cancer la colon malign; pana acum nu i s- a facut nimic

24-03-2011
rodilici
Nu este medic/terapeut
rodilici
Buna ziua! sunt disperata, sotul meu a fost diagnosticat cu cancer la colon malign.(Diagnostic anatomo-patologic:
1. si 2. Focare de adenocarcinom bine diferentiat pe un polip adenomatos
vilotubular;
3. si 4. Polip vilotubular cu focare de displazie de grad scazut.
5. Polip vilotubular cu focare de displazie severa;
6. Focare de adenocarcinom bine diferentiat pe fragmente de polip vilotubular.a fost descoperit la colonoscopie din care s-a si luat biopsie.dupa 10 zile i-a facut o endoscopie si i-au fost inlaturati inca 3 polipi de pana in 10mm.dintre care unul la cca 5cm de rect dim 1, 5 care a fost scos pe bucatele pt ca era modificat ca forma si structura.diagnosticul anatomo-patologic a fost din 3 polipi colectati intr-un singur recipient.pana acum nu i s- a facut nimic urmeaza inca o CURATARE la polipul de 1, 5 dupa care urmeaza radiologia (zic bine?) asta ne-a zis doi medici la care am fost.va rog mult inca o parere.distanta 80, 60, 20, 5 cm
6 comentarii
0
24-03-2011, ora 21:37
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Buna seara,

Stimata doamna,

Nu inteleg din expunerea dumneavoastra unde anume sunt situati polipii, cati anume sunt, cati au fost rezecati si cati nu, daca au fost rezecati in intregime sau numai partial, sau daca au fost doar biopsiati.
Daca au fost rezecati in intregime colonoscopic atunci sotul dumneavoastra are nevoie de urmarire colonoscopica a la longue.Daca doar au fost biopsiati si rezultatul histopatologic a fost malign, ulterior nerealizandu-se o rezectie colonoscopica in intregime a acestor polipi sotul dumneavoastra va trebui operat.Daca cei doi medici cu care ati discutat au pronuntat cuvantul radioterapie este bine sa stiti ca radioterapia este prima secventa terapeutica in cancerul de rect nu in cel de colon;dupa aceasta radioterapie sotul dumneavoastra tot va trebui operat dar de cancer de rect...

In concluzie nu am inteles exact daca este vorba de cancer de colon sau de cancer de rect, sau de ambele tratamentul fiind totusi diferit.ramane sa reveniti cu detalii

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca - medic chirurg
0
24-03-2011, ora 22:40
rodilici
Nu este medic/terapeut
rodilici
Buna seara.Multumesc frumos domnule dr.sunt bulversata, asa este nu am dat suficiente informatii dar sincera sa fiu acum nu am decat rezultatele anatomopatologice, pe care le-am scris.doi polipi au fost rezectati intregi ( prin endoscopie ) iar unul care se afla la 5-6 cm de rect si dim.1, 5 cm a fost rezectat pe bucatele fara a se curata ! urmand sa se continue peste 30 zile de la endoscopie.nu stiu nici ce grad este si nimic nici alte investigatii...
0
25-03-2011, ora 08:03
rodilici
Nu este medic/terapeut
rodilici
Descriere macroscopica:
Polipi/fragmente de consistenta friabila cu dimensiuni diferite; incluse in ordine descrescatoare a
dimensiunilor:
1. 12/10/10 mm; bloc: 40180-81;
2. 10/10/8 mm; bloc 40182-83;
3. 7/7/5 mm; bloc 40184;
4. 10/5/4 mm; bloc 40185;
5. 15/7/2 mm; bloc 40186;
6. Doua fragm de 3 si respectiv 4 mm incluse impreuna 40187.
Descriere microscopica:
1. structura predominent viloasa ramificata cu axe subtiri, tapetate de un epiteliu hiperplaziat,
cilindric; axul central prezinta elemente tubulare de forma neregulata tpetate de un epiteliu cu atipii;
inconjurate de un infiltrat inflamator cronic intens;
2. aspect microscopic asemanator cu 1;
3. Structura vilotubulara tapetata de un epiteliu intens hiperplaziat, cilindric cu pseudostratificari;
4. aspect microscopic asemanator cu 3;
5. Structura vilotubulara tapetata de epiteliu hiperplaziat cilindric cu zone din coroana in care se
observa nuclei mariti, stratificati, dezordonati;
6. Fragmente cu structura similara cu focare de aspecte cribriforme sau infiltrative in axul
conjunctiv.
Diagnostic anatomo-patologic:
1. si 2. Focare de adenocarcinom bine diferentiat pe un polip adenomatos
vilotubular;
3. si 4. Polip vilotubular cu focare de displazie de grad scazut.
5. Polip vilotubular cu focare de displazie severa;
6. Focare de adenocarcinom bine diferentiat pe fragmente de polip vilotubular.
ACESTA ESTE TOT REZULTATUL IN URMA ENDOSCOPIEI
0
25-03-2011, ora 20:41
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Buna seara,

Multumesc pentru rezultate...

Din cate inteleg polipul cu nr 6, a fost indepartat numai partial..Din rezultatul trimis de dvs acest polip s-a malignizat (adenocarcinom bine diferentiat).Acest polip este la 5-6 cm de rect, sau la 5-6 cm de anus?
Pentru ca daca este la 5-6 cm de rect este de fapt vorba de un cancer de colon sigmoid (si avand in vedere ca nu a fost rezecat complet, sotul dvs ar trebui operat - in 30 de zile acest polip va continua sa creasca); daca este la 5-6 cm de anus atunci este vorba de un cancer de rect si prima etapa a tratamentului este radioterapia (iradierea) si abia apoi operatia.Este discutabil daca acest polip cu nr.6 va putea fi rezecat in intregime peste 30 de zile..Si timp de 30 de zile cine va garanteaza ca celulele maligne din acest polip nu pleaca mai departe, ca aceasta tumora nu creste avand in vedere ca sotul dvs. nu urmeaza nici un tratament ?
Parerea mea este ca sotul dumneavoastra trebuie consultat de un chirurg, pentru ca nu de fiecare data rezectia colonoscopica a unor polipi (deja maligni) este suficienta...

Cu stima,

dr.Stefan Tuca
0
01-04-2011, ora 05:12
BT87MAX
Nu este medic/terapeut
BT87MAX
domnule doctor va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, o indrumare..bunica mea care imi este si mama in acelasi timp, in varsta de 65 de ani, a fost operata in urma cu aprox 3 ani de cancer la colon, in urma caruia i-a fost taiat o portiune din intestinul gros.a facut tratamentul cu chimioterapie pe care l-a suportat destul de bine.totul a descurs bine, insa in urma cu 3 zile a inceput iar cosmarul:diaree cu sange, varsaturi, dureri abdominale.din informatiile care le-am acumulat de-alungul acestor ani din referate medicale, carti si internet deduc ca sunt simptomele bolii.acum eu va intreb, credeti dvs ca mai am vreo sansa sa -i prelungesc viata?sunt dispusa la orice, merg oriunde numai sa stiu ca o salvez.indrumatima dvs ce sa fac va rog.multumesc din suflet..si sanatate multa.
cu stima,
georgiana
0
01-04-2011, ora 21:07
rodilici
Nu este medic/terapeut
rodilici
am revenit cu alte informati referitor la sotul meu diagnosticat cu cancer la colon (poate fi si rect)malign spun asta pt ca estea un polip la cca 6 cm de rect.rez care le aveam am reusit sa le trimit laCluj.Am sa postez rez.MICROSCOPIE
Au fost examinate sectiuni din blocurile consult 40180, 40181, 40182, 40183, 40184, 40185, 40186,
40187, 39889, 39890 si lamele consult cu acelas numar si au fost corobrate cu datele de
macroscopie extrase din raportul anatomopatologic de insotire pe numele de Macaveiu Ioan de 58 de
ani.
40180, 40181- contin fragmente ale unui Polip adenomatos colonic cu arhitectura viloasa si
displazie variabila a epiteliului glandular(predominant de grad scazut).
Sunt prezente focare de inflamatie acuta a laminei propria. Exista pe lama 40181 un focar
microscopic ce intruneste criteriile de displazie de grad inalt.
Nu sunt prezente semne certe de invazie a laminei propria(adenocarcinom intramucos) pe sectiunile
examinate(sub rezerva reprezentativitatii materialului examinat).
Nu sunt prezente semnehistologice de adenocarcinom invaziv dincolo de musculara mucoasei pe
sectiunile examinate. Marginile de rezectie nu pot fi apreciate
4182, 4183 contin fragmente ale unui Polip adenomatos colonic cu arhitectura viloasa si displazie
variabila a epiteliului glandular(predominant de grad scazut).
Sunt prezente focare de inflamatie acuta a laminei propria. Exista pe lama 40183 un focar
microscopic de invazie la nivelul laminei propria(adenocarcinom intramucos
Nu sunt prezente semne histologice certe de adenocarcinom invaziv dincolo de musculara mucoasei
pe sectiunile examinate. Nu sunt prezente semne histologice de invazie vascualara. Marginile de
rezectie nu pot fi apreciate
40184 contine fragmente ale unui Polip adenomatos colonic cu arhitectura viloasa si displazie de
grad scazut a epiteliului glandular. Fara imagini de malignitate pe sectiunile examinate.
Marginile de rezectie nu pot fi apreciateBuletin histopatologic
Rezultat histo patologic

40185 contine fragmente ale unui Polip adenomatos colonic cu arhitectura viloasa si displazie de
grad scazut a epiteliului glandular. Fara imagini de malignitate pe sectiunile examinate.
Marginile de rezectie nu pot fi apreciate.
40186 contine fragmente ale unui Polip adenomatos colonic cu arhitectura viloasa si displazie de
grad inalt a epiteliului glandular. Sunt prezente imagini de invazie la nivelul muscularei
propria Adenocarcinom invaziv bine diferentiat (G1). Nu sunt prezente imagini de invazie
perineurala sau de emboli vasculari pe sectiunile examinate.
40187 Contine fragmente de mucoasa colonica cu imagini de Adenocarcinom invaziv bine
diferentiat(G1) la nivelul muscularei mucoasei.
Concluzie
Adenocarcinom invaziv bine diferentiat la nivelul muscularei mucoasei pe lamele 40186 si 40187.
Recomand coroborarea cu aspectul microscopic si cu datele imagistice pentru stabilirea cu
exactitate a profunzimii invaziei.
39889- Mic fragment de mucoasa colonica cu un focar de displazie plana de grad scazut.
398890- Mici fragmente provenite de la nivelul unui Polip adenomatos cu displazie de grad
crescut. Fara semne certe de malignitate.
Va rog sa-si mai dea cineva cu parerea (chirurg)multumesc mult

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.