au trecut 12 ore de cand trebuia sa ia pilula

12-01-2010
shtefan_d
Nu este medic/terapeut
shtefan_d
Au trecut 12 ore de cand, prietena mea, trebuia sa ia anticonceptionalele.Era exact a 11 zi si am facut-o neprotejat.Am terminat inauntru si acum nu stim daca e ok sau nu.Poate sa foloseasca pilula de a 2 zi sau nu? Multumesc
4 comentarii
0
12-01-2010, ora 16:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
la ce ora ia normal pilula ? cand a fost ultima zi in care a luat-o ? cand a avut loc contactul neprotejat?
0
12-01-2010, ora 17:08
shtefan_d
Nu este medic/terapeut
shtefan_d
De regula dimineata in jur de ora 9, de regula.Se mai intampla sa uite dar totusi nu trece ziua fara sa o ia.Ieri seara si-a adus aminte dupa ce s-a consumat raportul, Trecusera 12 ore.In loc de 9 dimineata, a luat-o la 9 seara.Sunt deja 2 luni decand foloseste anticonceptionalele, s-a mai intamplat sa avem raport normal dar de data asta a fost la fix a 11 zi si de aceea ne este putinel frica.Va multumesc
0
12-01-2010, ora 20:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu a ramas insarcinata, sansele sa fi ramas gravida sunt foarte mici. Eu v-as sfatui sa nu mai recurga la pilula e urgenta, sa ia corect contraceptivele in continuare fara a intarzia prea mult fata de ora stabilita si sa astepte menstruatia.
0
12-01-2010, ora 22:47
shtefan_d
Nu este medic/terapeut
shtefan_d
Multumesc mult.O sa revin cu un mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.