Cartea lui Rudolf Breuss -Tratamentul total al cancerului

82 comentarii 1 2 3
1
24-04-2012, ora 12:13
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Imi cer mii de scuze, am uitat sa spun exact ceea ce era mai important:

HRISTOS A INVIAT!!!
HRISTOS A INVIAT!!!
HRISTOS A INVIAT!!!

Slavit fie EL in vecii vecilor! Amin!
0
24-04-2012, ora 12:32
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna ziua,
Ilinca, poti tu sa dai un exemplu concret de persoana care s-a vindecat de aceasta boala aplicand tratamentul din carte? Cunosti personal pe cineva? O ruda, un prieten, o cunostinta? Poti sa ne lasi o adresa de e-mail al unui om cu care sa vorbim noi, cei care ne-am da ani din viata pentru a ne salva parintii de la moarte, pentru a discuta cu acea persoana, sa ne arate rezultatele analizelor inainte de vindecare, stadiul bolii etc. si analizele dupa vindecare?
Cum am spus, as face orice sa imi salvez mama, dar imi este tare greu sa cred ca band doar lichide atata timp, parintele meu se va vindeca.
Nu te contrazic, nu neg, dar vreau exemple concrete care sa confirme cele spuse de tine! Si m Mi ntreb, cum de nicio minte luminata a medicinei mondiale nu a confirmat cele spuse in astfel de carti? Or fi incopetenti cativa, dar toti medicii oncologi resping vehement astfel de tehnici, care sunt un fel de 'frectie la picior de lemn' cum ar spune mama mea :)
Iti multumesc frumos pentru orice fel de raspuns si iti doresc o zi senina!
0
24-04-2012, ora 16:47
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna,

Mara, da, cunosc o astfel de persoana, este vorba despre un copilas in varsta de 7 ani, de fapt acum are chiar 9... tatal sau l-a luat din spital tocmai pentru ca medicii l-au chinuit inutil si s-a hotarat sa il trateze naturist, ba saracutului copilas ii amputasera si un piciorus si inca doreau sa mai continue cu tratamentele, plus ca ii faceau aproape saptamanal radiografii, ceea ce este total interzis... eu nu le-as fi permis asa ceva, dar stii care sunt indeletnicirile medicilor in general, daca nu faci ceea ce doresc ei si nu te supui tratamentelor prescrise de ei, nici nu te mai baga in seama.
Copilasul este din Ramnicu Valcea, anul acesta nu am mai reusit sa ii contactez (pe el si pe tatal lui), nu stiu ce s-a intamplat, probabil ca nu mai au acelasi numar de telefon, insa isi revenise fenomenal in urma dietei, copilul urma o dieta f. stricta cu sucuri proaspete si era f. bine ultima data cand am vb cu ei, acum cateva luni. O sa incerc sa iau legatura cu o alta doamna pe care am cunoscut-o la spital la Budimex, intr-una din vizitele la acest copilas, si poate imi va mai da dansa detalii despre Ionut (pentru ca asa il cheama pe baietel), sper sa mai fi vorbit cu el, eu nu am mai reusit sa ii contactez... o sa mai incerc si o sa iti comunic starea lui, fara indoiala.

Mai cunosc (sau mai bine spus am cunoscut, pt. ca din pacate acesta nu mai este printre noi) un baietel, tot cam de aceeasi varsta, pe care am incercat din rasputeri sa il ajut sa lupte cu aceasta boala, a urmat un timp (cateva luni) aceasta dieta pt. ca reusisem sa o conving pe mama lui, timp in care isi revenise extraordinar, analizele lui erau mai bune ca niciodata, copilul se putea da jos din nou din pat, se juca, era vioi, din cate am inteles i se micsorasera si tumorile la plamani (nu sunt sigura 100% si nu pot sa confirm acest lucru pt. ca eu personal nu am vazut radiografiile, doar din ce imi povestea mama lui) ... insa doctorii au tot insistat si au convins-o din nou pe mama lui sa il aduca la spital la Fundeni pentru alte tratamente, care din pacate i-au grabit sfarsitul, au urmat radiografii peste radiografii, ii administrau tot felul de medicamente, si ca urmare a acestui fapt a inceput sa i se umfle f. mult un piciorus, apoi si celalalt... sfarsitul a fost ineviatbil... nici nu vreau sa imi aduc aminte cat a suferit bietul copil...

Ma crezi ca as fi fost in stare sa il iau la mine acasa, pe raspunderea mea si sa am grija de el? La momentul respectiv toti din jurul meu m-au considerat nebuna, chiar si parintele meu duhovnic mi-a spus asta, dar as fi fost in stare sa fac asta pentru acest copil, m-a impresionat maturitatea lui si felul in care aborda starea lui de fiecare zi, era vesel si iubaret in ciuda suferintei lui, vorbeam cu el ca si cum as fi vorbit cu om matur, incredibil!!! Mama lui, vazand cat m-am atasat de el, nici nu a avut curajul sa-mi spuna cand a murit, abia la o luna si jumatate am aflat... si aici ma opresc cu povestirea.

Sincer, daca ar fi fost copilasul meu, nu l-as fi lasat nicio clipa pe mainile unor astfel de medici. Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu pe toti de orice boala, dar si daca ne loveste cumva vreuna, ma rog sa ne dea si intelepciunea sa trecem prin filtrul mintii ceea ce ne spun altii ca este sau nu bun pt. noi, sa nu ne luam chiar dupa recomandarile oricarui medic... Parerea mea...

Si spun asta pentru ca am mai avut un unchi, de fapt era unchiul mamei mele (fratele bunicii mele), un om f. cult, profesor universitar (fizica-chimie), asadar un om inteligent, care putea sa judece, putea sa citeasca si sa inteleaga absolut orice, ar fi trebuit numai sa si vrea.
Ei bine, si el a murit de acesta crunta boala tocmai pentru ca nu avea incredere in tatamentele naturiste, pe care le considera, precum spui si tu: "frectie la picior de lemn". Si mai rau decat atat, era atat de cu bun-simt (eu as numi-o prostie in toata regula) incat a refuzat sa mearga sa ceara si parerea altor medici oncologi, sa incerce si alte tratamente in afara celor recomandate de medicul sau curant de atunci, si stii de ce? Ii era teama ca, daca medicul sau cumva ar fi aflat, s-ar fi simtit prost ca nu a avut incredere numai in el... ce parere ai? Poti sa crezi asa ceva?! Fara cuvinte... asemenea replici te lasa complet interzis, si mai ales cand vin din partea unui om cult... Vezi? Si el a studiat si a citit carti grele toata viata lui, a fost un om care s-a plimbat si a facut schimb de experienta cu f. multi profesori din toata lumea aceasta, ar fi avut chiar posibilitatea sa se trateze in strainatate, dar... comentariile chiar nu merita continuate... pana la urma si oamenii destepti pot fi cateodata "foarte prosti", imi pare rau sa o spun, a fost un om extraordinar, pe care il regret enorm, si poate ca astazi ar mai fi fost in viata, dar... prostia si alegerea au fost de partea lui.

Si stii de ce sunt f. putine cazuri vindecate prin metode naturiste, care care ies la iveala cand si cand? Pentru ca oamenilor le este frica sa incerce, ajung la capat de drum si unii abia atunci vad/intrezaresc, iar unii chiar si gasesc, in NATURA, o ultima sansa, o salvare...

Taietura (operatia in cazul acesta), chimioterapia, uneori chiar si o simpla biopsie pot rascoli si inflori foarte mult aceste celule canceroase, si de aici se pot imprastia in tot organismul ajungandu-se la metastaze. Chiar daca este indeparatata prin operatie o tumora de acest gen, boala mai devreme sau mai tarziu poate recidiva, si asta pentru ca, Candida este mereu prin preajma... Eu explic cat pot de simplu si pe intelesul oricarui om de rand, nu sunt un savant in domeniu, insa am habar de niste lucruri esentiale si le percep drept logice... mai ales ceea ce am citit si citesc de zor prin cartile de medicina naturista.

Sa nu crezi ca incerc sa te conving de ceva, iti spun doar cum stau lucrurile... insa orice tratament ai alege trebuie neaparat sa tii cont de faptul ca o dieta f. stricta este obligatorie in cazul acestei boli, macar atat!! Nu te lua dupa cei care spun ca se poate manca orice, sunt inconstienti!

Iti pot lasa datele de contact ale unui medic adevarat (intr-un mesaj privat) sa mergi sa il consulti, sa stai de vorba si apoi sa tragi singura concluzia, asta numai daca doresti.

Si inca o chestiune, stau si eu acum si ma gandesc/intreb, ca o minte mai mult sau mai putin luminata ce oi fi eu, oare tu de ce crezi ca nicio "minte luminata" a medicinei mondiale nu a confirmat cele spuse in astfel de carti?! Oare de ce?!

Multa sanatate si putere de lupta, cu Bunul Dumnezeu inainte! Hristos a inviat!
Ilinca

P.S. Incerc sa aflu care este starea copilului, asa cum am promis, si revin...
Si ar mai fi vorba de o persoana, o doamna pe care am cunoscut-o in 2008 si care se intretine f. bine cu regim si dieta f. stricta, pot sa incerc sa o abordez sa te pun in legatura cu dansa, sa iti arate analizele, sa discutati, etc. daca doresti, desi nu este o fire prea deschisa. Incerc, nu promit...
0
24-04-2012, ora 17:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
concluzie: ilincuta nu are NICI O SINGURA DOVADA pentru nimic din toate cele zise, si cu siguranta ca nu face diferenta intre cancer si candida, pentru ca nu au nici o singura legatura directa una cu alta !

cancerul e cauzat de candida ? nu inteleg de unde ati scornit lucrul asta, care NU SE POATE sa fie mai departe de adevar. La fel, nu exista nici un singur caz docmentat, nici macar cunoscut de tine, care a fost diagnosticat cu CANCER si care s-a VINDECAT folosind NUMAI metode naturiste. chiar si cazurile pe care le descrii tu, sunt despre oameni care au mers indelung pe la spitale. nu ai nicio singura dovada ca respectivul mers la spital nu e defapt singurul lucru care le-a prelungit viata. si sa dai ca exemplu de om "prost" un om inteligent si educat pentru ca nu se ia dupa prostiile tale, sa stii ca judeca lumae din exterior despre cine e prostul defapt!

iar despre mintile luminate care nu au descoperit nimic in directia pe care tot bati tu apa in piua, e simplu: nu s-a descoperit nimic pentru ca NU FUNCTIONEAZA NIMIC, desi s-a incercat in secolul 20 si nu numai, din rasputeri, in zeci si sute si mii de trialuri, fara rezultat.
0
24-04-2012, ora 19:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@ilincuta...nu pot sa ma abtin...ce vrei sa spui, ca o tumora indepartata chirurgical in totalitate poate sa recada datorita CANDIDEI???? Ce crezi ca aici pe forum toti suntem niste redusi mintal sau tu ai o problema.
Inceteaza cu toate porcariile si exemplele date...nu te crede nimeni, pana si cei care n-au nici-o cunostiinta in acest domeniu isi dau seama ca bati campii...
0
24-04-2012, ora 21:44
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Nici eu n-am inteles ce legatura exista intre candida si cancer. Stiu de un studiu rudimentar, realizat in stil studentesc, prin care se face o asociere intre frecventa candidei si bolnavii de cancer, concluzionand ca exista o legatura intre acestea fara sa se ia in considerare variabilele utilizarii substantelor imunodepresive la tratarea cancerului sau un corp foarte slabit de boala - cu siguranta acestea sunt responsabile de frecventa crescuta a infectiei cu candida la bolnavii de cancer. Poate exista o relatie de direct proportionalitate, dar nu exista nicio relatie de tip cauza-efect prin care candida genereaza cumva (habar n-am cum) o tumora maligna.
Cunosc 4 persoane care au avut de suferit cu candida din cauza utilizarii incorecte a tratamentelor cu antibiotice. Daca ma iau dupa cele spuse pot sa-i anunt sa-si faca testamentul si sa se pregateasca de drumuri pe la oncologie.
0
25-04-2012, ora 00:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Intr-adevar este vorba de o relatie de proportionalitate si nu neaparat de una cauza-efect ! Ceea ce uneste cele doua este mediul acid si imunitatea scazuta, iar aceasta ipoteza a fost lansata de un medic chirurg daca nu ma insel, care a observat prezenta acestei ciuperci in tumorile operate de el ! Asa ca nu va grabiti sa o acuzati pe d-ra Ilinca ! :)
D-le Radicus dv care intelegeti atat de precis ceea ce vrea sa exprime o persoana pe forum, spre deosebire de d-l dr. Raul - campionul rastalmacirilor si faulturilor logice, nu mai spuneti nimic despre acel studiu efectuat pe 425.000 de oameni, timp de 6, 5 ani si care a stabilit ca mai mult de 70 de grame de carne pe zi mareste riscul de cancer cu nu stiu cate procente ! Aceasta e varianta corecta a 'studiului pe 500.000 de oameni' invocat de dv putin mai inainte !

D-le dr Raul intre nastere si moarte exista niste legi ale cresterii si dezvoltarii si, mai ales, ale conservarii ! Moartea e un fenomen natural bineinteles, insa numai atunci cand nu apare prematur ! Boala este o anomalie a functionarii naturale si nu natura insasi ! Chiar daca nu suntem medici, nici copii nu mai suntem ca sa inghitim asemenea sofisme ieftine ! Mai bine ramaneti la operatii, biopsii si chemoterapie, caci o faceti excelent si eu apreciez asta ! Deci..

Cu stima ! :)
0
25-04-2012, ora 00:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Hristos a inviat ! Am uitat sa spun si eu ! Iertati-ma !
0
25-04-2012, ora 01:01
sandruta
Nu este medic/terapeut
sandruta
S-a creat o adevarata polemica, observ, totusi cancerul nu este o "raceala", am avut deja 4 membri ai familiei, 3 bunici si tatal meu, care nu se mai afla printre noi din cauza acestei boli.de putin timp mama mea a fost diagnosticata cu aceasi boala...am inceput sa cred ca este vb de blesteme sau ocultism, dar se pare ca totul se rezuma la o "gena" rea...cand doctorii i-au dat speranta de viata bunicii mele 6 luni dupa sedintele de kobalto-terapie (1994), bunica mea a "supravietuit " 8 ani dupa tratamentul soc pe care l-a facut urmand sfaturile naturiste din cartea Mariei Treben si combinand ceaiuri de coada calului, coada soricelului, urzica cu bitter suedez.a si multa rugaciune.
Sunt de parere ca aceste tratamente pot fi complementare tratamentului alopat.poate functioneaza (la restul celorlalte 3 cazuri din famile, boala a fost descoperita prea tarziu si nu s-a mai putut face nimic)
In speranta ca poate ajuta comentariul meu!
0
25-04-2012, ora 01:11
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Stevens, n-am auzit de un studiu atat de mare unde s-au testat efectele consumului de carne, ci doar de unul unde s-au testat efectele consumului de fructe si legume. Cred ca toti suntem de acord ca daca vom consuma foarte des carne rosie vor creste riscurile pentru diferite boli. Dar asta nu inseamna ca eliminarea carnii din dieta duce la eliminarea riscurilor pentru acele boli. Probabil va referiti la cancere din sfera gastroenterologica, celelalte nu prea au vreo legatura cu alimentatia, decat extrem de mica. Nu inseamna ca dieta bazata pe carne va CAUZA vreodata un cancer, ci va creste RISCUL. De exemplu, stim ca un anumit subtip de cancer esofagian poate fi cauzat de consumul exagerat de alcool. In acelasi timp stim ca alcoolul doar creste riscul de cancer ovarian. Daca vom chestiona bolnavii diagnosticati cu aceste doua cancere se pot observa variatii foarte mari in ceea ce priveste consumul de alcool intre cele doua grupuri. Exista o diferenta majora intre cauzalitate si risc.
REPET, nu inteleg rostul discutiei despre riscuri si cauze in legatura cu cancerul. Credeam ca aici se discuta despre renuntarea la alimentele posibil riscante cu scopul vindecarii, ceea ce este imposibil.
0
25-04-2012, ora 09:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Stevens, nu ai nici o informatie despre nici un "studiu" de asa ceva, pentru ca NU EXISTA. nu exista studii clinice care sa fi aratat vreodata asa ceva, sau trialuri randomizate, studii prospective, etc !!! daca exista, eu zic ca primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa pui rapid referinta, eventual si linkul unde se gaseste abstractul, spre a putea vedea toata lumea confifugatia asaziselor "studii" ! despre restul iti racesti gura degeaba, pentru ca discutia era legata de ineptia spusa mai sus cu legatura dintre candida si cancer. nu ma intereseaza forma originala a acestui mesaj, ci forma inepta in care a fost prealuata de catre oameni nepregatiti care nu stiu unde le fierbe oala, si anume in concluzia ca totusi "candida cauzeaza cancer".

la fel, cancerul, ca orice forma de boala, este un mijloc prin care, in final, se instaleaza moartea. tu vezi moartea/sfarsitul fiintei unei persoane SEPARAT de orice forma de boala ? in imaginatia ta se traieste bine mersi, tonic si performant ca un maratonist intai 10, apoi 40 apoi 80 de ani, si la 83 de ani, de exemplu, intr-o noapte adormi pur si simplu si nu te mai trezesti ? fara sa fi avut (nu diagnosticat) nici o singura boala inainte ? asa vezi tu lucrurile ? daca da, esti inept! oamenii intai se imbolnavesc si, dupa o suferinta mai scurta sau mai lunga, mor. si durata suferintei si varstele la care apar sunt dispuse pe niste curbe gaussiene care nu poti sa-mi demonstrezi ca s-au modificat semnificativ in ultima suta de ani !
0
25-04-2012, ora 12:26
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Stevens, Adevarat a inviat!

Iti multumesc pentru sustinerea ta, esti un dragut si un finut, si pe deasupra esti si o persoana f. inteligenta, cu care se poate discuta, schimba opinii, si asa mai departe....
Ai toata stima si respectul meu!

Te rog insa din tot sufletul sa nu te mai ostenesti oferindu-le acestor "domni/doamne" lamuriri, nu merita sa iti risipesti creativitatea in aceasta maniera.

Referitor la celalalt subiect despre care am mai vorbit, abia dimineata am vazut mesajele tale, iarta-ma te rog! Lasa-mi adresa ta!

Doamne ajuta, toate cele bune!
Vorbim...

Ilincuta
0
25-04-2012, ora 12:37
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna ziua,
Ilinca, eu prefer sa merg pe mana medicinei! Nici macar tu nu cunosti asa cum trebuie pe cineva care sa se fi vindecat de aceasta maladie aplicand acest tratament SF pe care-l descrii. Un copil, pe care nici nu-l stii exact, si care sunt absolut convinsa ca NU a baut doar sucuri atata amar de zile, nu e suficient pentru a ma convinge EU pe mine sa imi supun mama unui asemenea 'tratament' draconic si sa 'storc' din ea si ultima farama de viata infometand-o. Apoi toate exemplele date de tine au sfarsit nu tocmai bine...

Medicii sunt oameni cu ani de scoala in spate care invata pe tot parcursul vietii si sunt convinsa ca daca macar 1% din ce spuneai tu e adevarat, EXISTA macar un grup de medici care sa cerceteze si sa confirme cele spuse de tine. Eu nu pot sa nu cred in vorbele lor.
Cancerul este o boala mult prea agresiva ca sa se poata vindeca precum guturaiul. Aceasta boala difera fundamental fata de o cura de detoxifiere (cu care tu faci analogie)

Asa ca prefer sa raman indobitocita!

N.B. Domnule RaulDuke, v-am mai scris si v-am rugat sa ma sfatuiti, la postarea mea, despre Metastaze osoase. Daca aveti timp si bunavointa, poate imi veti raspunde!
0
25-04-2012, ora 15:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
citez: :"nu e suficient pentru a ma convinge EU pe mine sa imi supun mama unui asemenea 'tratament' draconic si sa 'storc' din ea si ultima farama de viata infometand-o." - FOARTE BINE SPUS !

la postarea ta de pe celalalt subiect, tocmai am raspuns.
0
18-12-2012, ora 10:06
adamcristian
Nu este medic/terapeut
adamcristian
buna ziua la toata lumea,
ma numesc adam cristian;
am citit aceste postari si am o mare rugaminte la domnul RaulDuke;
va rog sa ma ajutati sa intru in legatura cu dvs. in mod direct, nu pe acest site, din f. multe puncte de vedere;
adresa mea este cristian_adam@festo.com;
daca se poate trimiteti-mi date cum sa va contactez direct ; as dori sa am o mica discutie cu dvs. in ceea ce ma priveste dpdv al sanatatii mele ;
daca nu se poate, oricum am inteles cate ceva din cele postate de dvs si va multumesc;
cristian
0
18-12-2012, ora 12:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da-mi un mesaj privat pe acest forum. faci asta dand click pe numele meu.
0
21-05-2013, ora 01:57
SihAstrul
Nu este medic/terapeut
SihAstrul
Buna seara.
Ma aflu aici din curiozitate, de ceva vreme am inceput sa-mi schimb radical stilul de viata, alimentatia, modul de gandire.
Totul s-a intamplat din cauza faptului ca sunt mereu plecat in calatorii si am interactiune cu diverse culturi si civilizatii.
Ce pot sa va spun este faptul ca in strainatete medicii se bazeaza in primul rand pe preventie. Apoi pe diagnosticare si tratament. Pacient este si un om care vrea sa previna, din pacate la noi, un om nu prezinta interes decat in momentul in care este numai bun de ajuns la cutit sau la un tratament foarte chinuitor si, de regula, foarte scump.
Pentru ca asa merge aceasta afacere. Trebuie sa incetam sa mai credem ca exista ceva care se face din cauze umanitare, joburile sunt o afacere, tratamentele sunt o afacere, faptul ca nu exista informatii pentru preventie este o afacere.

Inca un sfat, de la un om care s-a chinuit vreme de 10 luni sa-si gaseasca problemele. Dupa 10 luni de chin, de informatii citite, de a incerca sa inteleg cum functioneaza organele, analize, intalniri cu diversi profesori cu reputatie in diverse domenii, am concluzionat ca ori sunt eu dus cu capul, ori exista o foarte mare indolenta in ceea ce priveste un om care doar vrea sa stie ca este sanatos si vrea sa fie sanatos in continuare.
Se cunoaste faptul ca orice problema, descoperita in cele mai incipiente momente, are foarte mari sanse de regres, daca este tratata la timp. Nu vreau sa vorbesc de tratamente naturiste sau alte cele, nu e cazul, eu vorbesc pentru persoanele sanatoase, sau cel putin cele care se cred sanatoase.
Dupa tot acest chin, in doar 3 zile, un set de analize de sange, o scanare la un CT si o colonoscopie am reusit sa-i dau de cap problemei care ma chinuia de atata amar de vreme. De fapt chinul a inceput odata cu aparitia unor analize de sange suspecte, dar care nu puteau identifica cu exactitate o problema, ci doar ca undeva exista o problema. Iar acele analize nu sunau bine deloc, referindu-se la unele dintre cele mai grave probleme.
Nu spun de markeri tumorali, teste genetice si alte cele facute, de ridicari din umeri, de zambete pline de dispret ale marilor specilisti care identifica o tumoare doar daca le arata pe ecran cand e deja prea tarziu.
In 3 zile si cu un sfert din banii dati pana atunci in tara, am reusit intr-un mod, nu pot sa descriu cat de civilizat si de linistitor, sa gasesc ceea ce ma framanta. Totul a fost sa schimb tara, aceasta fiind Austria, mai exact Viena.
Care e plina de romani ce se trateaza de ani de zile, oameni carora li s-au dat cateva luni si isi duceau boala cu zambetul pe buze. Nu e ieftin, dar e foarte ieftin comparativ cu valoarea unui om.
Sfatul meu, orice problema mai grava aveti, cereti o opinie secundara unui doctor din afara. La ei nu exista opinii diferite ca la noi. La ei totul e standardizat in functie de stare, de analize, totul tine de niste parametri. Ei au experienta in cercetare cat n-avem noi istorie. Nu exista 3 opinii diferite si 3 tratamente diferite, cum se intampla la noi.
La noi, fiecare isi foloseste propria experienta, propriile cunostinte acumulate, dar nu exista o standardizare, pentru ca nimeni nu e interesat de asta. Nu asa se fac banii. Ideea e sa poti mulge pacientul cat se poate, pana mai poate.
Nu vreau sa vorbesc prea mult de rau situatia de la noi, insa a vedea un muribund pe holurile Fundeni-ului, iar un mare 'mahar' sa-l intrebe razand cu gura pana la urechi 'ai venit dupa rinichi, asa-i?' deja mi s-a parut prea de tot.
Eu inteleg ca meseria asta te dezumanizeaza, insa, din pacate, multi uita ca au de-a face cu oameni, cu sentimente si nu doar niste vite duse la abator si numai bune de facut profit din ele.

Si da, alimentatia ne schimba viata, ne-o poate imbunatati, sau ne-o poate inrautati. E un fapt, nu mai trebuie dovedit, ca n-are cine. Nu e in interesul nimanui sa ne spuna sa nu mai mancam alimente alterate genetic, pline de pesticide, sa nu mai consideram porcul si vaca mai importante ca banala apa.
Nu vreau sa va spun ce inseamna sa vorbesti cu niste ilustri in materie de medicina, care se implica atat in partea lor de tratare, dar si preventie cu sfaturi, cu controale anuale si altele. Pe-acolo, medicina pare mai mult decat un simplu job.
Eu in tara asta, doar in cazul unei urgente, am spus ca nu mai calc in vreun cabinet sau sa fac vreun test de sange.
Sa faci acelasi test de sange la 3 clinici private la interval de 20 de minute si sa iasa rezultate diferite? Unul bun, unul depasit putin peste limita si unul dezastruos? In cine sa mai ai incredere? Sa primesti tratament pentru trombofilie ereditara cu n mutatii genetice in sarcina? Un adevarat cosmar, unii nici n-au auzit de asa ceva. Altii iti spun sa faci tratament doar daca sunt probleme, altii sa iei aspirina, altii doza maxima de Clexane.
Domnilor, va rog frumos, nu mai induceti lumea in eroare. Tot ceea ce facem sau nu facem ne poate provoca rau. Sa spui baga linistit porcul si osanza in tine, ca si-asa o sa mori la un moment dat, mi se pare doar o tentativa de marketing pentru a umple spitalele de clienti.
Am multe de spus, dar prefer sa ma opresc.
0
21-05-2013, ora 09:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai avut cumva o problema legata de cancer ?
0
22-05-2013, ora 01:54
SihAstrul
Nu este medic/terapeut
SihAstrul
Da, am avut o problema care, in timp poate cauza cancer. Si aceasta problema se trateaza usor si se tine sub control prin alimentatie si prin controale anuale daca este depistata la timp. Si aceasta problema, nedescoperita la timp provoaca un cancer care metastazeaza si poate altera si alte organe, ca, de altfel, toate cancerele.
Problema descoperita intr-un loc in care nicunui medic, dintre cei...nici nu mai stiu, sa fi fost vreo 40, nu i-a dat prin cap sa ma trimita la un control. Pentru ca pe nimeni nu intereseaza un om cu potential de imbolnavire, doar pe cei deja bolnavi si condamnati.
Ne plangem de sistemul medical, dar el este asa cum este, deoarece nimeni nu e interesat de preventie, ci doar de tratare.
Ar fi un alt mediu de munca ca lumea sa vina la controale si nu cand e prea tarziu. Ar fi si pacientul mai sanatos, ar fi si medicul mai relaxat si si-ar face treaba cu placere. Caci ajuns intr-un stadiu grav, medicul stie ca-ti vinzi si organele doar sa salvezi viata unei persoane.
In schimb, la niste banale pietre la fiere pe care le-am scos cu niste lamaie si ulei si la control n-a mai aparut nimic, toti medicii deja pregateau sala de operatie pentru interventie.
Nu vreau sa reiasa condamnarea medicilor, ci a intregului sistem care merge pe o panta total gresita.
Ma gandesc la bunica-mea, saraca, ce isi consuma 70% din pensie pe pastile, care cu siguranta n-o fac sa se simta mai bine fata de un banal regim alimentar echilibrat. Credinta tuturor este ca acele chimicale luate cu pumnul te fac sanatos.
Corect, ca si tratament in ultima instanta iti pot ameliora din probleme, dar nu sa fie prescrise ca si alternativa la hrana, cum o fac medicii in ziua de azi.
Ca se vorbea de cazuri.
Amicul meu are tatal bolnav de limfom. Nu stie de care, eu cred ca e o forma mai simpla de Hodkin. Nu a fost niciodata tratat cu citostatice, sotia lui fiind medic in afara. Culmea este faptul ca acest om nici nu stie ca este bolnav de cancer, ca sa vedeti cat de tare functioneaza psihicul omului. Stiu de aceasta istorie de peste 13-14 ani si omul in continuare isi duce viata linistit, iar controalele pe care le face, nu stie de ce le face, e doar ordin de la sotie.
Alimentatia, stilul de viata si psihicul uman cred ca functioneaza mult mai mult decat am putea crede.
In afara, in spitale nici nu zici ca se trateaza oameni, e incredibil cum merg lucrurile acolo, iar muribunzii care plang pe trepte sunt de regula romani si rusi care ajung in stadii terminale, cand toti doctorii de la noi nu le mai dau nicio sansa. Si nu au altfel de medicamente, ci doar niste scheme perfectionate pe fiecare caz in parte.

Recomand, pe aceasta cale, oricarei persoane trecute de 30-35 de ani, sa faca analizele complete anuale, sa faca cel putin o data la 3 ani controale imagistice, ecografii, CT, tot ce ar putea evidentia o problema intr-un stadiu incipient. E atat de usor sa tratezi o problema aflata in primul stadiu...incat e pacat de Sus sa nu facem asta pentru noi.
Desigur, va veti izbi de intrebari de genul 'Da ce-aveti?' 'Dar ce va doare?' 'Dar va supara ceva?', treceti peste cand deja ceva doare, supara sau iese din analize, va spun eu ca e deja prea tarziu. Mult prea tarziu.
De aceea niste banale analize nu pot evidentia o tumoara de 1-2 cm sau un cancer aflat intr-un stadiu incipient. Cand analizele sunt date peste cap, de regula, bolnavul se afla intr-un stadiu terminal.

Pe baza unor banale analize, cu o minte de inginer, ca alta n-am, am descoperit o problema destul de grava a sotiei. Corect, a trebuit sa invat eu ce-ar fi trebuit sa invete altii, dar asta e, pentru sanatatea noastra suntem in stare sa invatam si alte meserii daca e cazul, n-ar fi primul caz si probabil nici ultimul.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare.
0
22-05-2013, ora 03:17
SihAstrul
Nu este medic/terapeut
SihAstrul
Si daca tot m-am apucat de impartasit experiente, ca tot vorbeam de alimentatie si rolul acesteia in sanatatea noastra, cati medici romani interzic zaharul? Nu vorbesc de recomandari, vorbesc de a interzice zaharul pentru totdeauna din alimentatia noastra.
De ce? Pai hai s-o luam inginereste. Stim ca acele celule. sa le spunem mutante, de fapt sunt niste celule normale care se transforma si celulele bune nu mai sunt capabile sa le omoare. Ce le face pe aceste celule sa devina mai rezistente, cu o medie de viata prelungita si care se multiplica haotic? Ceva trebuie sa le ajute, n-o fac de la sine. Energia! Fiecare celula din organism este energizata de ceea ce consumam.
De unde energie? Din banalul zahar. Ce legatura exista? Pai sa ne uitam putin la definitia zaharului care suna asa (citez) :
'Zahărul este un aliment obţinut din sfecla de zahăr sau din trestia de zahăr, cu un conţinut mare de zaharoză (un dizaharid solid, alb, cristalin), care îi conferă un gust dulce pronunţat. Este folosit în alimentaţie pentru a îndulci mâncărurile şi băuturile, dar şi drept conservant. Se digeră repede, constituind o sursă rapidă de glucoză, un monozaharid care este folosit în celulele biologice pentru producerea de energie.'
Noi nu avem nevoie de zahar. Niciodata, nu de acest zahar rafinat si plin de chimicale. Noi ne luam zilnic portia de zahar din legume si mai ales din fructe ce contin zaharoza. Care nu prea e buna nici aia in cantitati enorme.
Ia 2 bolnavi de cancer, da-i unuia o alimentatie echilibrata, bogata in fibre si saraca in proteine si carbohidrati si altuia da-i porcul, vita, saorma, mc chicken-ul de la kfc si vreo 2 cani de zahar pe zi. Vezi care rezista mai mult. Eu stiu deja rezultatul.
Consider ca este unul din cele mai periculoase alimente existente pe piata, n-are rost sa discut de alte boli cauzate de zahar, ma refer aici strict la speta cu pricina.
Am invatat o treaba foarte importanta cat am fost plecat pe-afara (si am fost ceva). Cand asculti sfatul cuiva, uita-te putin si la persoana care ti se adreseaza.
Cum poate un supra-ponderal, poate si obez, care gafaie si daca urca 3 trepte, care fumeaza ca turcul 3 pachete pe zi, care mananca aripile de la fast-food ca pe ciocolata si se mai si linge pe degete, cu o piele zbarcita si patata, cu 3 sferturi din par cazut si posibil 70% impotent, sa-mi dea mie sfaturi despre sanatatea mea? Am descris in mare medicul roman trecut de 40-45 de ani. Sa va spun ceva? Un astfel de medic in strainatate nici macar nu trece de primul interviu, nu te baga nimeni in seama atata timp cat arati ca o epava de om. De aceea prefera tinerii care inca n-au fost pe deplin contaminati de sindromul medical din tara asta.
Sunt si exceptii, am intalnit oameni cu o reputatie remarcabila, oameni plimbati pe la conferinte prin toata lumea si asta se vede din felul in care ti se adreseaza, din felul in care arata, din felul in care se respecta. Din pacate sunt prea putini si prea mancati de sistem.
Asa ca, daca doriti sa nu aveti de-aface in viata asta cu medicul oncolog, cel cu care nimeni in viata asta n-ar vrea sa aiba de-a face, respectati niste lucruri de bun simt.
Fara fast-food, fara carne, carnea trebuie sa fie un eveniment in viata, nu masa de dimineata, pranz si seara, mancati legume si fructe verzi si cat mai ecologice posibil, nu pesticidele modificate genetic de toti turcii si kurzii care vand 80% din produsele aflate pe tarabe, mancati peste rapitor, sau pestele banal care nu merita sa fie crescut, pentru ca si cei crescuti sunt plini de hormoni de crestere si de alte pesticide.
Puiul de la hala? Cel mai groaznic aliment, ala saracul n-are nicio sansa de cand a iesit din ou, nu face niciun pic de miscare, e tot plin de grasime, care ramane in tine dupa ce-l mananci si tratat inca de la iesirea din gaoace cu o sumedenie de medicamente ca sa nu se imbolnaveasca. E o vorba rastalmacita, spune-mi ce mananci sa-ti spun in ce hal esti. Apoi ne miram ca medicamentele uzuale nu mai reactioneaza cand e necesar. Pai deja suntem dopati si pastilati din aproape tot ce mancam si ce a fost tratat, rafinat, pesticizat.
Cum sa mai scapi de boala cand zilnic bagi in tine antibiotice din pui? Ce citostatice sa-si mai faca efectul cand prin tine deja curge antibioticul prin sange ca prin seringa medicului? Normal ca acele celule canceroase devin imune, cand tu le imunizezi zi de zi, prin ceea ce bagi in gura.
Ascultati la mine, Europa ne vrea bolnavi, statul ne vrea bolnavi, medicii ne vor bolnavi. Pentru ca vrei nu vrei, indiferent de conditia sociala, vei ajunge tot acolo, la bisturiu sau tratament.
Asta cu dovezile si studiile...am mai zis-o, nu-i in interesul nimanui s-o faca. E de ajuns sa te uiti la aia din tarile cu apa calda ca sa intelegi multe.
Probabil ca e prea mult sa precizez ca in decurs de un an am dat jos 15 kg fara niciun efort major, iar sotia putin peste 30. Doar renuntand a mai manca prostii. La tara, oamenii batrani nu mor de cancer, oamenii mor de batranete. Asta ar trebui sa dea oricui de gandit. Am avut 2 bunici care au baut si fumat toata viata pana peste 80 de ani si au murit din cauze accidentale. Alimentatia proasta, stilul de viata sedentar si stresul te omoara de 3 ori mai repede ca orice viciu.
0
22-05-2013, ora 23:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca, de exemplu, sa ne facem analize de capul nostru, la cerere, este o solutie fiabila.
0
23-05-2013, ora 15:37
SihAstrul
Nu este medic/terapeut
SihAstrul
Intr-o tara normala in care sistemul are grija de fiecare individ, este foarte corect rationamentul. Chiar asa si este, se fac niste teste anuale, sau la cativa ani, in functie de complexitate, chiar si dupa implinirea varstei de 25-27 de ani.
Nu vorbesc de checkup-ul anual care se face aproape inevitabil dupa varsta de 45-50 de ani.
Prima data cand am iesit din tara, am participat la un revelion in Austria. Nu pot sa spun cum aratau cei de peste 60-70 de ani, cum au dansat toata noaptea si cat de "zglobii", daca-mi este permis termenul, aratau.
Facand o paralela cu batranii din tara noastra, care mor pe capete si fac cozi la farmacii.diferenta e uriasa. Si asta nu pentru ca am fi un popor bolnavicios, slava D-lui ca avem toate premisele de a fi sanatosi, deoarece multitudinea de popoare care s-au aciuat, sau doar au trecut prin tara noastra, au lasat o mostenire genetica foarte vasta. Ceea ce poate fi numit si secretul unui popor sanatos, incrucisarea genelor cat mai variate ca si etnie, rasa, etc...
Insa noi ne condamnam singuri inca din frageda pruncie, de fapt ne condamna parintii, nu uitati vechea vorba "ce grasut arata, asta inseamna ca e sanatos, mananca de rupe". Si apoi ne trezim la 40 de ani obezi, diabetici, hipertensivi, cu colecistita, pietre la rinichi si cate si mai cate. Nici nu vreau sa spun de cele mai grave.
Asa ca cel mai bine e sa ne traim viata la maxim pana in 30 de ani, apoi sa incercam s-o deregem cum putem, cu un stil de viata sanatos si echilibrat. Cel putin asa fac cei de-afara si se pare ca le merge foarte bine.
Noi, tinerii, din pacate suntem cei mai expusi, alergam dupa cariera, dupa bani, nu mai avem linistea parintilor nostri dinainte de revolutie si de-aici si toate problemele cu care ne vom confrunta mai tarziu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
82 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •