cand am picat jos mi s-a rupt pe jumatate un dinte din fata

01-09-2010
alexandra06
Nu este medic/terapeut
alexandra06
ieri am fost sa-mi fac pierce in buric iar knd am ajuns akolo m-a anesteziat iar dupa anestezie am lesinat din cauza k mi'e cam frica de ace si am lipsa de calciu si nu apucasem sa mananc. knd ma picat jos mi sa rupt un dinte din fata jumatate, iar akum aimi pare f rau k s a intamplat aja findca nu am avut probleme k dantura dar acel dinte era putin cariat si de aia sa rupt. Ce pot face akuma, ce ma sfatuiti k ar fi mai bine, as vrea sa mi'l imbrace in portelan, oare nu se vede diferenta dintre ceilalti, astazi am fost si mi sa zis k trebuie omorat nervu si apoi restu. va multumesc alexandra
5 comentarii
0
01-09-2010, ora 20:04
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa tratamentul de canal se poate face o coroana integral ceramica, care nu contine metal deloc. calitatile estetice sunt foarte bune. dintele poate sa arate identic cu cel de langa el, fara ca cineva sa-si dea seama ca este pus. conditia este ca tehnicianul sa fie foarte bun, iar medicul sa fie de asemenea bun, sa mai fi facut, cu succes, lucrari care presupun o estetica ridicata. alege-ti cu atentie cabinetul si medicul la care mergi si, daca vrei un rezultat de la excelent in sus, nu face compromisuri financiare.
bafta!
0
02-09-2010, ora 00:00
alexandra06
Nu este medic/terapeut
alexandra06
am uitat sa specific e dintele din fata sus iar cum am avut carie intre astia 2 este putin rupt si cel de langa . c'am cat timp am dura pana o sa fiu in regula k dantura mea?
0
02-09-2010, ora 23:40
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
as zice maxim 2 saptamani. oricum. in tot acest timp obligatoriu vei avea o coroana provizorie. deci poti sta linistita... nu vei sta " fara dinte in fata".
0
08-09-2010, ora 06:57
alexandra06
Nu este medic/terapeut
alexandra06
dar cu reconstruirea dintelui prin fotopolimerizare ca am inteles k ar mai fi o metoda sau mi'l va pili normal pana se face mic si'mi va scoate nervul ?
0
10-09-2010, ora 20:12
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Reconstituirea cu material foto se poate face daca exista suficient tesut dentar de sustinere, dar oricum nu va iesi perfect estetic mai ales daca se scoate nervul (un dinte cu nervul scos isi modifica culoarea in timp).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul care monitorizează starea de conștiență pe durata anesteziei
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • Tipuri de anestezie și sedare - indicații și riscuri
  •