Am o depresie?

02-05-2010
rocket
Nu este medic/terapeut
rocket
Buna ziua, scriu in speranta ca cineva imi va putea da vreun sfat, nu stiu daca ma confrunt sau nu cu o depresie, simptomele mele sunt.Dureri de cap, stare de moleseala/plictiseala, oboseala, lipsa de interes fata de lucuri care ma incantau mai demult, detasare emotionala parca de propria persoana, nu sunt retras..din contra stau cu multa lume zilnic...de obicei erau o fire f vesela si optimista...am trecut prin multe greutati si situatii care in mod normal ar fi trebuit sa ma doboare, dar eu am trecut cu optimism peste cu zambetul pe buze so capul sus, mereu spuneam ca nare rost sa fii trist, deprimat, suparat, enervat pentru ca nu rezolvi nimic, decat iti faci tie rau...dar acum parca nu ma mai regasesc in gandurile mele vechi, am dificultati mari de concentrare, si de memorie.uit destul de repede...uneori imi este greu sami amintesc ce am factu ziua trecuta...dar de cele mai multe ori imi este greu sa imi amintesc ce am facut cu zile in urma desii eu aveam o memorie de invidiat..uitam foarte rar cate ceva, as vrea un sfar o parere despre starea mea...nu stiu ce este cu mine inainte aveam o sclipire "invincibila" in suflet cu care ma ajuta sa trec peste orice !, dar acum parca nu o mai gasesc, mentionez ca desii incerc sa dorm devreme de la 10-11, sau tarziu de la 2-3 ma trezesc numai dimineata devreme pe la 7-8, am citit ca si acesta este un semn, as dorii o parere sincera...daca este o depresie sau o boala psihica nu stiu ce sa mai cred..eu nu pot sa gandesc clar...iar cand incerc..sa imi dau seama ce ecu mine ma cuprinde panica.credeti ca e ceva grav sau doar ceva de moment ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •