Rolul stresului si al axei HPA in evolutia bolilor psihice

22-04-2010
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Una din principale teorii validate privitoare la debutul si evolutia bolilor psihice este stresul (la modul general) prin suprasolicitarea axei HPA (axa formata din Hipotalamus, glanda Pituitara si suprarenale -Adrenals).

Toata chestiunea este foarte detaliat relatata intr-un pdf din arhiva:
Stress The Hippocampus And The Hypothalamic-Pituitary-Adrenal Axis Implications For The development of psychotic disorders.pdf

http://rapidshare.com/files/367976587/The_Origins_Of_Agriculture_-_A_Biological_Perspective_And_A_New_Hypothesis.pdf.rar

Mai concret, Georgel se implica intr-o activitate stresanta. Hipotalamusul secreta CRH (horm. corticotrop), ajunge la pituitara, aceasta glanda secreta ACTH (horm adrenocorticotrop), ce comanda suprarenalelor secretia de cortizol. Insa la un moment dat Georgel a generat prea mult cortizol si trebuie mentinut in limite normale.
Cortizolul generat excita un prim strat de neuroni din hipocampus ceea ce implica un feedback negativ al axei HPA. Insa daca exista un ABUZ al evenimentelor stresante, cortizolul provoaca atrofia (temporara) a hipocampusului, ceea ce pune probleme in interpretarea ultimelor evenimente traite (memoria de scurta durata), in ultima instanta legatura cu realitatea - aia care este : supravietuirea fara ajutorul altcuiva si perpetuarea speciei.
Exista deci stresul bun, sa ai un servici, sa faci sport - este excitat un prim strat de neuroni, memoria functioneaza optim.
Dar exista si ABUZUL, este excitat un al doilea strat, INHIBITOR. Amintirile nu se mai formeaza eficient si de aceea nu poti invata in conditii de stres.

Hormonul antagonist cortizolului este DHEA si de aceea trebuie mentinut un echilibru intre cei doi. In perioadele de relaxare, sub actiunea DHEA refacandu-se neuronii distrusi de cortizol. Deci mergeti din cand in cand in vacanta, calatoriti si nu veti avea nevoie de antidepresive.

Se poate observa din pdf cat este de important un raport corect intre DHEA si cortizol
-
Physiological Aspects of Cortisol and DHEA
http://www.biodia.com/TechnicalCharts/PhysAspectsofCortisolandDHEA.pdf
-
Totul se reduce la MENAJAREA AXEI HPA, economia de cortizol si DHEA, folosirea lor judicioasa.

Stres nu inseamna doar nervi sau durere fizica. Exista si stresul fiziologic, abuzul de carbohidrati cu absorbtie rapida (insulina stimuleaza axa HPA, deci secretia de cortizol). Sau rezistenta la insulina, pe fond de stres, obezitate.
Orice efort de adaptare implica un stres, ca e vorba de stat in frig sau ca mananci mancare cu temperatura sub 37 de grade, implica cresterea sarcinii alostatice (efortul de adaptare multiplu).

Ce se mai poate observa in legatura cu axa HPA? Pe masura ce omul imbatraneste, exista un fenomen de uzura accentuata a hipocampului, din cauza lipsei unei reactii negative eficiente, neuronii care preluau informatia surplusului de cortizol sunt distrusi in mare parte.
Pentru a readuce hipocampul intr-o stare cat de cat acceptabila, babalacul trebuie tinut in sanatoriu perioade lungi de timp.

Pe de alta parte este si o chestie de cultura, de respect de sine.
Intre doi oameni exista un conflict, se adreseaza insulte,
Avind niste carti citite la activ, mult mai usor se aplica un astfel de rationament:

"Cine stie ce experiente a avut omu asta la viata lui, traume, nu a avut cine sa-l invete... Mai bine nu ma cobor la nivelul lui!!

Astfel poti ajunge ca la 50-60 de ani, sa ai hipocampul la fel ca un copil de 13 ani! De ce? Nu te-ai stresat, nu ti-ai facut inima rea, ai lasat de la tine. Apropo, s-au facut studii, iar cei care sunt credinciosi sau practica meditatia au un nivel proportional mai redus de cortizol.
8 comentarii
0
22-04-2010, ora 00:32
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
In alta ordine de idei, nu stiu cati si-au pus problema de ce autismul debuteaza in copilarie, iar schizofrenia in adolescenta tarzie,

Este si o diferenta de hormoni, maturizare, chiar daca ambele presupun izolarea intr-o realitate proprie.
Respectiv un copil este nevinovat, are un nivel redus de cortizol. Pe cand un individ in pragul maturitatii, functie de tipul de cultura, modul sau de viata, poate obtine un regim de functionare OSCILANT al axei HPA, abuzul generand astfel diverse probleme pe fond nervos.

In concluzie atentie cum va utilizati energia sexuala, este ca si cum ai jongla cu niste carbuni aprinsi, daca-i tii prea mult in mana te frigi, daca-i arunci, de ce o faci, esti calugar, ascet? Poti jongla mai departe, dar ca un artist, fara a cade prada instinctelor!
0
09-05-2010, ora 13:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Mai bine ai vedea axa hipofizo-corticosuprarenala, te-ai lamuri(poate)ce este cu cortizolul...Din nou nu vreau sa jignesc, dar nu e o metoda stiintifica sa tot aduni informatii de pe net si apoi sa le prezinti nestiintific, facand legaturi care iti convin.Eu zic sa mai meditati!
0
09-05-2010, ora 15:13
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Iubite compatriot, nu e mai mare magarie pe lumea asta decat sa vorbesti in necunostinta de cauza. Insa daca lucrul asta se intampla dupa o documentare serioasa, este absolut ok, se cheama ca esti autodidact sau cel putin incerci (de ce sa gandeasca -gresit- altii pt mine?)

Pai nu stiu ce functie ai avut mata in "corpul medical", insa glanda pituitara este acelasi lucru cu hipofiza, respectiv suprarenale = adrenals in engleza. Ca te referi distinct la zona corticala din suprarenale, nu schimba cu nimc situatia.
Sunt foarte sigur pe ce am scris si sunt ferm convins ca este ceva reprezentativ pentru integritatea psihica o omului. Revedeti efectele socului post-traumatic asupra hipocampului.

Lumea nici macar nu realizeaza ce progrese pot apare, daca terapia are drept obiectiv global menajarea axei hpa, indiferent ca e vorba de nutritie sau optimizarea modului de viata.

Astept un reply de la cineva care chiar are ceva de spus pe tema asta.
-
O incercare timida, poate din lipsa de timp...
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=116id_cat=29id_prod=42370anc=159336
0
09-05-2010, ora 19:42
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Domnule Germont.
Cum se cunoaste o boala psihica si apoi evolutia ei(sa lasam de moment axa hipo...nu ajunge sa deregleze total asta).

Relatia somnului cu boala psihica este o legatura ca intre proton si neutron, una fara alta nu exista, somnul este normal sau anormal.

O intrebare, la tine Germont cum e?la tine Pulberestele cum e?inainte de a dormi este zona de intrare in triunchiul cerebral, cum zice Pulberstele, sa stai linistit sa zic eu ca stiu mai multe.

In aceasta zona de liniste, de adormire, exista anumite tulburari mai lente sau chiar mai rapide(de aici se diagnostigheaza orice tip de boala psihica).

In schizofrenie, Germont, stadiul de somn este mult mai lung si anormal(in cazul tau nu este vorba de asa ceva)

La tine e altceva, nu e ce are Pulberstele(cazuri foarte dese, si instincte de a fii cel mai bun, dar si pare)
0
09-05-2010, ora 19:47
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Incurci lucrurile si le asezi in asa fel incat sa-ti cada tie bine, nu exista sa fii autodidact in medicina, n-am scris prea multe despre axa hipofizo-corticosuprarenala pentru ca e prea mult de spus si eu nu copiez link-uri pe care sa le atasez drept suprt stiintific.Magaria?Magarie e sa spui asta si sa te consideri un tip extraordinar(megaloman chiar).Am asezat lucrurile exact cum se prezinta stiintific si nu cum le citesti tu pe internet.Las-o incolo de nutritie, esti obsedat, nu intelegi ca banalul grau este esential in dieta noastra?"Optimizarea modului de viata", cand cei cu tulburari psihice abia gasesc un echilibru, savantule?
0
09-05-2010, ora 19:56
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Asa ma mancau degetele sa dau un reply caustic, dar MA ABTIN. In definitiv si eu am cazut in ridicol dezinformand in vreo doua mesaje pe forumul asta, dar ce sa-i faci... m-am grabit ca un fraier!

Mai citeste si revino cand afli cu ce se mananca subiectul de disutie propus in topicul asta..
-
Mi se pare ca nu esti femeie, deci nu sunt prea inbdiscret daca te intreb cati ani ai ?
0
09-05-2010, ora 20:04
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Sunt atatea formatiuni implicate la nivel cerebral in reactiile de stress, incat sa nu le privesti in intregime, pare o aiureala.Rupi din context si carpesti si uiti ca in afar de sistemul endocrin sau neuro-endocrin mai exista o multitudine de alte fatete de ordin psihologic, unde tu ai mari restante.Ce vrei acum, sa facem lectii de fiziopatologie ca sa-ti trambitezi superioritatea?Ia si vorbeste cu Filip Marius, inca unul care invata medicina...
Repet, Filip Marius nu isi ia medicatia si are nevoie urgenta de un psihiatru, ceea ce scrie e aproape neinteligibil si atat de straniu...Adio, drag compatriot erudit, scrie cat vrei, cum vrei si fa cat vrei haz de necazul altora.
0
09-05-2010, ora 20:29
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Asta nu inseamana ca eu nu gresesc, o fac si eu, deseori, poate ca partea de fiziopatologie am mai uitat-o, dar asta nu inseamna ca nu stiu ce se mai intampla in psihiatrie.Mai citesc din cand in cand, atunci cand am timp, cate un studiu, nu mai am entuziasmul de la inceput.Evident, n-am spsu ca unele informatii nu sunt corecte, Germont, dar tu le prezinti ca pe niste adevaruri absolute, ceea ce ma irita.Cu bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  •