am innebunit?

07-03-2012
Rallk
Nu este medic/terapeut
Rallk
probabil o sa credeti ca sunt nebuna dupa ce veti citi ce am de zis, dar pur si simplu nu mai suport stresul.problema mea incepe prin ianuarie, cand am avut o intarziere de vreo 6 zile a menstruatiei.din cauza acestei intarzieri, mi s-a infiripat ideea ca as putea fi insarcinata. dar CUM?incep prin a zice ca nu mi-am inceput viata sexuala, n-am avut niciun fel de contact cu vreun baiat, insa m-am masturbat cu dusul.eh, si din cauza acelei intarzieri a menstruatiei(intr-un final mi-a venit)am inceput sa ma gandesc la tot felul de scenarii.daca tatal meu s-a masturbat si cumva au ajuns spermatozoizi pe para de la dus, iar eu la randul meu m-am masturbat cu aceasta.stiu, suna scos din filme sf, insa pur si simplu nu mai suport gandul acesta de a fi insarcinata.m-am gandit ca un barbat n-ar avea ce sa faca cu dusul, dar daca.pana la urma imi disparuse aceasta idee din cap, dar a reaparut acum, la urmatoarea menstruatie.mi-a venit chiar mai devreme cu 2 zile, si parca au fost ceva schimbari.si cum am inteles ca poate veni menstruatia peste sarcina...simt ca innebunesc.nu mai pot face nimic, toata ziua la asta ma gandesc, imi analizez corpul din 5 in 5 min, si pur si simplu cred ca o sa o iau razna.
am tot intors problema pe toate partile, am incercat sa ma conving singura ca ce-mi imaginez eu nu este posibil, dar degeaba.azi am simtit o usoara greata si am inceput sa ma panichez.de asemenea, de ieri simt in stomac ca niste bule care se sparg, deci va dati seama ca sunt cu nervii la pamant.singura usurare pe care o am e ca nu am luat in greutate deloc(inca).

intrebarile mele sunt:spermatozoizii supravietuiesc in mediul extern?daca da, cat timp?
stiu ca o sa ma credeti scapata de la balamuc, dar pur si simplu nu mai suport.trebuie sa impartasesc cu cineva si sa aud cateva pareri.
5 comentarii
0
07-03-2012, ora 20:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai mai scris tu ceva asemenator cu vreun an in urma?
Stai linistita NU esti insarcinata, este imposibil din ce ai povestit. Ca sa te linistesti ia un test de sarcina si vei vedea ca asa e. Toate simptomele de care spui sunt din cauza ca ai aceasta convingere ca poti fi gravida. Unele femei sunt atat de convinse sunt ca sunt insarcinate incat pot avea greturi, sani mariti si mai toate simptomele unei sarcini reale. Dar testul de sarcina arata clar ca nu sunt, lipsesc hormonii de sarcina, inclusiv din urina.
Nu vreau sa intru in intimitatea ta, e decizia ta, dar e relevant de stiut daca nu ti-ai inceput viata sexuala tot din teama de a nu ramane insarcinata.
Sanatate!
0
07-03-2012, ora 20:22
Rallk
Nu este medic/terapeut
Rallk
nu, n-am mai scris nimic asemanator.
pana la urma da, o sa-mi cumpar un test de sarcina.
viata sexuala nu mi-am inceput-o pt ca nu a aparut nimeni pana acum care sa ma faca sa-mi doresc asta.nu sunt adepta "primul venit primul servit"
0
07-03-2012, ora 20:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Foarte bine. Stai linistita nu te mai gandi la sarcina, dar fa-ti testul ca sa te convingi ca asa este.
0
07-03-2012, ora 20:26
Rallk
Nu este medic/terapeut
Rallk
asa o sa fac...
si multumesc pt raspunsuri
0
07-03-2012, ora 23:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Teodora..are dreptate
...in urma cu un an -aproximativ...aceeasi intrebare si "situatie".a mai scris CINEVA.
DACA nu vrei sa mai astepti alte pareri,
revezi acea postare si raspunsurile, parerile scrise si..
si iata iti vei rezolva...
O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  •