Abordarea sistemica este buna pentru problema mea?

08-01-2014
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Buna ziua,

Am urmatorul diagnostic tulbuare psihotrica de tip parnoid iau rispoletpt consta leponex bylobil piracetam si magne b6.
Psihoterapia sistemica ma ajuta cu ceva este si pt aceste tipuri de probleme sau numai pt cuplu si convietuire?
4 comentarii
0
08-01-2014, ora 22:36
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Da, vă ajută, va rog săcautaţi sub articolul acesta se află o mulţime de psihologi. Trebuie doar să alegeţi unul din zona in care locuiţi.
0
10-01-2014, ora 05:28
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, nu, terapia sistemică este recomandată pentru familie. Dar până şi în familie, există abordări alternative ce s-au dovedit a fi mai eficiente. Aveţi nevoie de o intervenţie psihologică la nivel clinic, din perspectivă cognitiv comportamentală fiindcă va trebui să înţelegeţi relevanţa gândirii pentru reacţiile emoţionale şi comportamentale. În psihoze cel mai mult contează să vă dezvoltaţi capacitatea de testare a realităţii. În cazul pacienţilor mei au apărut schimbări semnificative şi o mare parte dintre ei au renunţat chiar la medicaţie, indiferent dacă intervenţia le-a fost oferită online sau faţă-în-faţă.

Cu gânduri bune,
C.A.N.
0
12-01-2014, ora 01:06
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Acuma care are dreptate :)) am 2 surese credibile desi eu tind sa o cred pe a-2-a ce se ocupa doar de relatiile interumane.Dar cred ca doctorul vrea sa imi fac mai multe relatii sa stau in grupuri cat mai mult ca sa nu mai am ganduri parazite.
0
14-01-2014, ora 18:33
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Terapia cognitivă şi comportamentală acoperă şi sfera relaţiilor prin abordarea interpersonală. Este cea mai complexă formă de intervenţie iar din punctul meu de vedere poate fi considerată baza intervenţiilor psihologice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •