a fost diagnosticat cu metastaza pleurala de adenocarcinom cu punct de plecare plamanul drept

13-11-2012
cercelmalina
Nu este medic/terapeut
cercelmalina
Buna ziua. Tatal meu are 67 de ani si a fost diagnosticat cu metastaza pleurala de adenocarcinom cu punct de plecare plamanul drept. Va rog sa-mi explicati ce inseamna acest diagnostic si unde ar fi cel mai bine sa mearga. Va multumesc.
6 comentarii
0
13-11-2012, ora 16:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa fie luat in evidenta la un oncolog. totusi, cine i-a pus acest diagostic nu v-a explicat ce aveti de facut in continuare ?
0
13-11-2012, ora 17:26
cercelmalina
Nu este medic/terapeut
cercelmalina
El vine in seara aceasta de la Iasi unde a fost la control si din cauza ca nu sunt locuri nu a putut fi internat la oncologie.De aceea as vrea sa stiu si un alt institut unde ar putea sa mearga pentru tratament si alte investigatii. Va multumesc pentru raspuns.
0
13-11-2012, ora 18:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are nevoie sa fie internat ? daca starea lui generala este acceptabila, cel mai usor si rapid ar fi sa se programeze pentru anumite investigatii si consulturi in ambulator, pentru ca la coada la internare se poate sta foarte foarte mult si nu cred ca e nevoie, plus ca majoritatea investigatiilor necesare nu sunt disponibile in cate un spital sau altul, deci iarasi s-ar adauga timp de asteptare enorm.
0
13-11-2012, ora 19:08
cercelmalina
Nu este medic/terapeut
cercelmalina
Va multumesc pentru raspuns si am sa mai revin cu alte informatii dupa ce o sa stau de vorba cu el. Multumesc si o seara placuta.
0
13-11-2012, ora 19:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
13-11-2012, ora 20:30
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, în ţară se spune că cele mai bune institute de oncologie ar fi la Cluj şi Bucureşti.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.