Cancer colon - exista si alt tip de tratament in afara operatiei?

20-06-2007
dorumae
Nu este medic/terapeut
dorumae
Tatal meu in varsta de 75 ani diagnosticat cu aceasta afectiune este internat deja in spital. Nu este in matastaza. Intrebare:
-exista si alt tip de tratament in afara operatiei ?
-ce sanse sunt tinand cont de varsta ?
-mi s-a spus ca va fi nevoit sa porte o punga cat va mai trai
-cat va putea trai fara a fi operat
-cat va putea trai dupa operatie
Astept urgent niste informatii pentru a putea decide.Va rog mult, sunt disperat
7 comentarii
0
05-07-2007, ora 00:00
dr_mitulescu
Identitate neconfirmată
dr_mitulescu
Cancerul de colon trebuie obligator operat. Dupa operatie, in care se extirpa o portiune din colon incluzand tumora pana in tesut sanatos si va cuprinde si limfoganglionii unde este posibil sa existe metastaze microscopice care nu se pot decela preoperator.
Dupa operatie este necesar un tratament citostatic, adica mai multe sedinte de perfuzii cu medicamente care omoara celulele tumorale care ar putea, teoretic, sa fi plecat in circulatie in momentul operatiei si deci care ar putea, in viitor, da nastere metastazelor.
Desi nu este vorba de o operatie simpla, pacientul are sanse bune, oricum mai multe ca in cazul in care nu este operat, eventualitate in care nu mai are nici o sansa.
De regula, operatia pentru cancer de colon se incheie cu anastomoza (sutura) capetelor colonului rezultate in urma rezectiei, deci nu inteleg de ce vi s-a spus ca este nevoie de anus contra naturii definitiv. Uneori, atunci cand bolnavul are ocluzie intestinala (colonul complet astupat de catre tumora) este necesar sa se confectioneze un anus contra naturii temporar care este desfiintat printr-o alta operatie, astfel incat nici un pacient cu cancer de colon nu ar trebui sa ramana pana la urma cu punga pe abdomen.
Numai in eventualitatea in care tumora este situata prea aproape de anus si in urma rezectiei nu mai ramane suficient intestin bun pana la orificiul anal este nevoie de anus contra naturii definitiv (cazul tumorilor situate de la nivelul anusului pana la 5-6 cm mai sus de orificiul anal), dar in acest caz nu mai vorbim de cancer de colon ci de cancer de rect care ar trebui (este chiar obligator) sa faca inaintea operatiei (inevitabila si in aceasta situatie) un tratament pregatitor de iradiere care micsoreaza tumora, apoi operatia si apoi tratamentul citostatic.
Aceasta modalitate de tratament este cea corecta si se aplica oriunde pe plan mondial.
Nu va pot da date precise despre supravietuire care depinde de multi factori (stadiul tumorii, profunzimea invaziei in peretele colonului, existenta metastazelor decelate la examenul bioptic postoperator, gradul de agresivitate al cancerului, etc.
Fara acest tratament nu poate supravietui de obicei decat in jur de un an si asta doar in eventualitatea in care nu apar complicatii de tipul ocuziei intestinale sau hemoragiei care pot determina decesul in cateva luni.
Cu tratament adecvat exista si sansa vindecarii, destul de mare in cazul cancerului de colon fara metastaze, tocmai aceasta sansa ne conduce pe noi chirurgii sa operam pacienti cu acest diagnostic.
Varsta de 75 de ani nu constituie nici o contraindicatie pentru acest tratament, daca pacientul nu are si alte boli extrem de grave concomitente.
Sper ca acum, avand toate aceste informatii, pe care nu inteleg de ce nu vi le-a oferit medicul la care pacientul este internat (va mai puteti documenta si de pe internet), sa luati o hotarare justa in ceea ce priveste soarta tatalui Dvs. caruia ii dorim insanatosire si viata cat mai lunga.
0
18-12-2008, ora 09:14
loriciu
Nu este medic/terapeut
loriciu
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Bunicul meu in varsta de 83 de ani a fost operat de cancer de colon luni. I s-a extirpat o bucata buna de colon si splina. Medicul spune ca s-a extirpat tot ce se putea dar ca ar fi afectat si ficatul. Acum se simte mai bine, are anus contra naturii dar as vrea sa stiu la ce sa ne asteptam tinand cont ca ficatul are metastaze, ca nu se crede ca se mai poate apela la citostatice tinand cont de varsta si de consecintele acestora si ca pacientul sufera si de inima si de diabet. Va multumesc.
0
29-01-2009, ora 21:08
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna seara am si eu o intrebare sunt operata de 3 ani de tumoare maligna colono rectala
mi-a facut operatie dar in urma acestei operatii am ramas cu sechele in ceea ce priveste tranzitul
intestinal.
odata ma duc la toaleta de 25-30 de ori pe zi si fac cite un pic
altadata este f accelerat si moale
va rog poate cineva sa-mi dea un tratament pentru asemnea situatie?
va multumesc astept raspuns de la cineva care este in situatia mea
0
16-02-2009, ora 17:24
cpopescu5
Nu este medic/terapeut
cpopescu5
tatal meu, 74 de ani a fost diagnosticat in urma unei colonoscopii cu o tumoare la colon si este pregatit pentru operatie, as vrea sa stiu cit de complicata este operatia si ce riscuri implica, avind in vedere ca el este cardiac ? Care este capacitatea de recuperare a organismului avind in vedere virsta si boala de inima?Va multumesc si astept un raspuns.
0
07-06-2014, ora 08:46
lili56
Nu este medic/terapeut
lili56
Mama mea are 80 de ani si la ecografie s-a descoperit o tumora de 3 cm pe colon in cec. Nu doreste sa se opereze( tatal meu a murit in spital la 6 zile dupa operatia de cancer la colon).
-exista si alt tip de tratament in afara operatiei ?
-ce sanse sunt tinand cont de varsta ?
-cat va putea trai fara a fi operata
-cat va putea trai dupa operatie
- cat de mult ajuta radioterapiafara operatie
Va rog mult sa imi raspundeti, sa imi impartasiti din experianta dvs. va rog, sunt disperata nu stiu ce sa fac si ea, ingerul nostru pazitor, asteapta decizia mea.
0
08-06-2014, ora 23:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LILI 56 ITI TRIMIT PE PRIVAT UN MESAJ CU NUMARUL MEU SA VORBIM PT ATI OFERI CEVA INFORMATII UTILE.
0
10-06-2014, ora 10:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce nu doreste sa se opereze ? discutia nu are sens, trebuie sa faca o endoscopie cu biopsie, caci numai asa se pune diagnosticul de cancer. daca este cancer (pe biopsie), poate fi reluata discutia, dar un cancer de colon localizat nu se poate trata altfel decat cu operatie, in nici un caz cu radioterapie.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.