Afecțiune ochi datorate disectiei de artera vertebrala dreapta si avc-ului

11-04-2017
S.Anca
Nu este medic/terapeut
S.Anca
Bună seara,
Am vârstă de 39 de ani si in data 22 si 24 ianuarie 2017 am suferit doua avc-uri datorate disectie de artera vertebrala drapta, care a rămas nevascularizata cf Rmn-ului :" avc ischemic subacut în teritoriu vertebrobaziliar (la nivel pontin paramedian stang cca 4-5 mm stanga si in emisfera pedunculului celebros mijlociu drept 9/10 mm în plan axial, absenta flux sanguin si aspect hipersemnal difuz al peretelui al arterei vertebrale drepte de la originea sa din subclavie pana la intrarea sa în sacul dural sugerând aspect de disectie de artera vertebrala dreapta". În urma acestora am rămas după aproape trei luni cu următoarele sechele importante: surditate urechea stanga nu chiar totala... parcă un pic mai bine definite sunetele fata de momentul avc -ului, durere la nivelul ochilor câteodată, durere la nivelul capului, gatului și a spatelui în zona cervicala, tulburări de echilibru (recuperate partial), dificultate la concentrare. La recomandarea medicului am rămas numai cu tratamentul anticoagulant Sintrom( 1/4 alternat cu 1/2). As dori sa știu dacă e ok doar atat și dacă se mai poate lua ceva pt stimularea auzului, îmbunătățirea vederii și inclusiv a vaselor de sânge? Am citit ceva despre Rutin... ar putea avea influenta anticoagulantul? Nu îmi spune nimeni nimic despre regimul de viață ( ce pot sa fac și ce nu) si despre regimul alimentar (am înțeles că pot să mănânc orice numai sa nu exagerez). E adevărat? Precizez ca la ultimele analize colesterolul total a fost 195 și glicemia 101. Tensiune arteriala acum cam de o luna 125/85 cu 90-95 puls, inainte 110/65 cu 70-80 puls. Va rog frumos dacă mă puteți lămuri ce investigații as mai putea face, dacă e ok tratamentul și ce as mai putea lua pt problemele mele (sechele)... regim de viață și alimentar. Mulțumesc anticipat și multa sănătate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.