox.6ani.merge la psihiatru de vreo 3ani, i-a tot dat retete care nu schimba starea ei deloc.ganduri ca i se poate intampla ceva, dureri continue de stomac, dureri de cap...simte nevoia de a bate cu pumnii in pereti, de a lovi pe cineva, o plictiseste televizorul, membrii familiei daca vb mult, singura nu ii place sa stea, desi ea e o fire linistita abia se abtine de la aceste stari.nu stiu unde sa mai mergem.a facut investigatii la stomac, cap, tiroida..toate sunt ok.menopauza nu stim daca are vreun rol aici.ea a intrat la menopauza de aprox.3ani.si cand se schimba vremea are mari dereglari de comportament..e f nervoasa, ii e rau simte ca o tine ceva in gat, dureri de stomac, cap..medicul psihiatru cand aude ca nu-i merge tratamentul deja incepe sa fi rautacios...ii spune ca nu are ce sa-i mai dea.eu sunt din c-lung-arges daca mi-ati putea macar recomanda un medic sau o reteta.am citit si mesajele de pe site si am vazut ceva cu 5-htp, talpa-gastei..
acum urmeaza urmatorul tratament:carbamazepina 200mg, metazapina 30mg, buspirona 10mg dar nu da nici un rezultat.

va multumesc!
0
25-02-2012, ora 09:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Ilinca, scumpete, şi eu te iubesc ca pe o surioară în Hristos, să ştii. Am simţit că ţi-a fost dor de mine ;)
● Oh, îmi pare rău că iar ai avut probleme cu somnul, dar bine că le-ai depăşit. S-ar putea ca seleniul să fie răspunzător de această "depăşire", mai ales că el este un oligoelement cu proprietăţi anxiolitice. Cert este că te-ai eliberat de teama aceea pe care o aveai la nivel de gând, teamă care avea repercursiuni negative la nivelul somnului, printre altele, iar acea eliberare te-a ajutat foarte mult. Şi teoretic şi practic ar exista foarte multe potenţiale explicaţii, atât de ordin medical cât şi, mai ales, de ordin spiritual. Tu doar bucură-te că ai dormit şi că dormi nemaipomenit :-) NU mai contează de ce şi cum (trăieşte minunea fără să te întrebi de ce şi cum s-a concretizat!)
● Schema terapeutică actuală este okay!
● Tu treci prin foarte multe încercări, probe ale vieţii. Dumnezeu vrea să te transforme dintr-o varietate cristalină de carbon într-un diamant pur, iar pentru asta trebuie să fii foarte bine ŞLEFUITĂ. Suferinţa PURIFICĂ, atunci când există, de regulă, independent de o acţiune a omului şi când este răbdată până la final, fără cârtire/răzvrătire!
Când valurile vieţii te vor izbi necruţător, tu să FII stânca cea mai tare, căci fiecare val este trecător ♥
Când ai timp, cu răbdare şi în linişte, citeşte, dacă nu ai citit, sau reciteşte, dacă deja ai citit, topicul de mai jos, în întregime:
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html
● Dnul dr. stomatolog Menzel este o scumpete şi jumătate. O minune de om! Mă bucur că ai ajuns şi tu la aceeaşi concluzie. Da, te-ai gândit bine, transmite-i salutări şi din partea mea, te rog. Mulţumesc cu anticipaţie!
Chiar trebuia să mă duc şi eu la dânsul, pentru că am unele probleme dentare cauzate de un reflux gastro-esofagian frecvent, dar, deocamdată, nu-mi permit să fac un efort financiar. Poate la vară ;)
● Eu sunt bine, mulţumesc pentru întrebare!
Îţi doresc tot binele din lume.
Sărută şi îmbrăţişează sufletul tău,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 10:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimate drelor/dnelor lostinspace şi karmen_paula şi stimate drule/dle corrnel2012, vă voi răspunde şi dv., negreşit, tot astăzi, eventual, cel târziu, mâine, pentru că acum, în acest moment, nu mai pot.
Nu mă simt prea bine, de vreme ce trăiesc prima etapă a unei răceli destul de serioase, şi nici nu am mâncat nimic până la această oră. Mă duc să mănânc, îmi iau tratamentul, iar apoi voi reveni pe forum ;)
V-am postat acest mesaj din dorinţa de a nu vă lăsa oportunitatea să vă gândiţi la faptul că pe dv. v-am ignorat sau că dv. nu vă voi răspunde la mesaje, oportunitate care s-ar putea ivi la vederea de către dv., astăzi (la vederea înainte de postarea răspunsurilor pentru dv.), a răspunsului meu oferit Ilincăi Carmen în posting-ul anterior acestui mesaj. Mi-am dorit cu tot dinadinsul să vă scutesc de potenţiale raţionamente şi/sau concluzii pripite nefavorabile stării de bine ♥
Mulţumesc pentru înţelegerea de care ştiu că veţi da dovadă!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 17:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă lostinspace, cauza dezechilibrului dv. mentalo-psihic, situat la nivelul gândirii şi al sentimentelor/emoţiilor/trăirilor este, fără doar şi poate, şocul emoţional pe care l-aţi experimentat.
PSIHÍSMUL oricărui om (viaţa psihică), adică totalitatea fenomenelor psihice proprii - este guvernat de un echilibru foarte fin, generat, manifestat şi întreţinut de un complex de factori interni şi externi; atât de fin este echilibrul, încât o singură emoţie agresivă, violentă, în funcţie de sensibilitatea şi toleranţa acelui om, poate să-i producă un dezechilibru catastrofal psihismului, transformându-l dintr-un 'râu' (alimentat de apele zăpezilor topite pe vârfurile munţilor învecinaţi) care curge lin la vale, udând cu apele lui limpezi pământul fertil şi contribuind majoritar la obţinerea unor recolte bogate, într-un lac nealimentat a cărui apă, fiind stătătoare, intră repede în putrefacţie, se strică - un lac care este chiar supus riscului ca în timp să se evapore sub influenţa luminii şi căldurii soarelui.
Cu alte cuvinte, când aţi fost sănătoasă, stimată dră/dnă, dv. aţi fost exact ca acel râu; vă revărsaţi gândurile şi emoţiile echilibrate asupra trupului şi vă simteaţi okay (aveaţi o 'recoltă bogată de sănătate'). Ei bine, în viaţa dv. şi-a făcut apariţia un şoc emoţional, iar acel şoc echivalează cu un bolovan de mari dimensiuni, care a căzut exact într-o zonă de confluenţă, în locul de unire a zăpezii topite cu albia râului, blocând astfel alimentarea cu apă a râului respectiv, în cazul dv. blocând curgerea echilibrului în viaţa psihică, metaforicamente vorbind.
Aşadar, şocul emoţional pe care l-aţi resimţit este VINOVATUL principal care stă la baza simptomatologiei dv. curente, pentru că v-a produs un BLOCAJ.
Sincer, 5-htp-ul vă poate ajuta foarte puţin, mult prea puţin, aş putea spune.
Ştiţi ce vă recomand eu?! Vă recomand să consultaţi un terapeut Bach pentru a fi tratată cu ajutorul unui complex de esenţe florale Bach.
Accesaţi link-ul de mai jos şi citiţi mai multe despre terapia florală Bach:
http://forum.romedic.ro/prod/Terapia_florala_Bach, _o_alinare_naturala_pentru
_bolnavii_mentalo-psihic, __dar_nu_numai_065271.html
Faceţi tot posibilul să aveţi un regim de viaţă echilibrat, ţinând cont de trilogia funcţională esenţială pentru supravieţuirea trupului, minţii şi a sufletului - funcţia fizică (aveţi grijă de trupul dv., folosindu-l în scopuri pozitive), funcţia mentalo-psihică (aveţi grijă de gândirea şi sentimentele / emoţiile dv., menţinându-le cât mai mult pe lungimea de undă a pozitivismului) şi funcţia spirituală (aveţi grijă ca gândurile, cuvintele şi faptele dv. să nu vă îndepărteze de Dumnezeu, ci să vă apropie) şi cultivaţi-vă zilnic voinţa de a vă ajuta semenii aflaţi în diferite necesităţi, după putinţa dv., chiar şi doar cu un zâmbet, o mângâiere, un cuvânt bun/frumos, o rugăciune sau o cană cu apă.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 17:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle corrnel2012, dacă acel complex de vitamine B, pe care îl luaţi, vă aduce un aport de mai mult de 5-10 mg de vitamina B6 (piridoxină) / zi, da, stopaţi administrarea complexului până la terminarea curei cu 5-htp.
Puteţi citi mai multe despre 5-htp accesând link-ul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/5-HTP_%285-hidroxitriptofan%29, __un_antidepresiv
_natural_foarte_bun_064629.html
Multă sănătate!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 18:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă karmen_paula, principala problemă a mamei dv., din câte aţi descris dv., pare a fi o NEURASTENIE generată de una sau mai multe cauze şi întreţinută în proporţie de minim 40% de un sindrom post-menstrual (de aşa numita esterioctomie)
_

NEURASTENÍE, neurastenii, s. f. Boală caracterizată prin tulburări funcţionale ale scoarţei cerebrale, care se manifestă prin dureri de cap, insomnie, oboseală, depresie psihică, anxietate etc. [Pr.: ne-u-] - Din fr. neurasthénie.
_

Vă sugerez următoarele:
1. Accesaţi şi citiţi primul posting/mesaj al topicului "Psihoterapie pentru trup şi suflet, din perspectivă medico-spirituală: suferinţa!". Scoateţi mesajul la imprimantă şi înmânaţi-i-l mamei dv. Rugaţi-o să pună în practică sfaturile duhovniceşti enumerate, la un moment dat, în secţiunea destinată căii spirituale (mama dv. are unele probleme sufleteşti, pe care numai Dumnezeu i le poate trata).
Acesta este topicul:
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html
2. Cu acordul medicului curant, ar fi indicat ca mama dv. să-şi administreze următoarele suplimente alimentare, concomitent cu medicaţia actuală:
- Menobrake, 2 comprimate, administrate împreună o singură dată pe zi, cu 30 de minute înainte de micul dejun, timp de 3 luni de zile, în regim zilnic;
- Osteoboron, 2 capsule, administrate împreună o singură dată pe zi, imediat după cină, timp de 3 luni de zile, în regim zilnic.
În rest, aţi putea să apelaţi la următorul cadru medical, care o poate ajuta pe mama dv.:
CLAUDIA CABAT - Psiholog şi expert în terapie cu esenţe florale Bach (Bach Foundation Registered Practitioner)
CLINICA AQUAMARIN
Adresa: Bulevardul Decebal, nr.6, bl.S10, sc.1, ap.3, Sect.3, Bucureşti.
Email: contact@aquamarin.ro;
Telefon fix: 021 326 52 90;
Telefon mobil: 0724 222 522, 0745 633 474;
_

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 18:27
corrnel2012
Nu este medic/terapeut
corrnel2012
Mr. Nick, multumesc frumos pt. raspuns.

Cantitatea de vitamina B6 continuta de complex, este de 10mg, dar preventiv am renuntat la complexul de vitamine B pana la terminarea tratamentului cu 5-htp.

Multă sănătate si dumneavoastra !
0
25-02-2012, ora 18:31
lostinspace
Nu este medic/terapeut
lostinspace
Multumesc frumos pentru sfatul oferit, voi cauta un terapeut Bach si voi incerca aceasta varianta. Legat de sfera religioasa, intr-adevar, de cand am patit acel soc, mi-am ascutit credinta si sunt sigura ca Dumnezeu e singurul alaturi de mine, singurul ce ma intelege cu adevarat. Aveti idee de un terapeut Bach bun in Iasi? Multumesc, D-zeu sa va binecuvanteze pentru asertivitatea de care dati dovada!
0
26-02-2012, ora 23:24
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Buna seara Mr.Nick
M-am gandit sa postez aici rugamintea, cu gandul ca o vei vedea mai curand..Am nevoie sa vorbesc cu tine, cat de repede poti, 5 min pe mes, te rog din suflet..Trimite-mi pe privat daca vrei ID-ul tau sau pe adresa de email, daca o mai ai..
Multumesc frumos..
Mihaela
0
28-02-2012, ora 17:02
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna, draga Nick!

Am vazut in aceasta dimineata mesajul tau, ieri am fost plecata din Bucuresti si nu am avut acces la mail (am avertizarea Romedic pe mail-ul de serviciu). Iti multumesc.

O sa incerc sa fiu cat pot de scurta, intrucat asa am promis.

Stiu ca suferinta purifica si ca trebuie rabdata fara cartire, pot sa inteleg aceste lucruri la nivelul la care le intelegi si tu, dar de multe ori am simtit ca nu mai am taria sa rabd, si apoi mi-am spus: "Ei, asta e, si daca o fi sa mor, ce? Pana la urma sunt in mainile Domnului, nu trebuie sa imi fie frica de nimic..." Si sincer, de nimic nu imi este teama, mai ales in momentele in care ma rog din tot sufletul, atunci chiar il simt pe Dumnezeu cum ma poarta pe brate. Insa pana la urma suntem oameni, avem slabiciunile noastre pe care Bunul Dumnezeu le cunoaste, probabil ca fiecaruia ii este ingaduit sa sufere atat cat poate duce.

Foarte frumos ceea ce mi-ai scris: "Când valurile vieţii te vor izbi necruţător, tu să FII stânca cea mai tare, căci fiecare val este trecător." Asa este, asa trebuie sa fim... orice s-ar intampla...

Am citit topicul pe care mi l-ai indicat, o sa il recitesc, iti multumesc.

Da, domnul dr. Menzel este un scump, fara indoiala; imi place tare mult de dansul ca este foarte haios cand povesteste cate ceva, am fost de fapt la distractie acolo, nu la stomatolog :))) Ultima data cand am mers la dansul, m-a facut sa rad pe cinste, imi pare rau ca nu iti pot povesti aici despre ce a fost vorba, chiar si dupa ce am plecat de acolo ma bufnea rasul. E nemaipomenit de funny! Si din intamplare am aflat ca ziua dansului de nastere coincide intocmai cu cea a mamei mele (respectiv 15 martie).
L-am rugat insa un singur lucru, sa nu mai lucreze duminica, ba chiar imi statea pe limba sa ii mai spun sa mearga si la slujba duminica. I-am spus ca o sa vin sa-l urmaresc sa vad daca mai munceste duminica :)) (evident ca nu o sa fac asta, dar am vrut sa il amuz :-)
Nu stiu cat de mult a inteles el ce l-am sfatuit, mi-a promis ca nu o sa mai lucreze, dar simt eu asa ca a spus doar ca sa imi faca pe plac... vezi tu, din pacate dansul nu prea percepe lucrurile asa cum le percepem noi...

Acum, ce vreau eu sa iti propun, si nu vreau sa interpretezi in niciun fel, trebuie doar sa vrei sa accepti. Mi-ai spus de problema de ordin stomatologic pe care ti-o genereaza acel reflux (apropos, o sa te intreb si eu cum ti-l tratezi, as putea sa dau un sfat cuiva care se chinuie tot cu acest reflux gastro-esofagian), m-as bucura din tot sufletul sa te pot ajuta eu financiar (FARA sa fie nevoie sa mi-i returnezi). Asa ca te rog eu mult sa te gandesti, de fapt NU, nu trebuie sa te mai gandesti, ci sa accepti pur si simplu! Nu imi ramai cu absolut nimic indatorat, vreau doar sa te ajut, atat. Poate problema pe care o ai nu sufera amanare, zic si eu... nu stiu exact despre ce este vorba, dar banuiesc ca trebuie tratata, , ,
Nu o sa insist pentru ca nu sunt genul de persoana sa fac asta; inteleg si respect dorinta si voia fiecaruia; de fapt ma stiu pe mine cum sunt, daca se intampla ca cineva sa insiste asupra unui lucru sau a unei anume situatii pe care chiar NU mi-o doresc, ma simt agasata, plictisita chiar, senzatie pe care niciodata nu mi-as dori sa o provoc altcuiva. Asa ca... doar te rog sa imi spui parerea ta; repet m-as bucura si mi-as dori enorm sa te pot ajuta, numai sa vrei si tu.

Si ca sa inchei... ha, ha.ma mai si laudam ca o sa fiu scurta :P, cred ca nu o sa reusesc asta nici in 1000 de ani :)) (gata, imi propun ca in urmatorul mesaj sa iti scriu doar o singura fraza :-), vreau doar sa iti mai spun ca am schimbat iar schema de tratament, sper sa nu ma bati :P
Am renuntat la aminoacizii de la Swanson, de fapt am pastrat doar 5HTP-ul, Ultra L-Theanine si Acidul Alpha Lipoic (acesta pe post de antioxidant).


Iata:

- Drojdie de bere in fiecare dimineata pe stomacul gol;
- MagneZnB6 (Calivita), dimineata, dupa micul dejun (alcatuit de regula numai din fructe);
- Omega 3 (Vitafarm) + Pro Selenium (50 mcg) + Vit. E + Chelated Zinc (15 mg) + Beta Carotene (acestea de la Cali Vita), dupa masa de pranz;
- 5 HTP (100 mg) pe stomacul gol seara, apoi, dupa jumatate de ora, Ultra L-Theanine;
- Omega 3 + Acid Alpha Lipoic (pe post de antioxidant) la 20 min. dupa o cina f. usoara.

By the way, Acidul Alpha Lipoic este un antioxidant, nu? Nu stiu exact ce antioxidant sa gasesc pt gelula de Omega 3 pe care o iau seara (vitaminele nu le pot administra seara, clar). Stii vreun altul mai bun pe care sa il asociez cu Omega 3 pt. seara? Sau sa mut zincul seara (care si el ar fi bun pe baza de antioxidant), fara sa il mai aditionez cu vit. A?

Puuup, sa nu ma bati ca te-am asaltat iar cu noi intrebari :-)

O sa imi mai scrii probabil, cu mi-ai mai scris, cu majuscule: "CONSULTA MEDICUL", si completez eu acum ceea ce mai spuneai tu " ... si mai lasa-ma in pace, nebuno, ca m-ai disperat cu toate schemele tale de tratament, pe care nu stiu de unde le tot scoti..."™ :))) glumesc...

Inca o intreabre si gata, daca cumva o sa mai am vreun blocaj si se va mai intampla sa nu pot adormi vreodata (din pacate presimt eu ca se va mai intampla) as putea sa mai iau peste suplimentele astea macar atunci, in situatie de criza, un Calmepam sau un Distonocalm, sa reusesc sa adorm repede? (am afirmat deja ca sunt impotriva medicamentelor de sinteza, dar in situatii de criza... asta e, ce o fi o fi... cu Dumnezeu inainte! numai sa nu interfereze cu vreunul dintre suplimentele naturiste).
Sau iti este cunoscut vreun alt somnifer mai bun si mai bland cu organismul decat Calmepam-ul?

A, tocmai mi-am amintit ca am citit pe undeva pe aici ca spuneai de un exercitiu mental care se poate face pentru a adormi (cred ca intr-un topic legat de insomnie), crezi ca l-as putea pune si eu in practica?! Mi l-ai putea dezvalui?

Te pup inca o data si te imbratisez cu mult drag, hai te rog sa nu ma certi, da? :-) :-*
Ilinca

P.S. Iti sta bine cu noul look. ;)
0
28-02-2012, ora 17:23
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna ziua Doamnelor si Domnilor,

Lasati medicamentele... fara medicamente daca tulburarea de poate trata si altfel. Nu va este mila de ficatul dvs.? De intestine? De inima? Sunteti pe sistemul sa moara capra vecinului... scapi de depresie si te alegi cu alte boli si asa intrati intr-un cer vicios din care cu greu veti mai putea iesi. Eu sunt cat se poate impotriva medicamentelor, acestea trateaza punctul asta, dar il imbolnavesc pe celalalt. Cand aveti o tulburare psihologica mergeti la psiholog... costa putin mai mult, insa tratamentul e sigur, nu te imbolnaveste mai rau si e de durata... pastila: astazi iei e bine, maine nu iei nu e bine. In plus, mergand la psiholog aveti posibilitate sa va si dezvoltati, sa va cunoasteti mai bine, ii veti intelege pe cei din jurul vostru mai bine, invatati sa evitati conflictele.. totul pt o viata mai buna. Daca nu aveti timp de mers la psiholog puteti apela la consiliere psihologica online. Eu ma dau zilnic pe topexperti.ro, cand am o problema existentiala, adresez o intrebare si primesc raspuns... daca e ceva mai grav vorbesc pe chat si in cateva sedinte parca mi se lumineaza calea. Cred eu ca numai sprijinul si indemnurile unei persoane profi te pot ajuta sa scapi repede de tulburarile psihologice. Incercati si voi, cel putin aveti opinia unui om care s-a pregatit pt a va raspunde intrebarilor si nu vb din experienta proprie si intuitie. Va doresc mult bine si satisfactii si sanatate si iubire si fericire si tot ce va mai doriti:)
0
07-03-2012, ora 15:51
karmen_paula
Nu este medic/terapeut
karmen_paula
Va multumesc frumos pentru raspuns dr.Nick!inca nu sunt lamurita incotro sa ma orientez pentru investigatii...
Mama a fost in toamna anului trecut la bai balneare la Covasna.Atunci s-a simtit mai bn din punct de vedere al stomacului, dar gandurile stranii nu au parasit-o nici atunci, nici dupa.Trebuie sa rezolv cumva problema stomacului:a facut endoscopie in urma careia i-a spus ca ar avea o hernie ischemica si o gastrita.Acum intrebarea mea este:poate hernia aceasta sa o afecteze atat de mult?nu poate sa doarma de durerile de stomac in zona ombilicului, zi si noapte o chinuie aceste dureri.Medicii internisti de aici i-au prescris Nexium, Spasmomen si NoSpa, dar nu se amelioreaza cu absolut nimic.Durerile astea de stomac le simte ca o gheara care se prelungeste pana la inima, iar in zona inimii are palpitatii.A incercat si cu ceaiuri diuretice..dar nu fac nimic.Oare unde sa merg si ce investigatii trebuie sa fac? Si pe langa astea si depresia este prezenta.Nu stiu daca am scris ca mama a avut o viata destul de zbuciumata si in tinerete a trecut prin multe esecuri care au traumatizat-o..nu le poate uita nicicum..Am citit pe topic despre acel 5htp pentru depresie...La Bucuresti nu-mi este foarte la indemana sa merg pentru ca eu lucrez iar ea singura nu se descurca.Pentru cap a facut si o encefalograma..am banuit ca poate are ceva pentru ca simte si arsuri in zona cefei...dar a iesit ok.Si acum continua cu medicamente pentru depresie dar nu are absolut nici o ameliorare.Va rog sa nu va suparati ca am scris atat de mult.Va multumesc din suflet inca o data.Dumnezeu sa va dea sanatate.
0
19-03-2012, ora 23:31
my_blue
Nu este medic/terapeut
my_blue
Va salut! Am si eu cateva lucruri de lamurit, daca imi puteti raspunde:
1. 5HTP-ul se poate asocia cu STRESSTAME de la JarrowFormula?
2. In ce perioada a zilei e mai indicat sa fie administrat 5HTP-ul (dimineata, pranz, seara)
3. Cu ce ar putea fi asociat pentru rezultate maxime in caz de sindrom anxios-depresiv?
Multumesc!
0
29-03-2012, ora 20:09
gabitza41
Nu este medic/terapeut
gabitza41
Buna seara !
Dr. Nick va rog, am nevoie de sfatul dumneavoastra ! De trei luni ma confrunt cu o stare de ameteala, dureri de cap, senzatie de strangere a capului. Am facut o serie de investigatii la neurolog, tomograf, analize, etc. insa nu a rezultat nimic in urma acestora. Medicul neurochirurg mi-a recomandat sa merg la un psihiatru.Acesta m-a ascultat si in urma descrierii starii mele, mi-a recomandat pentru inceput sa iau Cipralex, o pastila dimineata. Mi-a fost teama sa iau acest medicament, stiind ca da dependenta si are o serie de reactii adverse ! Am luat ulei de ficat de cod, magneB6 PREMIUM dimineata, aspacardin o pastila dimineata si una seara si betaserc de 24 mg. Am luat si noni organic tahitian, 2 linguri dimineata, pe stomacul gol.
Intre timp starea s-a ameliorat putin dar de cate ori sunt supusa unei emotii mai puternice, oboseala, am dureri mai mari de cap si ameteli. Am citit despre medicamentul 5- HTP pe acest site si mi-am comandat. Inclin sa am incredere mai mare in acest medicament pentru ca este natural si nu da dependenta. Intrebarea mea este cate pastile pot lua pe zi ? Am inceput cu o pastila de 5- HTP de 50 mg, seara inainte de culcare. Dimineata iau aspacardin si uleiul de ficat de cod. Vreau sa stiu daca acestea influenteaza medicamentul 5 - HTP ?
In momentul in care o sa ma simt bine, tratamentul cu 5- HTP se poate intrerupe dintr-odata sau intreruperea se face treptat ca la celelalte antidepresive?
0
31-03-2012, ora 21:41
gabitza41
Nu este medic/terapeut
gabitza41
Urmez tratamentul cu 5-htp de trei zile si am ameteli mai mari decat aveam inainte de al lua. Este normal sa ma simt asa ? Ma gandeam ca acest medicament fiind pe baza de plante, nu are efecte adverse ! Astept cateva zile sa vad cum ma mai simt. Si mie imi era teama sa iau cipralex, fiindca am citit ca da multe reactii adverse ! Starea asta de rau imi accentueaza tristetea, nu mai suport sa ma simt asa. Incerc sa fiu optimista pe cat posibil, ies din casa, imi caut de lucru tot timpul, vorbesc cu prietenii, insa nu imi trec ametelile astea si durerea de cap!
0
04-04-2012, ora 15:59
gabitza41
Nu este medic/terapeut
gabitza41
Dupa 7 zile de 5-htp, m-am simtit foarte rau, ameteli din ce in ce mai puternice si stare de lesin. M-am speriat destul de rau. Nu stiu ce sa fac, sa urmez in continuare acest tratament sau sa il intrerup ? Sunt reactii normale la acest medicament? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat ! Poate ca este prea puternic pentru mine. Eu cred ca fac atacuri de panica, atunci cand vad ca imi este rau. Daca stie cineva adresa de mail a lui dr. Nick, va rog frumos sa mi-o dati si mie, as vrea sa vorbesc cu dansul neaparat !
0
05-05-2012, ora 01:23
kyty205
Nu este medic/terapeut
kyty205
buna ziua

Acum 5 ani in urma unei internari in spital, pt o raceala la plamani, am plecat de acolo cu atacuri de panica deoarece mureau f multi din cauza bolilor la plamani, ultima femeie murind chiar in patul meu...am luat spitomin cu cipralex si bilobil timp de 6 luni, m-am simtit bine si ocazional in perioade de stres suparari mari, mai aveam ameteli si frica sa nu patesc ceva, ca parca ma simteam rau dar reuseam sa trec peste cu vointa...acum cateva luni a trebuit sa trec printr un episod neplacut, adica sa fac un avort, nu mi la facut bine si am dus sarcina pana mai mare si nu stiam de ea, dupa care am facut un alt avort, iar asta pe langa alte probleme adunate m-a distrus...am facut o depresie de cateva zile dupaia, adica nu ma regaseam in lumea asta, nu mancam nu beam apa vroiam sa ma culc si sa nu ma mai trezesc, dupa care am inceput usor usor cu atacurile de panica...am vb cu psihiatra care m-a tratat si prima oara si mi-a zis sa iau spitomin cu seroxat, doar ca spitominul il iau iar seroxatul mi-e frica sa il iau si uneori ma mai simt aiurea, adica mi se pune un nod in gat, ma simt agitati sau mi se pare ca nu respir bine, ca mi se face rau, dar imi dau seama imediat cum am un atac de panica si incep sa ma intaresc sa prind curaj si sa trec peste ca nu patesc nimic, ca am trecut de atatea ori peste si voi trece si acum, ca e totu bine si reusesc sa trec peste..acum cateva zile am avut fetita de 1 an jumate internata la spital cu febra mare si am fost iarasi distrusa, adica ametita, nod in gat, obosita, dureri de cap insomnii, si nedormita..si pe fondul oboselii si supararii nu mai puteam adormi, stateam si 2 ore in pat si nu reuseam sa adorm, sau adormeam max 15, min, jum ora si ma trezeam si iar stateam o ora sa adorm...ingrozitor pt ca atunci cand adormeam combinam somnu cu realitatea, visam ceva si ma trezeam si asteptam sa continui ce era in vis..m-am speriat rau de tot si am luat stresclin 2 pe zi plus spitomin...am luat o zi iar seara am dormit dusa, ma trezeam des dar nu eram in stare sa deschid bine ochii..acum intrebarea mea e...am voie sa iau spitomin cu stresclin?????acum ca fetita e acasa ma simt mai bine dar as vrea macar cateva zile sa mai iau stresclin...nu vreau sa iau antidepresive, vreau sa fiu puternica si sa merg mai departe fara asa ceva..deja cand simt ca am atac de panica incep sa il injur, ca iar a venit pe la mine???si ii zic vreo doua:)))) si ma lasa pana la urma ca nu are ce face, nu se pune cu mine:)))...m-as bucura daca ati putea sa imi dati un sfat va rog mult..va multumesc anticipat
0
28-06-2012, ora 12:17
indriescorina
Nu este medic/terapeut
indriescorina
Buna ziua, ma numesc Corina si asi fi interesata sa aflu mai multe despre 5-htp. Eu prin 2006 am fost diagnosticata cu anxietate, agorafobie am urmat un tratament cu cipralex timp de un an de zile m-am facut bine totul a fost okeiu (deci din 2007 nu am mai avut probleme), am tinut dieta am slabit (plus ceva mai multe probleme cu care ma confrunt de ceva vreme, nu de sanatate) cam de o luna am inceput sa am ceva stari (bine cunoscute) un picut de ameteli, un picut de palpitatii, tresariri din somn (ma trezesc speriata), ideea este ca nu vreau sa mai recurg vreodata la antidepresiv (never ever) si asi vrea sa stiu daca asi putea sa iau 5-htp (am inteles ca ajuta la refacerea serotoninei) eventual omega 3, spirulina. Acuma de cateva zile iau depress a de la Rotta Natura ma simt un picut mai bine dar nu pot sa zic ca ma laud :)), ii clar ca ma ajuta dar daca 5-htp ajuta la refacerea serotoninei m-ar interesa pt ca depress a doar ma ajuta nu si vindeca, banuiesc. Asi vrea sa imi recomandati de unde sa il cumpar cum sa il iau de cate ori pe zi.
Va multumesc anticipat si astept raspuns de la dumneavoastra.
0
04-07-2012, ora 21:00
gabitza41
Nu este medic/terapeut
gabitza41
Buna, Corina !
Pot sa iti spun ca si mie mi-a fost prescris Cipralex, insa dupa ce am citit prospectul mi-a fost teama sa il iau ( are foarte multe reactii adverse si ma gandeam ca o sa dea dependenta ). Practic, eu am fost la medic, i-am spus totate simptomele pe care le aveam ( dureri de cap, pe o parte a capului, ameteli, senzatia de strangere de cap ) si mi-a prescris acest Cipralex, fara sa imi spuna efectiv de ce sufar. Asa ca eu am refuzat sa iau acest medicament. Intre timp am citit despre 5-htp 50 mg- 90 capsule si l-am comandat pe internet, de la IMALIFE. L-am luat fara sa mi-l prescrie cineva, timp de trei luni, o pastila la pranz si una seara. La inceput nu am simtit nici un remediu insa pe parcurs mi s-au mai ameliorat durerile de cap si ametelile.
Intre timp am hotarit sa merg la medicul Onaca, un foarte bun neurolog care mi-a spus ca sufar de sindrom migrenos, mi-a prescris un tratament iar cand i-am relatat despre 5- htp, m-a sfatuit sa termin flaconul pe care il am si sa nu mai iau. Acum mai am cateva pastile, respectiv pana pe data de 10 iulie si am inceput sa iau doaro pastila, seara. Sincer nu stiu cand nu o sa mai am deloc, cum o sa reactionez, ma gandesc daca am luat suficient timp, daca mai este nevoie sa iau ? Ameteli tot mai am, dureri pulsatile la ceafa.incerc sa gandesc pozitiv, imi spun tot timpul ca nu am nimic... :)
A m fost de curand sa imi controlez si tiroida si mi s-a spus ca este marita...si aceasta da simtomele pe care le am eu ( atacuri de panica, ameteli, dureri pe o parte a capului ).In urma analizelor astept sa vad daca este cazul de medicatie pentru tiroida.
Tu ce simtome aveai atunci cand ai fost diagnosticata cu anxietate ?...sper sa mai discutam pe aceasta tema
0
09-07-2012, ora 02:20
flaviwows
Nu este medic/terapeut
flaviwows
Pentru depresie va recomand rhodiolin. Este foarte bun l-a folosit un prieten de-al meu si este ok.
0
09-07-2012, ora 16:55
indriescorina
Nu este medic/terapeut
indriescorina
Buna gabitza41, trebuie sa vezi neaparat ce ii si cu tiroida posibil astfel sa iti rezolvi toate problemele. Despre simptomele mele ce pot sa iti spun au fost multe si nenumarate (cred ca nu am ratat niciun simptom specific anxietatii:)) ) ameteli, nod in gat ffff persistent ca de multe ori refuzam sa vb ca mi se accentua ff tare nodul in gat parca ramaneam fara aer, apasare in piept practic aveam senzatia ca nu pot sa respir si atunci au aparut altele, normal, imi era frica sa ies din casa, pulsul fff crescut, imi batea inima sa imi sparga pieptul la cel mai mic efort si altele, eu am scapat de toate astea cu cipralex si ani de zile mi-a fost okeiu, dar din moment ce sunt aici au reaparut ceva simptome (nu ii grava situatia dar nu vreau sa ajung acolo).
Am auzit si despre Rhodiolin sunt perosane care spun ca s-au simtit fff bine de la el, cred ca o sa il incerc si eu.
Va doresc tuturor multa sanatate. Mai vorbim :)
0
28-08-2012, ora 13:36
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Pt. Mr. Nick.
In august anul trecut am avut o criza dureroasa, eram la serviciu, parca ardea totul in mine, mai exact in stanga fata dreapta jos, apoi s-a extins durerea in spate stanga la jumatatea coastelor. In cateva ore am ajuns sa merg doar cu spatele incovoiat, am luat midocal 150 o pastila pe zi, am fost la toti medicii la care am fost trimisa, am optat si pentru un psihiatru insa medicul de familie mi-a spus ca nu am simptome pentru asa ceva. A durat vre-o 3-4 zile acea durere, ajunsesem sa stau in coate si genunchi pe pat, si simteam ca ma pierd... Mi-am revenit greu, prima noapte dormita mai linistita a fost cand am luat piafen cu midocalm, alt medicament nu m-a ajutat. Am facut radiografii la coloana, apare o dubla scolioza, am facut ecograf, investigatii cardio si tot ce am mai putut eu sa fac. M-am refacut foarte greu, am avut mult timp in stanga sus o apasare continua. A trecut timpul si in februarie anul acesta a fost iarasi aceeasi situatie si acum in august. Am fost la mare si am sperat ca soarele si apa sa ma ajute. Insa criza s-a declansat imediat dupa intoarcerea din concediu. Incepe cu un punct de durere in josul stomacului, imediat se transmite in spate si ma apleaca de durere, apoi cand incepe sa dispara nu este deodata, tot treptat si simt cum se reduce aria de durere de la o zi la alta. Mentionez ca am probleme de 4 ani cu menstra, este foarte neregulata, apare la cateva luni, fara sa aiba un calendar macar cat de cat. Am 37 de ani, am luat contraceptive o mare perioada si nu am respectat pauzele. Acum, dupa ameliorarea crizei simt ca un punct mic, in spate la mijlocul coloanei, care mai doare si care parca are un pic de caldura. Insa, saptamana de boala este crunta (exista si o arsura puternica undeva in locul durerii, dar mi-e foarte greu sa o explic ). Am ajuns aici pe forum cautand cu disperare ceva similar, si descoperisem ceva legat de depresia mascata, si asa am dat de dvs.
Am colesterolul intre 400-500, trigliceridele intre 600-900, glicemia e ok, o stare de oboseala permanenta, iar de ceva timp somnul nu este profund si ma trezesc foarte dimineata indiferent cat de obosita sunt.
Un dezechilibru hormonal ar putea sa fie sursa durerilor ? As dori un sfat de la dvs., o parere, sau pur si simplu un gand de bine. Va multumesc tare mult. Pace.
0
28-08-2012, ora 18:29
sylvy1979
Nu este medic/terapeut
sylvy1979
MR.Nick, recunosc ca esti un om deosebit si mai ales cred ca e minunat sa traiesti fiecare zi cu pace.bunadispozitie si incredere(cel putin asa imi imaginez ca traiesti).Ma intreb cum ai ajuns sa fii atat de cald, calm, cum pot eu sa nu mai simt aceasta deznadejde care imi macina sufletul secunda de secunda? Cum? Tristetea care o simt in fiecare dimineata, deznadejdea, teama de esec, toate acestea simt ca ma transforma pe zi ce trece. Ajutor, imi doresc Ajutor.
0
16-02-2013, ora 07:27
heavysleepviii
Nu este medic/terapeut
heavysleepviii
toata lumea sa-l admire pe nick ca stie sa puna doamne-ajuta odata la trei randuri.sau e de la avatar.
anyway
sylvy: daca iti doresti ceva oferi un opus.daca iti doresti iubire suferi, daca vrei vointa renunti la ea
de ce pur si simplu viata normala, demna de o fiinta in sine ca noi trebuie sa-si numeasca progresele unor deveniri boli?
0
12-04-2013, ora 09:19
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Buna ziua.


sa inteleg ca este un subiect inchis?? as avea nevoie de cateva informatii privind 5HTP. Mi l -am achitionat si deja il iau de cateva zile, ajungand la 2x50mg/zi, numai ca am dureri de cap si azi noapte m am pricopsit si cu o insomnie. Se poate ca acest suplimet sa dea aceste reactii??


multumesc de raspuns

NICK????
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 1 2 ..... 151617 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •